Nad Hong Kongem hvězdy neuvidíte

Pokud byste chtěli obdivovat noční oblohu, nevydávejte se v průběhu roku do Hong Kongu. Obrovská asijská metropole má nový primát: jedná se o sídelní území s největším světelným znečištěním. Jasné neony a městské osvětlení ozařuje, a v podstatě i „zastiňuje“, přirozený jas noční oblohy. Tady hvězdy neuvidíte.

Hong Kong je město, které nikdy nespí. Noc je zde téměř tak světlá, jako jasný den. Zdroj: flickr.com
Hong Kong je město, které nikdy nespí. Noc je zde téměř tak světlá, jako jasný den. Zdroj: flickr.com

„Nemůžete se vydat kamkoliv, abyste shlédli na noční nebe,“ říká Jason Pun, výzkumník, který se soustředil na určování míry světelného znečištění ve velkých metropolích. „Všude vás oslepují záblesky světel a majáků, podsvícených reklam a reflektorů.“ Hodnoty nočního jasu a světla, naměřené v této asijské metropoli, jsou skutečně alarmující.

Například oblíbené hong-kongské nákupní středisko Tsim Sha Tsui září proti noční obloze 1200 krát jasněji, pokud budeme vycházet ze „srovnávací tabulky pro tmavou noční oblohu“. Celá sedmimilionová metropole je pak v noci v průměru tisíckrát jasnější a zářivější, než by teoreticky mělo být „zhasnuté“ noční město. Hong Kong předběhl dokonce i další velikány: Londýn, Šanghaj, Sydney a Tokyo.

„Lidé si ne zcela uvědomují fakt, který z našeho zjištění plyne,“ říká Pun. „Pokud totiž máme v průměru tisíckrát jasnější noc, je zřejmé, že vším tímto světlem je mrháno. Je to spousta nekoncentrované energie, která se zbytečně ztrácí.“ Pochopitelně, Pun také zmiňuje význam přirozeného rytmu střídání dne a noci pro živé organismy, a také o dopadech nadměrného nočního osvícení na zástupce místní fauny.

Věžové apartmány, mrakodrapy, administrativní budovy a supermarkety vytvářejí několikaúrovňovou síť, která žije 365 dní v roce a nikdy nezhasíná. Výsledné nadměrné světelné znečištění však neškodí jen divoce žijícím zvířatům, například netopýrům a mořským želvám, ale také lidem.

Světelné znečištění v této intenzivní podobě narušuje chod biorytmů, blokuje produkci některých hormonů, způsobuje bolesti hlavy a migrény, a také je příčinou chronické nespavosti.

Kdo ale chtěl uvidět malý zázrak – noční nebe nad Hong Kongem – přeci jen měl šanci. V sobotu třiadvacátého března, o půl deváté večer, v rámci Hodiny Země (Earth Hour), zhasla na šedesát minut světla na všech velkých městských prostranstvích, včetně přístavu a mezinárodního finančního centra.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *