Energeticky aktivní dům v Plzni: bydlení za 24 000 Kč na rok
Energeticky aktivní dům v Plzni – Bolevci, který nechal postavit Jan Řežáb (majitel developerské společnosti JRD), se stal finalistou prestižní soutěže E.ON Energy Globe Award ČR 2013, když v jejím 5. ročníku získal od odborné poroty jednu ze tří nominací v kategorii Kutil. Do této kategorie se mohly přihlásit všechny malé i velké projekty v oblasti ekologie, úspory energií a využívání obnovitelných zdrojů.
Dům, jenž v ročním součtu vyrobí zhruba o 50 % energie více než sám spotřebuje, je jedním z vůbec prvních takových příkladů v České republice. Vítězové všech čtyř kategorií soutěže (vedle kategorie Kutil ještě Obec, Firma a Mládež) z celkem tří nominovaných v každé kategorii budou vyhlášeni 7. října 2013 ve Vinohradském divadle v Praze.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
AIR HOUSE – jediný český zástupce v soutěži Solar Decathlon
Freedomky pro velkou rodinu i dům vybavený IKEA za cenu městské garsonky
„Postupu do finále si velmi vážím, protože ekologie a bydlení šetrné k přírodě i k dalším generacím je základní myšlenkou podnikání, které jsem začal před deseti lety. Zkušenosti z mé společnosti JRD ukazují, že kvalita bydlení může jít ruku v ruce s minimalizací dopadů na životní prostředí a že je to stále sílící trend. V případě energeticky aktivního domu v Plzni – Bolevci, který jsem nechal postavit pro svou maminku, byly mé cíle z technického a environmentálního pohledu velmi náročné. Mělo jít o energeticky pasivní standard, dřevostavbu s pozitivní bilancí oxidu uhličitého, pozitivní bilanci vyrobené energie na úkor energie spotřebované a o maximální šetrnost k životnímu prostředí. Všechny tyto cíle se podařilo naplnit. Dům ukazuje, že v roční bilanci lze vyrobit mnohem více energie, než je pro provoz potřeba, a zároveň snížit zátěž pro životní prostředí i v průběhu samotné stavby – například využitím většiny materiálu z demolice předchozího objektu či nulovou bilancí zemin,“ uvedl majitel JRD Jan Řežáb.
Koncepce domu v Plzni – Bolevci vychází ze systému energeticky pasivních domů společnosti Atrea. Dům bohatě splňuje požadavky pro energeticky pasivní domy podle technické normy TNI 730329. Jeho základ tvoří přírodní, obnovitelné nebo recyklované materiály. Konstrukci tvoří dřevěný skelet, vnější plášť pak dřevovláknité desky s provětrávanou fasádou z modřínu.
Jako tepelná izolace byla použita foukaná celulóza. Vysoce komfortní a zdravé bydlení s minimální spotřebou energie a zátěží životního prostředí zajišťuje ucelený systém větrání, vytápění, chlazení a přípravy teplé užitkové vody.
Použito je teplovzdušné vytápění s rekuperací, tepelná čerpadla se zemním kolektorem umístěným 2 metry pod úrovní terénu, krb s výměníkem a jímky, které pro zavlažování zachycují dešťovou vodu i vodu z čističky odpadních vod.
Dům spotřebuje za rok zhruba 6000 kWh, zatímco průměrná roční produkce na něm umístěných fotovoltaických článků je 9000 kWh. Znamená to, že dům vyrobí o polovinu více elektrické energie, než sám spotřebuje. Tu zpětně dodává do sítě a dál tak minimalizuje náklady na svůj provoz.
Celkové náklady na veškeré energie a platby s provozem domu spojené se v průměru pohybují do 2000 Kč měsíčně.
Společnost E.ON soutěží E.ON Energy Globe Award ČR oceňuje projekty, které šetří energii a přírodu a přispívají k ochraně životního prostředí. Do letošního 5. ročníku mohla svůj projekt přihlásit fyzická i právnická osoba či skupina osob – např. obce, školy, obchodní společnosti, vědecké a výzkumné instituce, státní i nestátní organizace, které mají sídlo v České republice. Příslušný projekt musí být již hotov nebo před dokončením a musí být pořízen na náklady přihlašujícího.
Letos o nominace do finále ve čtyřech kategoriích (Kutil, Obec, Firma a Mládež) usilovalo celkem 217 soutěžících. Vítězové všech kategorií ze třech nominovaných v každé kategorii budou vyhlášeni 7. října 2013 ve Vinohradském divadle, kdy bude znám verdikt odborné poroty. O celkovém vítězi rozhodnou prostřednictvím hlasování diváci v sále divadla.
Spotřeba 6MWh je v tom domě neuvěřitelně vysoká. Mám stejný dům, ale bez fotovoltaiky a tepelného čerpadla a při 4 obyvatelích jsem na 3,5MWh za rok a to je prosím v Liberci.
To je tenhle Řežáb s tim foto u článku?
http://byznys.lidovky.cz/solarni-energie-i-v-noci-podvodnici-si-kvuli-dotacim-pomahali-agregaty-1zp-/firmy-trhy.aspx?c=A100414_124002_firmy-trhy_nev
24K za rok …mesacne naklady 2000 Kc ??? Troska moc nie? Ja mam kurenie plyn. Mesacne naklady na plyn + elektrina su 100 EUR …. to ako tvrdite, ze nizkoenergeticky dom s 9kW fotovoltaikou ma naklady 2000 Kc ??? a to sa kde stala chyba???
Lepší by bylo použít duální systém, někde tu o tom byl i článek, ten je schopný kromě dodávky teplé vody dodávat i elektrickou energii, sice je účinnost nižšší, ale kdyby se to spojilo s nějaký větším akumulátorem ohřáté kapaliny, který může vydržet i několik hodin, než teplota příliš klesne, mohl by systém dodávat v momentě kdy je energie zapotřebí, takovýto akumulátor by měl být levnější, než baterie (ale nevím kolik stojí ten duální systém), bohužel není schopý využívat difuzní světlo.
V článku není vysvětleno, co je myšleno tím 24K za rok.
Platby za dodavky el.en. do site v momente zaporne vykupni ceny :D
Chybí mi základní informace, kolik ta stavba stojí.
Hezký příklad toho že dům nemusí být provozně drahý, i mnohé jiné dobře postavené domky mají obdobné provozní náklady, proto bych zde naopak předpokládal že dodávkou do sítě se dům stane i finančně aktivním- byť je tato elektřina do sítě dodávána za dotovanou cenu, na níž přispíváme všichni. V tomto kontextu je snad potěšitelné jen to, že kdo elektřiny spotřebová hodně, více přispívá těm co šetří.
Otázkou ale je, kolik takový dům stojí. Není problém dát na střechu fotovoltaiku za 200 tisíc, je problém tuto energii smysluplně uplatnit. Stát o navíc vyrobenou energii zájem nemá, proto snižuje výkupní cenu ze Zeleného bonusu. Sám ji stavitel nespotřebuje, do jakého spotřebiče by ji v době největšího zisku, tedy v létě přes den kdy smysluplné využití je minimální, mohl pustit? To nemluvím o tom, že se bere každá fáze zvlášť a zatímco do jedné prodává za pár kaček, z druhé fáze si musí elektřinu kupovat téměř za dvojnásobek. Toto není kritika stavitele, toto je kritika současných podmínek ze stran státu, kdy zdravý rozum zůstává stát protože podle něj jsou takovéto stavby, dodávající přebytek energie do sítě, nežádoucí.
Nevím co mají pořád všichni s tím ze přes den když svítí tak se ta vyrobená energie nedá využít?
Nevím jak u elektromobilů, protože oho, ale u nás máme největší spotřebu právě přes den!
Kupodivu v noci když nesvítí tak se u nás spí!
A nebo svítí maximálně nějaké malé LED světlo, nebo je televize což je oboji tak málo ze to nestojí za řeč.
Ale pračka, sušička, trouba, vaření, rychlovarná konvice, myčka, no prostě celá domácnost funguje hlavně ve dne, protože v noci spíme.
Třeba to máte jinak. Napište nám, nevědomým, jak tedy výkon FVE budete během dne smysluplně využívat. Podmínkou je, že elektřinu použijete v momentě, kdy se vyrobí, akumulátory by totiž instalaci značně prodražily a posunuly návratnost za hranici reálných možností. Napište, jak výkon, dejme tomu 5 kWp elektrárny využijete během doby kdy jste v práci, kdy jste na dovolené. Ani pračka Vám nespotřebuje tolik, kolik FVE vyrobí, jiný odběr je při ohřevu, jiný při praní a jiný při ždímání. Spotřeba tedy nebude kopírovat nikdy výrobu, vždy bude přebytek nebo bude potřeba energii dokoupit. Ani trouba či sušička nemá průběžně stejnou spotřebu. Chci tím říct, že vždy bude rozdíl mezi okamžitou spotřebou a okamžitou výrobou – i ta se mění. Pokud se s tímto nepočítá při návrhu FVE, jde díky podmínkám danými státem o investici s velmi špatným zhodnocením. Dobrý úmysl musí být po zásluze potrestán.
Máte poněkud nesmyslné požadavky. Zkuste si to spočítat. Zjednodušená trojčlenka: 5kWp vyrobí za rok cca 5MWh. Cena elektřiny pro domácnost se pohybuje kolem 5Kč/kWh. Za den vyrobí FVE přibližně 13,5kWh (průměrná hodnota), protože průměrná spotřeba na obyvatele je asi 2,5MWh/rok, tak denně je to kolem 6-7kWh. Budete trochu šetřit, takže 5kWh LiFeYPO4 vás přijde, když si koupíte 40 článků (např. GWL/Power: WB-LYP40AHA LiFeYPO4 (3.2V/40Ah)) na cca 60000,- a pokud si sjednáte množstevní cenu, tak méně (řekněme 50000). Akumulátory by měly při slušném zacházení vydržet cca 4000 cyklů (2000-7000 do 80% kapacity). To je něco kolem 10 let. Jaká je návratnost při pořizovací ceně kolem 250000 včetně akumulátorů? Jaká je návratnost v dalších letech, pokud budete každých 10let kupovat nové akumulátory a plánovaná životnost FVE je 25-35let?