Ministerstvo životního prostředí má kampaň na podporu české přírody

Kampaň s jednoduchým názvem „Česká příroda“ pořádá Ministerstvo životního prostředí (MŽP). Cílem je přilákat turisty do známých i neznámých koutů české přírody, upozornit na jedinečné kouzlo naší krajiny a nabídnout informace o tom, jak je možné její krásu zachovat i pro budoucí generace.

MŽP chce nalákat širokou veřejnost do české přírody. foto: MŽP
MŽP chce nalákat širokou veřejnost do české přírody. foto: MŽP

Ve dnech 19. a 20. dubna 2013 byla celoroční kampaň zahájena veletrhem Česká příroda. Uskutečnil se v prostorách pražského Národního domu na Vinohradech. Zúčastnilo se ho bezmála 3000 lidí.

Velký zájem o tuto akci projevily základní a střední školy. Pedagogové na veletrhu získali tipy na nová místa pro školní výlety. Žáci se tam seznámili se zajímavostmi ze světa rostlin a zvířat.

V hlavních prostorách Národního domu bylo možné okusit atmosféru národních parků a jeskyní. Návštěvníci mohli ochutnat regionální speciality a zakoupit místní produkty. Doprovodný program se odehrával na několika místech naráz.

Poznejte svět přírody

V Raisově sále byly od 10 do 17 h nonstop promítány zajímavé filmy o přírodě a životním prostředí. Mezi nimi nechyběly ani nejúspěšnější snímky z loňského Ekofilmu. Ve zvláštním sále měl vyhrazen prostor ČHMÚ (Český hydrometeorologický ústav).

V něm měli návštěvníci příležitost dozvědět se jak se sestavuje předpověď počasí, jak se měří srážky, jak se pomocí meteorologického balonu se sondou měří vlhkost, teplota a tlak vzduchu nebo jak vznikají povodně.

Snadno dostupné informace

Kromě toho bylo možné si na veletrhu zahrát i vědomostní hry o ceny. Soutěžilo se například o víkendový výlet pro čtyři osoby do jednoho ze čtyř národních parků nebo o výpravný atlas krajiny ČR.

K dispozici byly tiskoviny, propagační předměty a sady 14 letáků s desítkami tipů na výlet do chráněných krajinných oblastí. Agentura Cenia (česká informační agentura životního prostředí) seznámila veřejnost s portálem EnviHelp.

Tam jsou k nalezení užitečné informace ohledně životního prostředí v naší zemi. Státní fond životního prostředí ČR na veletrhu prezentoval úspěšný dotační program Nová zelená úsporám.

Veletrh podpořil i ministr životního prostředí

Tento veletrh jsme vzali jako pozvání široké veřejnosti do české přírody. Samozřejmě nám nejde o to, aby se děti podívaly na úhoře v akváriu, vyfotily se u exponátu rysa, na obrázcích si prohlédly krásné orchideje, které kvetou na sečených českých loukách, a přírodu dál znaly především z počítače nebo televize. Chceme touto první návnadou probudit zájem o pravidelné chození do přírody, neboť ji máme za nedoceněné dědictví,“ prohlásil na veletrhu ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

Kampaň pokračuje v průběhu celého roku 2013. Zahrnuje totiž také akce Léto v české přírodě, podzimní workshopy pro studenty a mezinárodní filmový festival Ekofilm 2013.

Ekofilm 2013

Filmový festival Ekofilm inspiruje a podporuje péči o životní prostředí i přírodní dědictví. Zabývá se aktuálními otázkami ochrany přírody. Vznikl v roce 1974 v Ostravě. Od roku 2000 se stal členem mezinárodního sdružení festivalů o životním prostředí Ecomove International se sídlem v německém Freiburgu im Breisgau.

Od roku 2012 je ředitelkou Ekofilmu předsedkyně občanského sdružení Perseus Marcela Mrózková Heříková. Prezidentem letošního 39. ročníku se stal legendární režisér Juraj Jakubisko. Loni se po patnácti letech vrátil Ekofilm opět do Ostravy, kde se bude konat i letos od 3. do 6. října. Tentokrát se připojila i města Karviná a Český Těšín.

Pražský veletrh Česká příroda byl a je velice úspěšný a těší se zájmu veřejnosti. V budoucnu by se mohl rozšířit do ostatních regionů.

2 komentáře: „Ministerstvo životního prostředí má kampaň na podporu české přírody

 • 15. 7. 2013 (8.54)
  Trvalý odkaz

  To bude zase tunel. Cokoliv co dela ceska vlada je, byl a bude TUNEL a nic nez tunel.

  Reagovat
 • 12. 7. 2013 (8.03)
  Trvalý odkaz

  Tak nevím, nemělo by MŽP se špičkovými, výborně placenými odborníky řešit něco jiného? Nic proti jmenované akci, jen si myslím, že ji mohl dělat někdo jiný (dost možná dělal a MŽP se svezlo – nevím). Přijde mi to, jako by se Ropák roku, ministr Chalupa natřásal s cizím peřím, namísto aby věnoval pozornost třeba kvalitní přípravě programu Nová zelená úsporám, viz článek
  http://jaromir-bednar.webnode.cz/news/ministerstvo-zivotniho-prostredi-vedome-pripravuje-zmetek/

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *