Domy budou mít podobné označení jako lednice

Do Parlamentu ČR zamíří v následujících měsících k projednávání nová podoba zákona o hospodaření energií. Změna zákona souvisí s požadavky EU a také s trendem energeticky úsporného bydlení. Nové podmínky ve stavebnictví by měly platit již od roku 2013. Co změna přinese?

Takhle vypadá moderní pasivní dům. Vizualizace www.projektydomu.cz
Takhle vypadá moderní pasivní dům. Vizualizace www.projektydomu.cz

Novela zákona předpokládá, že se domy budou stavět již jen z moderních materiálů a stanovuje nové energetické požadavky. Pro všechny starší budovy s podlahovou plochou nad 350 m2 a dále pro všechny budovy při prodeji, nebo pronájmu, bude nově zavedena povinnost nechat zpracovat „štítek“, přesněji Průkaz energetické náročnosti.

Nové domy dostanou označení již při stavebním řízení. „Štítky“ pro domy mají podobné označení, které se běžně používá u domácích spotřebičů. Při koupi nebo pronájmu domu či bytu tak uživatel okamžitě pozná, jak nákladný může očekávat energetický provoz.

Zákon a jeho prováděcí vyhláška je zatím ve stádiu přípravy, konkrétní dopady však budou velmi významné. „Developeři i výrobci se na nové podmínky již připravují,“ potvrzuje Petr Veleba ze společnosti Wienerberger.

„Zaznamenali jsme zvýšenou poptávku po produktech, jako jsou cihly plněné minerální vatou. Tedy takové, které umožňují jednoduchou stavbu domu v energetické třídě A nebo B,“ potvrzuje Veleba.

tisková zpráva

9 komentářů: „Domy budou mít podobné označení jako lednice

 • 4. 3. 2012 (14.32)
  Trvalý odkaz

  Papír snese všechno.Problém není v tom energetickém štítku ale v tom že stavební firmy stejně nedodržují technologické postupy stanovené parametry vstupních surovin a materiálu. V plánech je něco navržené a oni si to udělají podle sebe. Tudíž to ošidí a ten energo štítek vám bude k ničemu .Ze svého okolí znám několik lidí kteří si nechali postavit dum pomocí firem které se prezentovali jako zkušení dlouholetí stavitelé a nestačili se divit co se dělo. Byl to nekončící boj u udržení kvality stavby.Osobně jsem proti těmto štítkúm .Termo kamera sice některé nedostatky odhali ale múžou se objevit až po několika letech používaní.
  . Stavební zákon má stanovit parametry stavby a jestli to firma nedodrží, tak musí nasledovat tučná pokuta a pokut se to bude opakovat zákaz činnosti.Jenže víme jak funguje náš soudní system takže musím znovu opakovat energo štítek nepomúže.

  Reagovat
 • 27. 2. 2012 (5.57)
  Trvalý odkaz

  to: Azbi. Stavební inženýre-:). Já stavební inženýr opravdu nejsem-:) ale něco ti řeknu. Byl jsi zimu v pasivním domě a v normálním? Že se ptám. Žiješ v baráku, kde topíš uhlím a dělách machry. Ráno máš v pokoji 15 stupňů a chodíš přikládat jak magor. Já v pasivním domě žiju. Již nikdy!!! bych se nestěhoval do obyčejného domu. V domě je konstantní teplota a každý kdo přijde, tak si pochvaluje, jak je tam krásně teplo – a nikdo mi nevěří, když mu říkám kolik protopím, jen jim padá čelist. Dále filtr rekuperace filtruje prach, zápach. Hluk ze silnice je tlumen tlumičem hluk v potrubí, takže je tam klid a je tam stále vyvětráno ty inženýre. Díky bohu jsi nám neprojektoval barák. To bych taky uvažoval o návratu k uhlí, jelikož bych neměl na topení v tebou projektovaném domě. Běž raději dělat něco jiného Inženýre.

  Reagovat
  • 28. 6. 2013 (15.08)
   Trvalý odkaz

   Co je vam proboha do toho jak on zije a kolik ma po ranu stupnu v pokoji? Treba to tak chce, a nema zajem o vasi konstantni teplotu. Proc nekomu vubec cpete vase super ultra hyper technicke reseni v dome? Si zijte jak chcete ale nikomu nevnucujte podminky, ktere se vam libi, druhemu takove podminky nemusi vubec vyhovovat.

   Reagovat
 • 25. 2. 2012 (16.15)
  Trvalý odkaz

  Bude to mít vliv na realitní trh a tím pádem to bude mít vliv na opatřeních působících na spotřebu energií, pane inženýre.

  Reagovat
 • 25. 2. 2012 (16.14)
  Trvalý odkaz

  Pokud muj barak bude muset mit cedulku, tak trvam na tom, aby kazdy politik nejen v EU ale obzvlaste v parlamentu CR mel cedulku tykajici se efektivity jeho prace. Horsi nez „A“ znamena zadna mzda.

  Reagovat
 • 25. 2. 2012 (13.00)
  Trvalý odkaz

  Kecy !!!!
  zas další byrokratická hovadina navíc, která vytáhne z obyčejných lidí peníze a zaměstná dalšího moulu, kterej to bude kontrolovat a na normálních lidech vyžadovat!
  Co se týče úspory energie, tak to nebude mít absolutně žádný vliv.
  Předesílám, že jsem stavební inženýr, kdyby mi to tu chtěl někdo dokmaticky vymlouvat…

  Reagovat
  • 27. 6. 2013 (7.33)
   Trvalý odkaz

   Seš debil, ve světě je tohle značení už dávno v praxi.
   Zalez do jeskyně opice!

   Reagovat
   • 28. 6. 2013 (15.09)
    Trvalý odkaz

    Ve svete se taky prej nekrade a tady jo. Co je komu po tom jak to delaji ve svete? Jestli to tak delaji ve svete, tahnete do sveta. Jste tlama nevymachana sprosta a jeste k tomu hloupa.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *