Číňan si nosí celý dům s sebou

Kolik místa potřebuje člověk k bydlení? Ne každý bude mít možnost nastěhovat se do rozměrného luxusního apartmánu. A většina z nás si nejspíš ještě pamatuje časy, kdy se do jednoho družstevního bytu vešla celá jedna rodina, od babičky po vnoučata. Liu Lingchao z Číny je pak příkladem člověka, který skutečně nepotřebuje mnoho. Celý svůj dům si může přestěhovat, kam jen bude chtít.

„Nový pohled na skutečně mobilní bydlení ?“ Zdroj: CFP/ China News
„Nový pohled na skutečně mobilní bydlení ?“ Zdroj: CFP/ China News

Osmatřicetiletý Lingchao není bezdomovec, byť jeho příjmy a sociální situace pro něj nepatří mezi příjemná témata. Za zdroj příjmů si zvolil sběr a odprodej vratných lahví, kovových plechovek a plastových flašek.

Při této „práci“ je podstatné, že se zdroje surovin brzy vyčerpají a je potřeba vyrazit jinam. Pro Liu Lingchao by to ale znamenalo problém s „chozením do zaměstnání“, protože by musel opustit na celý den svůj majetek. Proto se rozhodl vyrazit za sběrem, a přitom si všechno cenné vzít s sebou.

Bambusovou konstrukci o rozměrech přibližně 2×2 metry překryl vrstvou plastů, ovázal je provázky a provazy a opatřil úchyty. Uvnitř je jednoduchá palanda, stůl, kuchyňské náčiní, hygienické i spací potřeby.

S touto vnější obyvatelnou schránkou pak vyrazil na cesty podél čínských dálnic, které prý představují pro sběrače doslova zlatý důl. Za posledních pět let obměnil stávající model čtyřikrát, zatím ale jeho přenosná ulita úspěšně odolává výkyvům počasí.

Lingchao tvrdí, že nosit si svůj dům s sebou je výhodnější a také pohodlnější, než každou noc někde hledat přístřeší. A to i přesto, že se mu jeho šnečí ulita celkem pronese. Samotná konstrukce totiž váží okolo šedesáti kilogramů.

V průběhu roku se svým bydlením urazí okolo pěti set kilometrů. Život v Číně je pochopitelně hodně odlišný od evropského standardu, ale určitě stojí za uvážení, jak málo vlastně člověk k životu potřebuje.

Inhabitat.com

Jeden myslel na “Číňan si nosí celý dům s sebou

  • 22. 11. 2013 (16.34)
    Trvalý odkaz

    Tak me napada, kdyz na to koukam, proc si na to nepridela kolecka? mohl by to tlacit jako vozik?
    Ale to uz je asi hodne moc o premysleni…..

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *