Na Taiwanu vyrostl solární stadion

Právě nedávno byla na dokončena stavba nového sportovního stadionu. Nic zvláštního. Kdyby ovšem tenhle stadion a) nevypadal tak úžasně, b) nebyl prakticky celý pokryt . Celý projekt navrhnul architekt Toyo Ito. Stadion má kapacitu 50 000 míst a 100% energie získává ze své .

solární stadion - Taiwan


Celkem je stadion „zabalen“ do 8844 o ploše 14 155 m2, které zároveň zastávají funkci osvětlení pro plochu stadionu. Oficiální otevření stadionu proběhne později tento roku u příležitosti zahájení Světových her 2009.

solární stadion - Taiwan

Kromě solární energie využívá stadion celou řadu dalších ekologických vychytávek. Byl například vybudován z doma produkovaných, znovu využitelných materiálů. Celých sedm hektarů půdy z celkových 19 na kterých byl vybudován bylo vyčleněno pro zeleň, pro , parky a podobně.

solární stadion - Taiwan

Ročně stadion vyrobí na 1,15 mil. KWh energie. To stačí k napájení více než 3300 světel, dvo obřích obrazovek a vůbec provozu celého stadionu. Pokud zrovna nebude „v činnosti“, bude elektřina dodávána do sítě a pokryje zhruba 80% spotřeby okolních oblastí. Celková vyrobená energie znamená ročně ušetření 660 tun emisí oxidu uhličitého. Další fotky v článku!

solární stadion - Taiwan

solární stadion - Taiwan

solární stadion - Taiwan

deputydog, inhabitat
Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.