Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
22. 5. 2009 v rubrice Architektura

Právě nedávno byla na dokončena stavba nového sportovního stadionu. Nic zvláštního. Kdyby ovšem tenhle stadion a) nevypadal tak úžasně, b) nebyl prakticky celý pokryt . Celý projekt navrhnul architekt Toyo Ito. Stadion má kapacitu 50 000 míst a 100% energie získává ze své .

solární stadion - Taiwan


Celkem je stadion „zabalen“ do 8844 o ploše 14 155 m2, které zároveň zastávají funkci osvětlení pro plochu stadionu. Oficiální otevření stadionu proběhne později tento roku u příležitosti zahájení Světových her 2009.

solární stadion - Taiwan

Kromě solární energie využívá stadion celou řadu dalších ekologických vychytávek. Byl například vybudován z doma produkovaných, znovu využitelných materiálů. Celých sedm hektarů půdy z celkových 19 na kterých byl vybudován bylo vyčleněno pro zeleň, pro , parky a podobně.

solární stadion - Taiwan

Ročně stadion vyrobí na 1,15 mil. KWh energie. To stačí k napájení více než 3300 světel, dvo obřích obrazovek a vůbec provozu celého stadionu. Pokud zrovna nebude „v činnosti“, bude elektřina dodávána do sítě a pokryje zhruba 80% spotřeby okolních oblastí. Celková vyrobená energie znamená ročně ušetření 660 tun emisí oxidu uhličitého. Další fotky v článku!

solární stadion - Taiwan

solární stadion - Taiwan

solární stadion - Taiwan

deputydog, inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
Diskuse
 1. Bajča:

  tak to se mi hooodně líbí. Bezva práce ;-)

 2. Jan Horčík:

  re: ra – přesné označení stadionu bohužel neznáme, nicméně stojí ve městě Kaohsiung. další informace a fotografie najdete například na stránkách švýcarské firmy dodávající solární panely a především tomto diskusním fóru

 3. ra:

  A jak se stadion jmenuje nevíte ? Mě bi to zajímalo,rád bych si našel další info/fotky.

 4. Anonym:

  chcel by som zit v takej krajne. kde takto zmyslaju ludia, parky, bicykle, u nas utopia.

 5. Richelieu:

  Tak tohle vypada hodne dobre.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz