Města budoucnosti: pro lidi, ne pro auta

Volání po odlišném pojetí městského prostoru, jakožto místa určeného především pro lidi a nikoliv pro automobily, jsou v Evropě slyšet už nějakou tu chvíli. Z Ameriky, země, která prohlásila za dalšího člena domácnosti, se ale takové hlasy ozývají jen pramálo. V době , ve které USA vězí až po uši, se však tyto hlasy začínají i z druhé strany ozývat čím dál tím naléhavěji.

Na sympóziu nazvaném „Rozšiřování vize udržitelné mobility“ zaměřeném právě na urbanistické plánování pořádaném vysokou školou Art Center College of Design (ta je často přezdívána „Harvard dopravních návrhů“) aktuálně vystoupil dopravní plánovač Timothy Papandreou se svou přednáškou. Upozornil v ní, že současná federální i lokální politika v USA de-facto nutí lidi využívat automobily a nikoliv například chodit pěšky nebo , případně využívat .

Zároveň dodal, že zásadní posun je dnes nevyhnutelný – a to směrem od individuálního vlastnictví automobilů k většímu využití hromadné dopravy a (něco podobného nedávno prezentoval také ve vydařeném filmečku „z budoucnosti“).

Zdá se, že tyto potřeby cítí i nový prezident USA a jeho vláda. I proto v rámci nedávno představeného a schváleného v hodnotě 800 mld. dolarů je mnoho miliard určeno právě k podpoře hromadné dopravy.
Los Angeles v roce 2050
Samozřejmě, kritické hlasy namítnou, že cesty a individuální doprava budou vždycky potřeba. Jenže zdaleka to nemusí vypadat tak jako dnes, kdy je na vlastnictví automobilu navázán celý další řetězec spotřeby – auta musejí mít rozlehlá parkoviště (doma, v práci, u obchodů), spotřebovávají cenné , , atd.

Papandreou proto ve své přednášce navrhnul, aby ti, kteří chtějí jezdit autem byly odrazováni různými způsoby a aby byly naopak favorizovány . „Všechny ty silnice by se mohly stát něčím úplně jiným,“ upozorňuje a my zálibně sníme o budoucnosti, ve které budou města plná zeleně namísto černého , kde se lidé budou moct bezpečně procházet, projíždět na kolech či jiných zařízeních pro osobní dopravu a hlavně nebudou muset dýchat vzduch otrávený škodlivinami. Více o alternativních způsobech dopravy hledejte v sesterském magazínu Hybrid.cz.

inhabitat

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *