Solární elektrárny mění Afriku

Rwanda v únoru tohoto roku slavnostně spustila první solární farmu u Agahozo, která je součástí rozsáhlé kampaně East Afria – Gigawatt Global. Organizace Gigawatt Global sdružuje donory a výrobce solárních řešení z celého světa, a zaštiťuje navenek realizaci výsledků v afrických regionech.

„Instalovaných 8,5 MW je jen kapkou v moři. Někde se ale začít musí.“ Zdroj: GigawattGlobal
„Instalovaných 8,5 MW je jen kapkou v moři. Někde se ale začít musí.“ Zdroj: GigawattGlobal

Organizace si vytkla za cíl zprostředkování 1000 MW solárních instalací v Africe do roku 2020. Rwanda je jejich pilotním projektem.

Výstavba solární farmy u Agahozo je mimořádná hned v několika ohledech. Za zmínku určitě stojí rychlost, s jakou zde bylo 28 360 fotovoltaických panelů instalováno: od samotných přípravných prací v terénu až po spuštění celé elektrárny uběhlo necelých dvanáct měsíců.

Vlastní konstrukční činnost vytvořila 350 pracovních míst, a nyní již techniky proškolení zaměstnanci mají možnost zúčastnit se realizace dalších projektů, aniž by bylo zapotřebí shánět dělníky ze zahraničí.

Výkon solární farmy přesahuje 8,5 MW. Nezdá se to příliš mnoho, ale v podmínkách Rwandy to představuje přídavek 6 % čisté elektřiny v národním energetickém mixu. Je to zhruba tolik, kolik postačí k zásobování 15 000 zdejších domácností.

Projekt sám reprezentuje vůbec první takový počin, na jehož financování se podílely (pod hlavičkou kampaně Gigawatt Global) společnosti jako KPMG, Energy Global, Scatec Solar a Africký program financování čistých energií.

Nemalou roli při prosazování záměru sehrála i osobní iniciativa administrativa amerického prezidenta, Baracka Obamy. Právě na jeho pokyn se do kampaně zapojila i vládní organizace Zámořských soukromých investic (OPIC), která dohlíží a garantuje svou přítomností kvality investičního prostředí. Náklady na realizaci dosáhly částky 23,7 milionů dolarů.

Úspěšný rwandský projekt je první, ale rozhodně nemá být posledním. V Africe totiž žije 600milionů lidí bez přístupu k elektrické energii, což Gigawatt Global hodlá změnit.

„Rwanda ukázala, že financování našich projektů je životaschopné, a že budování velkokapacitních solárních elektráren v subsaharské Africe rozhodně má smysl,“ řekl při slavnostním ceremoniálu 5. 2. 2015 zakladatel organizace Gigawatt Global, Chaim Motzen. „Věříme, že jsme přispěli k tomu, aby se teď celá Afrika pustila cestou udržitelných a ekologických instalací.“

CleanTechnica.com
Sdílet: