Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Kvě

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa rozeslal dne 27. května 2013 do mezirezortního připomínkového řízení návrh vyhlášky, která upravuje podmínky recyklace solárních panelů. Ministr Chalupa ve vyhlášce navrhuje neodůvodnitelně vysoké poplatky za recyklaci panelů, které dále zhorší ekonomiku solárních elektráren, a tedy i prodlouží návratnost projektů. Hrozí, že se tak protáhne podpora slunečních zdrojů a spotřebitelé zaplatí více, než by museli.

Technologie solárních panelů je dnes rozšířená celosvětově. Zde ukázka malé solární elektrárny u mongolského jezera. Pouze náš státní útvar kolem nich ale dokáže vyvádět takové veletoče. foto: Chinneeb, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, wikimedia

Technologie solárních panelů je dnes rozšířená celosvětově. Zde ukázka malé solární elektrárny u mongolského jezera. Pouze náš státní útvar kolem nich ale dokáže vyvádět takové veletoče. foto: Chinneeb, licence Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, wikimedia31.
Kvě

Edenwald je malou čtvrtí ztracenou uprostřed newyorského Bronxu, známého spíše z kriminálních seriálů. Navzdory své „špatné“ pověsti zde však místní začali pracovat na mimořádném projektu, který má zlepšovat kvalitu říční vody a současně snižovat vtok dešťové vody a nápor na čističky v době dešťů.

Záhonky, které díky štěrkovému podloží umožňují zasakování dešťové vody tlumí nápor znečištění na řeku a přístavní oblast. Zdroj: Nature of Cities/GWAPP.org

Záhonky, které díky štěrkovému podloží umožňují zasakování dešťové vody tlumí nápor znečištění na řeku a přístavní oblast. Zdroj: Nature of Cities/GWAPP.org30.
Kvě

Některé evropské země se jich nemohou nabažit. Norové o ně škemrají u sousedů. Dokonce přemýšlejí, že je budou dovážet ze Spojených států. Co že to chtějí? Smetí! Domovní odpad i pevný komunální odpad.

Odpad se stává čím dál tím cennější komoditou. Stejně důležité budou i technologie, které s ním dokážou účinně pracovat. foto: GWE

Odpad se stává čím dál tím cennější komoditou. Stejně důležité budou i technologie, které s ním dokážou účinně pracovat. foto: GWE30.
Kvě

Proč sebou do přírody nebo města tahat těžké baterie pro vaše elektronické vychytávky, když si elektrickou energii můžete vyrobit sami. Studenti z prestižní americké Rice University vyvinuli speciální elektromechanické zařízení PediPower schopné při chůzi vyrábět elektrickou energii.

PediPower - boty, které vyrábějí energii, foto: Rice University

PediPower – boty, které vyrábějí energii, a jejich tvůrci: zleva Tyler Wiest, Carlos Armada, Julian Castro a David Morilla. foto: Jeff Fitlow, Rice University29.
Kvě

Města zabírají čím dál větší plochy a žije v nich čím dál více lidí. Na poli obnovitelných zdrojů se tak do popředí dere nový směr, který se zaměřuje na využívání obnovitelných zdrojů v zastavěných oblastech. Nejčastěji skloňovanou technologií jsou obří piezoelektrické elektrárny schopné bezpečně získávat energii z proudění vzduchu.

Strawscraper

Strawscraper, foto: Belatchew Architecture28.
Kvě

Firmy a domácnosti odevzdaly k recyklaci pět milionů kusů úsporných zářivek. Do přírody se tak nedostalo 24,6 kg toxické rtuti, která by mohla zamořit 80 Máchových jezer. Sběr v domácnostech stagnuje zejména kvůli lenosti spotřebitelů: s použitou zářivkou jsou ochotni jít do sběrného místa pouze 714 metrů, to je o čtvrt kilometru méně než v předchozích letech.

Recyklace úsporných zářivek v ČR stagnuje, foto: EKOLAMP

Recyklace úsporných zářivek v ČR stagnuje, foto: EKOLAMP28.
Kvě

Podle ruského zpravodajského portálu Gazeta.ru přehodnotila společnost Rosatom záměr výstavby jaderné elektrárny v oblasti Kalinigradu. Zároveň zvažuje, že projekt dvou reaktorů typu VVER 1200 nahradí malými nebo středními reaktory [1]. Podobné snahy jsou patrné i v USA.

Jaderná elektrárna Dukovany společnosti ČEZ, foto: (c) ČEZ

Jaderná elektrárna Dukovany společnosti ČEZ, foto: (c) ČEZ28.
Kvě

Podmořské turbíny, které vyrábějí elektrickou energii díky mořským proudům, nejsou žádnou technickou novinkou. Stejně tak existují již desítky větrných elektráren tyčících se nad mořskou hladinou. Inženýři z japonské firmy MODEC (Mitsui Ocean Development & Engineering Co) si řekli, proč nezkombinovat to nejlepší z obou technologií do jediné multifunkční mořské elektrárny.

Elektrárna SKWID

Elektrárna SKWID
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz