Kouzelné odpadky: Jak ze smetí vyčarovat megawatty

Některé evropské země se jich nemohou nabažit. Norové o ně škemrají u sousedů. Dokonce přemýšlejí, že je budou dovážet ze Spojených států. Co že to chtějí? Smetí! Domovní odpad i pevný komunální odpad.

Odpad se stává čím dál tím cennější komoditou. Stejně důležité budou i technologie, které s ním dokážou účinně pracovat. foto: GWE
Odpad se stává čím dál tím cennější komoditou. Stejně důležité budou i technologie, které s ním dokážou účinně pracovat. foto: GWE

Od Švédska až po Španělsko se inovátoři ve výrobě elektřiny učí, jak získat energii z odpadu. Tato iniciativa se nyní šíří i dále na západ a rozjíždí se i v Británii a USA.

Například společnost Green Waste Energy (GWE) brzy spustí inovativní technologii přeměny odpadu na plyn s využitím výkonných plynových motorů z rodiny Jenbacher. Ty budou zajišťovat energii pro novou elektrárnu v Theddingworthu ve střední Anglii a brzy budou podobné projekty zahájeny i v dalších částech světa.

GWE nazývá tuto „odpadožroutskou“ technologii pokročilá recyklace a konverze energie (Advanced Recycling and Energy Conversion). Jeden provoz denně spotřebuje až 1 000 tun domácího odpadu, což odpovídá např. osmi procentům objemu odpadků, jež denně vyprodukují obyvatelé New Yorku. Z tohoto množství denně získá na 600 megawattů elektrické energie, což by pokrylo spotřebu 24 000 amerických domácností.

Na rozdíl od evropských spaloven však technologie GWE odpad nespaluje. James Burchetta, ředitel a zakladatel GWE, vysvětluje, že celý proces začíná tím, že se netříděný smíšený odpad v dávkách po 29 tunách vsype do tlakového zařízení zvaného autokláv.

Pracovníci vytřídí recyklovatelný materiál a zbylou hmotu s vysokým obsahem celulózy přeměňují v procesu zvaném pyrolýza na syntetický plyn neboli syngas. „Ekologické normy – britské i ty dané Evropskou unií – plníme naprosto s přehledem,“ doplnil Burchetta.

Syngas má vysoký obsah energie a v robustních motorech Jenbacher J620 hoří velmi efektivně. „Plynové motory GE jsou proslulé po celém světě jako špičková technologie mezi motory zpracovávajícími syntetický plyn,” uvedl Richard Bingham, technický ředitel společnosti Prestige Thermal Equipment, která vyvinula proces zplyňování odpadu a vlastní na tuto technologii licenci ve společném podniku s GWE. „Na naši technologii jsme hrdí a nehodláme ji ohrozit tím, že bychom k výrobě použili jiný, méně kvalitní motor.

GWE nyní jedná o tom, že by podobné provozy mohla vybudovat i v dalších zemích. „Svět potřebuje pokročilou technologii termální konverze,“ uzavřel Burchetta. Zdá se tedy, že se odpad stává skutečně atraktivní komoditou.

tisková zpráva

8 komentářů: „Kouzelné odpadky: Jak ze smetí vyčarovat megawatty

 • 2. 6. 2013 (11.17)
  Trvalý odkaz

  Na rozdíl od evropských spaloven však technologie GWE odpad nespaluje.

  v robustních motorech Jenbacher J620 hoří velmi efektivně.

  Reagovat
  • 2. 6. 2013 (18.45)
   Trvalý odkaz

   Toto může napsat jen negramota, každému jinému je jasné, že plynový motor bude spalovat plyn – syngas.

   Reagovat
   • 27. 2. 2017 (5.07)
    Trvalý odkaz

    Have you ever thought about writing an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stir/esiinformatoon. I know my subscribers would enjoy your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

    Reagovat
 • 30. 5. 2013 (12.35)
  Trvalý odkaz

  „Z tohoto množství denně získá na 600 megawattů elektrické energie, …“
  Buď získá zdroj o výkonu 600MW nebo energii 600MWh za den. ;-)

  Reagovat
   • 27. 2. 2017 (4.10)
    Trvalý odkaz

    I am reading this for some reason all that occurs to me is the Venture Broethrs episode 1 of the second season where you come to find out that Hank and Dean have been cloned muliple times because they are death prone.

    Reagovat
   • 23. 4. 2017 (20.50)
    Trvalý odkaz

    This is an absolutely great CLEAN REFUEL. You can portion out the carbs and actually work this into you regular meal plan.. it is just oat flour, so carbs but nothing else off our food exchange list!! Delicious!Not much of a baker but it comes out every now and then! off on your day, getting an early start, you go girl!More on this later…

    Reagovat
   • 7. 6. 2017 (13.11)
    Trvalý odkaz

    I think the agency folks may be too young to realize that using the term in this way will have unintended meanings for anybody over about 40. Older travelers are a major focus of Oregon marketing and you can’t help but smile thinking what they’ll make of this. But hey, I’ve been wrong before. Maybe “The People’s Coast” will bring peace and prosperity to more beachcombers than you can shake a piece of driftwood at.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *