Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Pro

Cyklistika – jen samé dobré zprávy“ – možná tak by se dala pojmenovat rešeršní studie dánských badatelů, kteří si dali práci a sesbírali poslední novinky týkající se pozitivního dopadu na lidské zdraví. Fyzická aktivita spojená se šlapáním do pedálů nejen šetří peníze, udržuje vás fit a odlehčuje přetížené . Navíc má i pár dalších příjemných důsledků pro náš mozek.

Fyzická aktivita, spojená s jízdou na kole (či elektrokole), pomáhá s koncentrací mozku a rozvojem motorické koordinace i u lidí trpících Parkinsovou chorobou. foto: Hybrid.cz

Fyzická aktivita, spojená s jízdou na kole (či elektrokole), pomáhá s koncentrací mozku a rozvojem motorické koordinace i u lidí trpících Parkinsovou chorobou. foto: Hybrid.cz28.
Pro

Téměř čtvrtina českých domácností utratí za teplo více než pětinu svého rodinného rozpočtu. Navíc se 92 % Čechů domnívá, že ceny energií budou dále růst. Tomu napovídá i zvyšování sazby DPH od nového roku. Přesto mohou domácnosti výraznou část peněz za energie ušetřit, a to díky zákonu o hospodaření energií.

Ceny energií každoročně stoupají - a v ČR tomu tak bude i nadále, foto: Ayla87 /sxc.hu

Ceny energií každoročně stoupají – a v ČR tomu tak bude i nadále, foto: Ayla87 /sxc.hu28.
Pro

Množství zpětně vybraných vyřazených elektrozařízení dosáhne v letošním roce stejné úrovně jako loni, tedy přibližně 50 tisíc tun. Ačkoliv se povědomí o nutnosti třídění a recyklace elektroodpadu dlouhodobě zvyšuje, podle odborníků stále končí až polovina vyřazených přístrojů na skládkách.

Elektroodpad v komunálním odpadu - kam nepatří, foto: REMA Systém

Elektroodpad v komunálním odpadu – kam nepatří, foto: REMA Systém27.
Pro

Tragédie ve Fukušimě proměnila pohled celého světa na stávající bezpečnost jaderné energetiky Od roku 2011 se zpřísnila bezpečnostní mechanismy, ale umístění postavených elektráren změnit nelze. Právě na tento poznatek narazil společný tým belgických a španělských vědců, kteří přicházejí s alarmujícím tvrzením: 23 jaderných elektráren po celém světě, dohromady 74 reaktorů, se vyskytuje v oblastech se zvýšeným rizikem opětovného výskytu tsunami.

Tsunami je spojeno s představou velkoplošných přírodních a humanitárních katastrof, riziko nukleární katastrofy však bylo dosud podceňováno. Zdroj: IAEA

Tsunami je spojeno s představou velkoplošných přírodních a humanitárních katastrof, riziko nukleární katastrofy však bylo dosud podceňováno. Zdroj: IAEA21.
Pro

Ačkoliv aktuálně medializovaná zahraniční investice ČEZ v Albánii se podle všeho hrubě nezdařila, případ Rumunska je přesně opačný. ČEZ tam vybudoval 600MW větrnou farmu, která je jedním z jeho nejvýnosnějších podniků.

240 turbín větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku, foto: ČEZ

240 turbín větrného parku Fantanele a Cogealac v Rumunsku, foto: ČEZ20.
Pro

DONG Energy patří mezi vedoucí představitele energetických koncernů na severu Evropy. Vestas Wind Systems se zase po třicet let drží na špici ve vývoji nových technologií pro větrnou energii. Spolupráce těchto dvou profesionálů je tedy předzvěstí něčeho velkého. Například konstrukce nové řady větrných turbín, s výkonem 8 MW.

Vývoj 8MW větrné turbíny by mohl být předzvěstí další úspěšné spolupráce. Zdroj: Vestas Wind Systems

Vývoj 8MW větrné turbíny by mohl být předzvěstí další úspěšné spolupráce. Zdroj: Vestas Wind Systems19.
Pro

Syndrom „ochrany vlastních výrobců“ fotovoltaiky před zahraniční konkurencí postihl v letošním roce prakticky všechny velké producenty, a projevil se i na souhrnné statistice globálního trhu. Nebýt zemí jako je Německo, dalo by se hovořit o velkém propadu solární energetiky a naplnění černých scénářů. Jak ale ekonomové připouštějí, při stávajícím přesycení trhu mohl být rok 2012 mnohem horší.

Zdroj: Mercom Capital Group

Zdroj: Mercom Capital Group18.
Pro

Sen, který předchází realitu? Před rokem a půl si Čína vytkla cíl: 5 GW solární energie do roku 2015. To ale zvládli za necelý rok, a původní iniciativa byla přehodnocena z pěti na jednadvacet. V zákulisí se dlouho hovořilo o tom, jestli je tento nový cíl vůbec reálné dosáhnout, když nyní zaznívá z Číny mnohem optimističtější předpověď: do roku 2015 zprovozníme solární instalace o celkovém výkonu 40 GW.

Solární energie má hrát v Číně během následující dekády nemalou roli. foto: DebbieMous, sxc.hu

Solární energie má hrát v Číně během následující dekády nemalou roli. foto: DebbieMous, sxc.hu
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz