Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
31.
Říj

Zelená vlna zasahuje snad všechna odvětví a nevyhnula se ani rychlému občerstvení. Na trh vstupují menší podniky, kteří se snaží zaujmout chutnějšími, zdravými pokrmy. Ani velcí hráči nechtějí ale zůstat stranou, a tak také zavádějí různé ekologické inovace.

Zdravá, chutná a rychlá pochoutka z fastfoodu Famagusta, Vyšehradská 1446/53, 128 00 Praha 2 - Nové Město, foto: Famagusta

Zdravá, chutná a rychlá pochoutka z fastfoodu Famagusta, Vyšehradská 1446/53, 128 00 Praha 2 – Nové Město, foto: Famagusta30.
Říj

Vláda nedávno podle zpravodajství ČTK [1] snížila „státní“ příspěvek podpory obnovitelných zdrojů na 9,7 miliardy korun. Podle Aliance pro energetickou soběstačnost mohl zůstat „státní“ podíl vyšší, kdyby se politici v minulosti nepřipravili o příjem z aukcí emisních povolenek. Během obchodovacího období v letech 2013-20 totiž zhruba polovinu emisních kreditů v hodnotě 50-70 miliard korun získají velcí znečišťovatelé zdarma.

Uhelná elektrárna Prunéřov, ČEZ, foto: ČEZ

Uhelná elektrárna Prunéřov, ČEZ, foto: ČEZ29.
Říj

Na vrcholu Beskyd, Lysé hoře, je v posledních dnech nebývale živo. Stavbaři zde pracují paralelně na dvou turistických chatách: Bezručově chatě Klubu českých turistů a chatě Slezský dům společnosti AK 1324. Poblíž druhé jmenované chaty se do vrcholu Beskyd „zakusují“ vrtaři z paskovské společnosti Green Gas DPB a.s., divize důlních a povrchových vrtů.

Teplo země bude nyní vytápět nové chaty v Beskydech. foto: Josef Baďura

Teplo země bude nyní vytápět nové chaty v Beskydech. foto: Josef Baďura29.
Říj

Jak parazité zákonem k zisku přišli? Vzniklo, bylo schváleno, vetem prezidenta odmítnuto a znovu přehlasováno další, zákonem nařízené parazitování jedněch na druhých, včetně omezení osobních svobod a odpovědnosti občana pod výhrůžkou stotisícové pokuty. Zákonodárci České republiky zákonem zakázali svépomocnou instalaci solárních elektráren pod pokutou 100 000 Kč.

Chcete si sami nainstalovat na vlastní střechu za vlastní peníze zakoupenou solární elektrárnu? NESMÍTE! foto: fabiennew/sxc.hu

Chcete si sami nainstalovat na vlastní střechu za vlastní peníze zakoupenou solární elektrárnu? NESMÍTE! foto: fabiennew/sxc.hu29.
Říj

Nejjižnější země indického soustátí, Tamil Nadu, usiluje o větší propagaci a praktické uplatnění solární energie na domácím trhu. A že jejich přání nejsou právě skromná, dokazuje i šíře požadovaného záměru: do roku 2015 chtějí dosáhnout výkonu 3000 MW. Zajímavý je i typ požadovaných solárních instalací, má se totiž jednat o solární ohřívače vody, nyní povinně instalované na střechách všech průmyslových objektů.

Solární ohřev vody je např. v Izraeli využíván většinou domácností. Prosadí se i v Indii? foto: attilio_82/sxc.hu

Solární ohřev vody je např. v Izraeli využíván většinou domácností. Prosadí se i v Indii? foto: attilio_82/sxc.hu26.
Říj

Kanaďané se síly větru rozhodně nebojí. Jen letos se jim podařilo nainstalovat v rámci různých projektů obnovitelných zdrojů energie celkem 1200 MW. Na konferenci v Torontu pak Kanadská asociace pro větrnou energii (CanWEA) oznámila, že v příštím roce čeká navýšení kapacity o dalších 20 %.

Větrné elektrárny v přírodním parku A Capela, Coruña, Galicie, Španělsko, Evropská unie, Evropa. foto: saavem/sxc.hu

Větrné elektrárny v přírodním parku A Capela, Coruña, Galicie, Španělsko, Evropská unie, Evropa. foto: saavem/sxc.hu25.
Říj

Někdy je hojnost prokletím, tvrdí Indové. Jako pravdivé se toto jejich úsloví ukazuje při hodnocení promarněného potenciálu nevyužité zemědělské biomasy. Na polích se každý rok skutečně nemálo „urodí“, ale dlouhé transportní řetězce, minimum chladících zařízení a moderních přístupů ke konzervaci potravin pak vede k tomu, že značná část úrody přichází vniveč. Situace je kritická nejen v oblasti výroby vlastních potravin, ale také při zpracování zemědělských odpadních produktů.

Miliony tun biomasy byly dosud každoročně páleny bez užitku. To se má nyní začít měnit. foto: sxc.hu/Krappweis

Miliony tun biomasy byly dosud každoročně páleny bez užitku. To se má nyní začít měnit. foto: sxc.hu/Krappweis24.
Říj

Podle analytiků ze společnosti GMT je trh s fotovoltaickými panely více než přesycen, a následná reakce v podobě uzavření nemalé části výrobců je v současné době již nevyhnutelná. V hloubkové analýze globálního trhu zaznívají především dva klíčové údaje: současný rozdíl mezi poptávkou a nabídkou činí ročně 35 GW, a tak do roku 2015 velmi pravděpodobně zmizí na 180 výrobců.

Fotovoltaický solární panel na tzv. trackeru, který sleduje pohyb slunce a tím zvyšuje účinnost panelu, foto: dynamix/sxc.hu

Fotovoltaický solární panel na tzv. trackeru, který sleduje pohyb slunce a tím zvyšuje účinnost panelu, foto: dynamix/sxc.hu
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz