New York rozšiřuje systém MHD o lodě a přívozy

Newyorský starosta Bill de Blasio se rozhodl zachovat, finančně podpořit a částečně rozšířit „novinku“ v systému hromadné městské dopravy. New York se zařadí po bok Amsterdamu nebo Benátek, neboť k přepravě mezi některými čtvrtěmi nyní budete moci využít služeb převozníka.

Už brzy by měli díky nízkým cenám paluby lodí zaplnit běžní cestující. Zdroj: en.wikipedia. org / B.M.K.en
Už brzy by měli díky nízkým cenám paluby lodí zaplnit běžní cestující. Zdroj: en.wikipedia. org / B.M.K.en

Přívozy v několika uzlových bodech tu už fungují řadu let, ale tento systém veřejné přepravy osob poslední dobou značně skomíral. Starostou navrhovaná opatření mají ale „NY Ferry“ znovu vzkřísit.

Dostat se z Brooklynu do Bronxu, na Manhattan nebo Staten Island v době pozdního odpoledne, je rozhodnutí hodné trpělivého člověka se železnými nervy. Ulice New Yorku bývají touto dobou beznadějně ucpané, a je vám jen málo platné, že vás ze zaměstnání dělí od bytu jen 500 metrů vzdušnou čarou, nad vodní hladinou.

Teď, místo přeplněného metra nebo beznadějně neprůjezdných ulic můžete zvolit lákavou alternativu: systém přívozů. Ten do těchto dní disponoval jen omezeným počtem zastávek, malou kapacitou a poměrně vysokou cenou, zacílenou spíše na turisty než na rodáky. To se má ale změnit. NY Ferry se má stát plnohodnotným způsobem městské hromadné přepravy.

Prvním bodem de Blasiova plánu je rozšíření počtu zastávek, a protažení trasy na lokality jako je Lower East Side, Rockaway Beach, South Brooklyn, Astoria, Soundwiev, Coney Island či Stapleton.

„Lodní přeprava může propojit město dosud nebývalým a pohodlným způsobem. Představte si, že na mapě města máte rozeseto několik horkých míst, která nyní podléhají urychlenému rozvoji, kde se vyskytuje více lidí, kde jsou uzlové body přepravy. Při stávající situaci není možné začít budovat novou linku metra, nebo nějaký silniční obtah napříč těmito lokalitami. Místo toho je ale všechny můžeme napojit na systém lodní přepravy.“

Jezdit do práce na lodi má sice své nezpochybnitelné romantické kouzlo, ale ozvaly se i hlasy, nakolik je tento způsob přepravy pro město cenově přínosný.

Starosta a jeho poradci pochopitelně nad řešením této otázky strávili několik horkých momentů, aby dospěli k závěru: „Systém lodní přepravy osob bude ekonomicky neutrální v ten moment, kdy skutečně začne spojovat páteřní body New Yorku. Nebudeme se snažit o méně zastávek a dražší provoz, naopak, zvýšíme počet stanic, a snížíme cenu přívozů na taxu srovnatelnou s naším metrem. Svezete se tu za cenu normální jízdenky, a právě to bude lidi lákat.“

Rozšíření dopravní sítě a otevření nových přívozů přijde do roku 2015 město New York na 55 milionů dolarů. Výsledek je zatím na vodě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *