Kvalitu ovzduší nad Londýnem budou hlídat holubi
Jsou organizovaní, obratní a neposední. Prakticky kralují obloze nad všemi většími evropskými městy. Holubi. Ne vždy je jejich přítomnost vítána, leckde proti nim nekompromisně zasahují.
To ale nebude případ holubí letky z Londýna, kde si vybranou desítku vyšlechtěných opeřenců hýčkají. Holubi jim tu totiž hlídají kvalitu ovzduší. Kvalita ovzduší nad londýnskou City je žalostná i na evropský průměr.
Město se dlouhodobě snaží zasahovat proti lokálním bodovým i plošným zdrojům znečištění, ale tento cíl je zatím v nedohlednu. Londýn dokonce kvůli průběžným měřením možné ekologické zátěže ve vzduchu nad životem tepající metropolí zřídil více než 120 monitorovacích stanic.
Interaktivní barevná fasáda ukazuje kvalitu ovzduší
Německá letiště kontrolují včely
Kvalita ovzduší v New Yorku je nejlepší za posledních 50 let
Jenže ty jsou už z principu své funkce stacionární, a nedokážou plně pokrýt celou zastavěnou plochu. Problematické je i to, že se míra znečišťujících látek mění nad jednotlivými městskými čtvrtěmi v horizontu dní i hodin. Doplnit slepá místa mapy zdrojů znečištění ovzduší nyní pomohou holubi, angažovaní v projektu kreativce Pierra Duquesnoye.
Ten svůj nevšední projekt holubích hlídek představil loni na Londýnském festivalu designu, kde se umístil v první šestici těch nejlépe hodnocených návrhů. Letos došlo na realizaci, která zahrnuje první desítku holubů, vybavených GPS a senzory pro měření kvality ovzduší. A nemyslete si, nejsou to žádní líní povaleči, překrmení drobky z dlažby náměstí.
„Jsou to holubi-profesionálové,“ říká Duquesnoy. „Cvičení závodní letci, kteří se dokážou pohybovat i rychlostí 100-130 kilometrů za hodinu.“ Jejich práce bude zahrnovat přelety nad městem, a měření koncentrace ozonu a oxidů dusíku.
Data bude průběžně vyhodnocovat digitální centrála Plume Labs, ale podstatou inovativního nápadu je zapojení veřejnosti. „Lidé by měli být o kvalitě ovzduší, ve kterém se každý den pohybují, informováni,“ říká Duquesnoy. „Takže pokud se do programu přihlásí přes svůj Twitterový účet, budou jim holubi pravidelně posílat zprávy.“