Kvalitu ovzduší nad Londýnem budou hlídat holubi

Jsou organizovaní, obratní a neposední. Prakticky kralují obloze nad všemi většími evropskými městy. Holubi. Ne vždy je jejich přítomnost vítána, leckde proti nim nekompromisně zasahují.

Zdroj: Twitter
Zdroj: Twitter

To ale nebude případ holubí letky z Londýna, kde si vybranou desítku vyšlechtěných opeřenců hýčkají. Holubi jim tu totiž hlídají kvalitu ovzduší. Kvalita ovzduší nad londýnskou City je žalostná i na evropský průměr.

Město se dlouhodobě snaží zasahovat proti lokálním bodovým i plošným zdrojům znečištění, ale tento cíl je zatím v nedohlednu. Londýn dokonce kvůli průběžným měřením možné ekologické zátěže ve vzduchu nad životem tepající metropolí zřídil více než 120 monitorovacích stanic.

Jenže ty jsou už z principu své funkce stacionární, a nedokážou plně pokrýt celou zastavěnou plochu. Problematické je i to, že se míra znečišťujících látek mění nad jednotlivými městskými čtvrtěmi v horizontu dní i hodin. Doplnit slepá místa mapy zdrojů znečištění ovzduší nyní pomohou holubi, angažovaní v projektu kreativce Pierra Duquesnoye.

Ten svůj nevšední projekt holubích hlídek představil loni na Londýnském festivalu designu, kde se umístil v první šestici těch nejlépe hodnocených návrhů. Letos došlo na realizaci, která zahrnuje první desítku holubů, vybavených GPS a senzory pro měření kvality ovzduší. A nemyslete si, nejsou to žádní líní povaleči, překrmení drobky z dlažby náměstí.

„Jsou to holubi-profesionálové,“ říká Duquesnoy. „Cvičení závodní letci, kteří se dokážou pohybovat i rychlostí 100-130 kilometrů za hodinu.“ Jejich práce bude zahrnovat přelety nad městem, a měření koncentrace ozonu a oxidů dusíku.

Data bude průběžně vyhodnocovat digitální centrála Plume Labs, ale podstatou inovativního nápadu je zapojení veřejnosti. „Lidé by měli být o kvalitě ovzduší, ve kterém se každý den pohybují, informováni,“ říká Duquesnoy. „Takže pokud se do programu přihlásí přes svůj Twitterový účet, budou jim holubi pravidelně posílat zprávy.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *