Britské firmy mohou na elektromobilech vydělat

Britští podnikatelé, menší společnosti i velké firmy, ti všichni dohromady obhospodařují flotilu více než 1,8 milionu osobních vozů a malých dodávek, poháněných naftou nebo benzinem.

„Snížení emisí, zlepšení ovzduší v centrech, úspory paliv a ještě mnohem víc. Zdroj: Nissan
„Snížení emisí, zlepšení ovzduší v centrech, úspory paliv a ještě mnohem víc. Zdroj: Nissan

V rámci kampaně „Go Ultra Low“ ale nyní mají možnost zlepšit ekologickou vizáž svého podnikání a navíc nemálo ušetřit. Přepnutím na alternativu elektrického pohonu mohou získat až 2,6 miliardy liber.

Kampaň „Go Ultra Low“ (GUL) vznikla jako dobrovolné poradenské a vzdělávací hnutí ve spolupráci s vládními orgány a širokou průmyslovou iniciativou. Základní myšlenka je prostá: je zbytečné jezdit dráž a neekologicky, když to jde levně a čistě.

To „čistě“ v nízko-uhlíkových standardech GUL značí, že vozidlo ze svého výfuku vypouští méně než 75 g oxidu uhličitého na kilometr jízdy. V praxi to ale znamená, že těmto kritériím ve Velké Británii dostojí vlastně jen elektromobily.

I když je kampaň GUL zacílena celonárodně, přeci jen její organizátoři doufají, že nejvíc ovlivní majitele malých a středních společností. Právě ti dohromady provozují vozový park o síle 1,8 milionu vozů a zde by se měl i nacházet největší potenciál pro změnu.

Pro změnu, nebo také pro nejviditelnější dopady. Situace v centrech britských měst by se prý rapidně změnila, pokud by ubylo „nafťáků“ a přibylo elektromobilů nebo .

Majitelé firem by si mohli vybírat z široké nabídky, kterou reprezentují například víceúčelové vozy Nissan e-NV200, Renault Kangoo ZE, nebo Mitsubishi Outlander 4Work. Přechodem na mohou ušetřit až 1459 liber ročně. To ale není všechno.

Kampaň GUL by jistě zapadla v sérii podobných iniciativ, kdyby neměla tak rozsáhlou vládní podporu. Díky ní mohou majitelé zastaralých vozů na přechodu k nízko-uhlíkovým vozům doslova vydělat. Vláda totiž přislíbila podnikatelské dotace do výšky až 8000 liber, na nákup aut do zásuvky.

Pochopitelně, že 8000 liber představuje strop dotace, ke kterému se přiblížíte spolu s tím, jak často zajíždíte s vaším dosavadním vozem do měst. Pokud ročně najezdíte v centrech více než 20 000 mil (32 000 km), máte nárok na plnou částku. A navíc si můžete 100 % ceny takového odepsat jako provozní náklady.

Hetal Shah, vedoucí kampaně Go Ultra Low, k tomu podotýká: „Komerční vozidla s ultra-nízkými emisemi představují pro podnikatele skutečnou změnu k lepšímu. Od úspor paliv přes daňové odpisy až po dotace. Nikdy nebylo pořízení elektromobilu ekonomicky rozumnější.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *