Neviditelné větrné elektrárny

Neviditelná neboli „stealth“ technologie je dobře známa z prostředí vojenských letadel. se díky ní stávají pro radar hůře zjistitelná. Ač se to může zdát překvapivé, stealth technologie si našla cestu i k . Důvodem je snaha navrhnout elektrárnu, která by nerušila pozemní radarové systémy. Příkladem můžou být meteorologické radary nebo radary v okolí a .  
“větrná
Obrázek: Vestas

Nejedná se o žádný bezvýznamný problém. Díky své výšce a rychle rotujícím lopatkám se mohou vydávat na radarové obrazovce za další letadlo. Nebo ještě hůř, můžou skutečné letadlo překrýt svým radarovým odrazem.

Odhaduje se, že ze strachu před rušením pozemních radarů je blokováno až 20 GW kapacity .

Příležitosti vyplnit skulinku na trhu se chytl dánský výrobce větrných elektráren společnost . Využila již vyvinutou a odzkoušenou vojenskou a upravila ji pro své potřeby.

radarový odraz větrné elektrárny
Obrázek: Radarový odraz od větrné elektrárny/NOAA

Podstatou řešení je použití materiálů absorbujících radarové paprsky (RAM materiály). Ty neodrážejí nazpět radarový signál, ale přeměňují ho na tepelnou energii.

Dánska společnost prezentovala první prototyp „neviditelné“ větrné elektrárny na Mezinárodním Větrném a Radarovém Fóru v Ottavě. Představený koncept dokázal zredukovat svůj radarový odraz až o 99 %.

„Naše testy ukázaly, že se nám podařilo upravit vojenskou technologii tak, aby naše větrné elektrárny mohly být umístěny v lokalitách, kde platí přísná pravidla radarového provozu“ říká Finn Strom Madsen ředitel výzkumu a vývoje firmy Vestas.

Zatím není jasné, kdy nový produkt přijde na trh. Avšak dle vyjádření společnosti Vestas se každopádně nemusíme obávat „významného“ zvýšení nákladů na stavbu elektrárny.

Sdílet: