Solární energie ušetří Australanům miliardu dolarů ročně

Střech, na kterých by se v australských městech a vesnicích neleskla solární elektrárna, je už méně, než těch elektrárnou vybavených. Počet instalovaných solárních panelů na obytných domech, rančích a vilách přesahuje v tento moment 23,2 milionu, díky nimž dohromady lidé ušetří jednu miliardu dolarů. Ať už vláda OZE podporuje či nikoliv, místní si za solární energetikou prostě stojí.

„V Jižní Austrálii ušetří průměrná domácnost díky solární energii 1295 dolarů.“  Zdroj: Solar Citizens
„V Jižní Austrálii ušetří průměrná domácnost díky solární energii 1295 dolarů.“ Zdroj: Solar Citizens

Velká čísla působí ošidně, ale jak dokládá ve zprávě organizace Solar Citizens, jednotlivých solárních panelů je teď v Austrálii skoro tolik, jako obyvatel. Za posledních osm let se pak dohromady střešní solární elektrárny podíleli na úspoře 4,4 miliard dolarů, o které lidé zaplatili na účtech za elektřinu méně. Po celou dobu jde v datech vysledovat stoupající trend, a to jak v počtu instalací, tak i rostoucích úspor.

„O tempu, jakým roste počet instalací v posledních letech, nelze hovořit jinak než jako o fenomenálním,“ říká Claire O´Rourke, národní ředitel Solar Citizens. „Popravdě, solární panely se teď staly zcela přirozenou součástí australského života.

Můžeme s klidem říct, že za ně lidé utrácí víc, než za čaj nebo kávu.“ Z hlediska velikosti finančního proudu, který formou investic plyne do pořizování solárních řešení, lze hovořit o částce 8 miliard dolarů.

A v této atmosféře na sebe rekordy na sebe nenechávají dlouho čekat. Letošní bilance solární energetiky v Austrálii se může opřít o výkon 6,5 TWh, což znamená úsporu 6,3 milionů tun uhlíkových emisí.

Zvláště zajímavé je, s jakou vervou Australané upřednostňují osobní modely střešních elektráren, oproti velkým farmám. Zatímco v roce 2014 činila největší projektová investice do velké farmy 118 milionů dolarů, za tu samou dobu lidé pořídili domácí střešní instalace za 1,23 miliard.

„Jednoznačně z toho plyne, co si lidé žádají,“ dodává O´Rourke. A proč na tom tak záleží? V Austrálii jsou totiž letos volby, a téma energetického průmyslu, dosud silně vázaného a uhlí, je politickou rozbuškou. A vzhledem k tomu, že každý jeden z pěti voličů dnes žije pod solární střechou, výbuch je více než pravděpodobný.

Jeden myslel na “Solární energie ušetří Australanům miliardu dolarů ročně

  • 16. 7. 2016 (9.54)
    Trvalý odkaz

    Podle článku se dá odhadnout, že pokud by se střešní instalace přepočítaly na všechny voliče (každý pátý má instalaci), tak je Austrálie schopná jenom z těchto instalací vyrobit něco kolem 40TWh ročně. Při celkové roční produkci kolem 240TWh. Je to jedna šestina, tj. cca 15%. To je velmi dobré.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *