Všechny nové zdroje energie v Austrálii jsou obnovitelné
Podle zpráv Australského provozovatele trhu s energiemi (AEMO) lze v posledních dvou letech jasně pozorovat obrat od konvenčních fosilních zdrojů energie k obnovitelným. Pokud to ještě nebylo patrné předloni, statistiky pro letošní rok jsou více než výmluvné. Všechny nové instalace souvisí s obnovitelnými zdroji energie. Prim hraje pochopitelně solární a větrná energie.
Za posledních dvanáct měsíců lidé z Národního elektrického trhu (NEM) nezaznamenali jediný projekt, který by nějak nesouvisel s obnovitelnými zdroji energie. A podle odhadů AEMO se vzestupný trend solárních a větrných elektráren jen tak nezmění, navzdory tomu, že končí období výrazné vládní dotační podpory.
V krátkých zprávách na webu AEMO týkajících se aktuálního vývoje národního energetického mixu, se slova o pivotáži, změně kurzu a totálním obratu objevují stále častěji. Mezi nejpopulárnější nové instalace přitom v celé Austrálii patří malé střešní solární elektrárny.
Austrálie překvapuje v počtu instalací střešních solárních elektráren
Austrálie chce vytvořit prostor pro alternativní zdroje energie
Loňský rok zaznamenala NEM, která spravuje oblast Jižní Austrálie, 774 MW nových malých solárních střešních elektráren na rezidenčních obydlích. Podle jejich analytiků by se na přelomu let 2013/2014 měla tato situace zopakovat, navzdory ukončení vládní podpory.
Solární megawatty ze střech domů pak můžeme pro úplnost doplnit o 522,7 MW pocházejících z velkoplošných projektů, které se v drtivé většině (439,5 MW) týkají především větrných farem.
Největší podíl na navýšení produkce větrných farem měl projekt v Macarthur (420 MW). V tomto energií nabitém koktejlu pak téměř zaniká šedesátimegawattové rozšíření výkonu stávající uhelné elektrárny, nebo 39 MW, pocházejících ze dvou ko-generačních zařízení na skládkový plyn. A jaká bude situace letos?
Povolení a certifikace byla letos udělena dodavatelům slibujícím dohromady produkci dalších 1000 MW. Část z jejich projektů ještě sice není hotova, ale už teď je jasné, že obnovitelné zdroje energie zůstanou ve vedení. Větrné farmy (na celkem šesti lokalitách) tvoří z gigawattového koláče podíl 945,5 MW, přičemž zbytek se týká koncentrační solární farmy v Milduře.
Nikde ani zmínka o uhlí, pokud tedy nebudeme počítat zprávy o uzavření 770 MW černouhelné tepelné elektrárny v Tarong, nebo „zakonzervování“ 170 MW elektrárny v Collinsville. AEMO uvádí, že při stávajícím nárůstu popularity solární a větrné energetiky už v Austrálii ani není nových tepelných elektráren zapotřebí.
Je to vsechno krásný, jen be mě zajímalo kolik Austrálie vyveze černého a hnědého uhlí do sousedních asijských zemí? Předpokládám, že to uhlí v Asii nejedí…
No nevím, nevím. Pokud je to dotované tak si na sebe upletli pekny finanční bič. Taktéž mám dotaz jak řeší přebytky během slunečních dni. To vypinaji hnědouhelné elektrárny? To asi vlastník je velice spokojeny, ze ho nucené odporují když mu náklady bezi.
Pekni idioti.
Až vlastníci pevných zdrojů / Jaderky a hnědouhelné elektrárny/ zkrachuji, tak kdo jim bude v zime nebo v noci vyrábět elektřinu? Obnovitelni skritci…. Ha na na
neúplný článek a zavádějící
Vrata
Austrálie příliš jaderných elektráren nemá, ale zato má 7800MW vodních elektráren, které mohou vyrovnávat výkyvy v síti, ovšem chtělo by to posílit transkontinentální propojení.
Navíc v austrálii relativně stále svítí slunce a mají pobřeží, tedy mají i přístup k relativně stálému větru. Nároky na vyrtovnávací zdroje tak nemusí být takové jako u nás, navíc díky poloze většinu energie zpotřebuje nikoliv topení, ale chlazení, tedy souběh klimatizací a maximálního osvitu sluncem.
Až realizují tento projekt, bude to zajímmavé.
http://grenatec.com/
V Austrálii dotace do OZE vládnoucí mafie nerozkrádají na rozdíl od ČEZka, protože tam žádné dotace nejsou.
„Pozitivem solárního boomu v Austrálii je faktu, že na rozdíl od většiny evropských zemí zde nefungují žádné pobídky ve formě dotací nebo pevných výkupních cen pro elektřinu ze solárních elektráren. Vše tam funguje čistě na tržním principu. Jak se zdá, může fungovat velmi dobře.“
http://www.solarninovinky.cz/2010/index.php?rs=4&rl=2013082703&rm=15
Tepelné elektrárny není nutné vypínat, pouze sníží výkon. Když všechny sníží výkon třeba o 20% tak to je ve výsledku dost velký regulační výkon. Úměrně tomu klesá i spotřeba paliva. Pouze mzdové náklady jsou konstantní. Až budou mít z FVE (nebo větru) přes 50% okamžitého výkonu, tak tato regulace bude narážet na technické problémy. To je ale ještě hodně daleko.
Stačí se podívat do Německa, aby bylo jasné, že OZE mají jednoznačnou budoucnost. To jen u nás silná projaderná a uhelná loby ve spojení mediální propagandou přesvědčila všechny, že jiné cesty není než dostavení Tunelína!
Zajímavé, jak řeší stabilitu sítě a kolik je to procent z celkového energetického mixu?
No to je právě ono , Austrálie , má fakticky celou energetiku postavenou na uhlí oni mají OZE tak málo , že je zatím nestabilita netrápí , až ale nestabilní OZE získají zhruba 10% podíl bude to stejný problém jako všude jinde na světě. Prostě z nestabilních zdrojů stabilní síť nelze postavit. Jinak Austrálie má velmi slušné podmínky pro využití sluneční i větrné energie. Čím více uhlí ušetří tím více ho budou mít na vývoz do Číny…
Nevím, jestli to bude přesně 10%, ale už jsem psal, o tom, jakou mají kapacitu hydroelektráren a k tomu mají minimálmně (odhadem) dalších několik set až několik tisíc MW v plynových turbínách.
Pokud by se k tomu nasadily ještě velké akumulátorové jednotky, které jsou v nějaké rozumné hodnotě schopné dodávat energii i pokud hlavní zdroj nepracuje, mohlo by to být alespoň částečně možné.
SUPER!