Jste majitel pasivního domu? Ukažte Čechům, jak se vám bydlí!

Desítky otevřených pasivních domů po celé České republice a sdílní majitelé, kteří nabízí široké veřejnosti možnost přijít se osobně přesvědčit, jak se v takových domech žije. To je 11. ročník mezinárodních Dnů otevřených pasivních domů, které se letos budou konat 7. – 9. listopadu 2014.

Pasivní dům může vypadat jako klasický rodinný dům. foto: Centrum pasivního domu
Pasivní dům může vypadat jako klasický rodinný dům. foto: Centrum pasivního domu

Právě nyní startuje přihlašování do akce Dny pasivních domů. Zapojte se a ukažte, jaký je váš skutečný život v pasivním domě.

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akcí, kterou před jedenácti lety odstartoval Passivhaus Institut z německého Darmstadtu.

Dnes jsou do ní zapojeny stovky pasivních domů po celém světě od Nového Zélandu až po severní Ameriku.

Základní filozofie akce zůstává ve všech zemích stejná – vysvětlit desetitisícům zvědavých návštěvníků fungování pasivních domů na základě konkrétních zkušeností a neformálním způsobem jim ukázat, jak se v energeticky úsporných domech vlastně žije. V České republice se do této akce rok do roku zapojuje čím dál tím více pasivních domů. Loni to bylo rekordních 75.

„Kolem pasivních domů stále koluje v Česku mnoho polopravd a dohadů. Údajně se v nich nedají otevřít okna, jsou přeplněné moderními technologiemi, je v nich špatný vzduch a mnoho dalšího. Tak to samozřejmě není. Pokud chcete napomoci veřejnosti, aby na vlastní oči poznala, co je nesmysl a co ne, přihlaste svůj pasivních dům do Dnů otevřených pasivních domů,“ zve Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které v České republice tuto mezinárodní akci zastřešuje.

Do akce Dnů otevřených pasivních domů se mohou zapojit jak postavené domy, tak ty, které jsou těsně před dokončením. Může jít o rodinné domy, ale také domy bytové, školy, školky, administrativní a různá vzdělávací střediska.

Jedinou podmínkou je, aby se jednalo o budovy prokazatelně postavené v pasivním standardu, a ochota majitele, příp. architekta, či projektanta alespoň pár hodin se věnovat případným zvídavým návštěvníkům. Návštěva pasivních domů je plně v režii jejich majitelů – ti se jako páni domu sami rozhodnou, v jaké míře a za jakých podmínek se hostům budou věnovat.
Jak přihlásit svůj dům do akce Dny otevřených pasivních domů:

• Vyplňte jednoduchý formulář, a to nejpozději do 30. září 2014. V případě jakýchkoli problémů pište na jan.morkes@pasivnidomy.cz

• Všechny zúčastněné domy musí být zaregistrovány v Databázi pasivních domů na stránkách Centra pasivního domu, aby je zde mohli návštěvníci dohledat. Pokud zde Váš dům ještě není, můžete jej jednoduše doplnit – stačí se registrovat a přidat pasivní dům.

Při registraci bude zapotřebí doplnit technické údaje o domě. Vezměte si proto k ruce svého projektanta, anebo jiného odborníka.

„Během loňského ročníku se do bezmála osmi desítek energeticky úsporných domů podívalo téměř 1500 lidí,“ vypočítává Jan Bárta. Návštěvníci se nejčastěji zajímali o základní principy fungování pasivních domů, jejich ekonomickou návratnost a o každodenní život v nich. Mnoho majitelů však dokázalo zodpovědět i velmi specializované technické dotazy.

„Život v pasivním domě se pro řadu z nich stává životním stylem. Jsou na své kvalitní domy hrdí, a i když třeba nemají odborné technické vzdělání, do detailu se zajímají o jejich fungování,“ vysvětluje Bárta.

Nutnost stavět budovy s nízkou spotřebou energie je dlouhodobým trendem v celé Evropské unii. Díky nové energetické legislativě a dotačnímu programu Nová zelená úsporám se zájem o energeticky vysoce šetrnou architekturu prudce zvedá i u nás.

Připravovaná akce Dny pasivních domů 2014 je ideální příležitostí, jak se majitelé mohou podělit o své zkušenosti a zároveň jak se široká veřejnost může o energeticky šetrném bydlení dozvědět právě od těch nejpovolanějších.

tisková zpráva

3 komentáře: „Jste majitel pasivního domu? Ukažte Čechům, jak se vám bydlí!

 • 16. 8. 2015 (17.13)
  Trvalý odkaz

  Republika není nafukovací. Jste majitelem zrekonstruovaného rodinného domu ?
  Ukažte Čechům jak se vám bydlí ? Jde to i bez devastace orné půdy , kterou budou naší potomkové potřebovat . Napříč republikou je spousty opuštěných nevyužitých staveb, které čekají na rekonstrukci.

  Reagovat
 • 10. 1. 2015 (15.44)
  Trvalý odkaz

  Teda to je krasnej dum, az na ty hrozny panely!!!! Nechapu, proc si tam nedal Solarni tasky????

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *