Toyota zkouší dobíjet elektrická auta bezdrátově
Japonská automobilka Toyota uzavřela dohodu o spolupráci v otázce rezonančního bezdrátového nabíjení s firmou WiTricity. Americká společnost se sídlem v Massachusetts se zabývá vývojem aplikací bezdrátového nabíjení pro elektromobily a jejich využitím v reálném prostředí.
foto: General Motors
Technologie WiTricity je založena na silné rezonanční vazbě, která je schopná efektivně přenášet elektrickou energii, i když je vzdálenost mezi zdrojem a příjemcem několikrát větší, než je jejich samotná velikost. Výrobce uvádí vzdálenost transpozice od několika centimetrů až po metry a odpadá tak nutnost přesného parkování potřebného k indukčnímu nabíjení.
Další výhodou nabíjení s využitím této technologie je, že během procesu nedochází k žádnému zdraví nebezpečnému záření. Zdroj energie a přijímač tvoří dva speciálně konstruované, frekvenčně spárované magnetické rezonátory.
Účinnost přenášecí síly technologie WiTricity závisí jak na velikosti zdroje a přijímače, tak rovněž na vzdálenosti přenosu. Maximální účinnosti je dosaženo v případě co nejkratší vzdálenosti transferu a může přesáhnout 95 %.
Vzájemnou spoluprací chtějí obě společnosti dosáhnout urychlení vývoje a zavedení rezonančního nabíjení do automobilového odvětví. Toyota je přesvědčena, že bezdrátové nabíjení prostřednictvím rezonančního přenosu je pro využití v elektromobilismu velmi vhodným řešením.
Rezonanční přenos energie není vůbec novou technologií. Už od roku 1891 s tímto principem přenosu experimentoval Nikola Tesla, který snil o bezdrátovém rozesílání elektrické energie po celé zemi. Jeho sen se sice ještě nenaplnil, ale nabíjení elektromobilů se může v blízké budoucnosti stát stejně snadným jako třeba parkování.
Nápad je to sice geniální, ale kdo bude platit těch 5% energie co zmizí při přenosu?… A že té energie bude za celou životnost baterií.