Google a jeho cesta za čistou energií

V roce 2010 společnost Google prohlásila, že v roce 2017 budou její provozy stoprocentně zásobovány obnovitelnými zdroji energie. Podařilo se?

Dnes se zdá, že díky nynějšímu pořízení kontraktů na dodávku dalších 900 MW z větrných farem svému slibu skutečně dostál. Podobnou laťku si stanovila i řada jiných společností a státních institucí, ale jejich energetický provoz zdaleka nebyl tak nákladný, jako u Google.

Apple, IKEA, Microsoft, Wal-Mart, Mars, Procter&Gamble nebo třeba americké Ministerstvo obrany. Zdaleka ne každý z těch, kdo se do běhu na dlouho trať zapojil, doběhl až k cílové rovince.

Zlatou si sice odnesl Microsoft, ale ze stovky závodníků stále „běží“ 83. To Google už proběhl cílovou páskou jako stříbrný, a zjevně mu nedochází dech. Neha Palmer, vedoucí divize strategie energií společnosti se nechal slyšet, že:

„Sto procent obnovitelných zdrojů je pro Google jen začátek.“ A to i přes to, že tato společnost dnes globálně provozuje zařízení o výkonu více než 2,6 GW. Od slov k činům ale Google evidentně nemá nikdy daleko, což nyní potvrdil i naplněním svého slibu.

Pracovat na něm začal vlastně hned v roce 2010, kdy podepsal první kontrakt na odběr 114 MW z větrné farmy ve státě Iowa. V roce 2014 už získával 37 % energie z větrných farem, a o rok později 44 %.

Od té doby se vyšvihl na post největšího korporátního odběratele obnovitelné energie. Apple se momentálně drží na 93 % spotřeby čistých zdrojů (sází hlavně na solární energie) a na krk mu dýchá FaceBook (čistě větrná energetika).

Ten ale plánuje „dorazit do cíle“ až v roce 2018, spolu s americkým Ministerstvem obrany. Taková vývojářská společnost Adobe musela přehodnotit svou energetickou koncepci, a nyní nepočítá, že by dokázala na OZE přejít před rokem 2035.

Sáhnout si na vrchol není jen tak. Proč? „Spotřeba energie datových center provozovaných společností Google je dnes 3,5 větší, než byla před pěti lety,“ říká Palmer. Proto se souběžně musel adaptovat na dvě náročné strategie současně.

První spočívala v pořizování obnovitelných zdrojů, zatímco druhá cílila na zavádění pokročilých systémů energetické efektivity. I při rychlém růstu se jim dařilo snižovat ekvivalentní spotřebu až o 15 %.

Jak dále říká Palmer, jen pokrýt střechy datových center solárními panely nestačí. „Při naší současné spotřebě by to pokrylo jen asi 5 % výkonu. A když chcete 100 %, musíte se porozhlédnout po okolí.“

Právě podporou nejrůznějších off-site projektů si Google udělal ve světě dobré jméno. Když nebyly místní kapacity dostupné, pomáhal je s výraznými vlastními náklady sám vytvořit. Jako třeba v Severní Karolíně, kde se ve spolupráci s Duke Energy pustil do budování 61 MW solární farmy. Google si ale stojí za tím, že čisté zdroje energie jsou základním prvkem jeho budoucího růstu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *