Všechny nové budovy do roku 2050 budou uhlíkově neutrální

Světová rada pro šetrné budovy (WGBC) představila nový ambiciózní plán pro budoucnost. Nese název Advancing Net Zero a jeho cílem není nic menšího, než dosažení nulové emisní bilance (net zero) pro všechny budovy do roku 2050. WGBC tak jedná v souladu s nedávnou Pařížskou klimatickou dohodou.

„Uhlíková neutralita vztažená na všechny nově stavěné objekty není právě snadný cíl.“ Zdroj: WGBC
„Uhlíková neutralita vztažená na všechny nově stavěné objekty není právě snadný cíl.“ Zdroj: WGBC

V tiskovém prohlášení ze začátku července WGBC zdůrazňuje, že budovy s nulovou emisní bilancí v průběhu následujících pětatřiceti let přestanou být raritou, a stanou se běžnou normou. A že není důvod zůstat stát v půli cesty.

Účast na tomto odvážném plánu již v různé míře přislíbilo osm zemí (Austrálie, Brazílie, Kanada, Německo, Indie, Holandsko, Jihoafrická republika a Švédsko), které se mají do roku 2030 stát „modelovými“ příklady správné praxe.

Podobně pak nově k tomuto účelu založená nezisková expertní organizace Architecture 2030 zajistí technické vyhodnocení připravovaných „projektů budoucnosti“.

Pokud se skutečně podaří tento plán nastartovat k běhu, mohly by případné pozitivní důsledky pro celý svět dosahovat skutečně dalekých horizontů. WGBC zaštiťuje svou působnost členstvím 74 zemí a více než 27 000 stavebních společností.

Zejména ty mohou změnit dosavadní celkový neradostný výsledek, a to že je stavební průmysl globálně odpovědný za produkci 84 gigatun emisí oxidu uhličitého. Změna v přístupu na tak široké bázi by skutečně mohla být zásadní.

„Přiblížit se k „nule“ nebude snadné,“ připouští Terri Willsová, stávající šéfmanažerka WGBC. „Je to výzva, je to běh na dlouhou trať. Ale je to současně vynikající příležitost pro celý stavební trh.“

Vysoce energeticky efektivní budovy, s plně implementovanými prvky moderních technologií, které mimo jiné budou energii vyrábět a ne jen spotřebovávat, jsou skutečně lákavou příležitostí.

A jaké jsou dlouhodobé cíle celého plánu? Podle WGBC by měly být všechny nové budovy, nebo jejich zásadní renovace počínající v roce 2030 a dál za hranicí nynějších standardů pro rok 2030. Prakticky by tak všechny nové objekty v roce 2050 měly být uhlíkově neutrální.

Nad dozorem a školením dalších pracovníků v oboru výstavby net-zero budov bude bdít v roce 75 000 profesionálů, a do roku 2050 by jejich počet měl narůst na 300 000. A všechny národní pobočky GBC začlení do svých parametrů požadavek na uhlíkovou neutralitu do roku 2030.

worldgbc.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *