Majitelé domů musí instalovat měřiče spotřeby tepla, vyhlášky ale chybí

Novela zákona o hospodaření energií zavádí od 1. ledna 2015 majitelům domů povinnost u všech vnitřních tepelných zařízení instalovat nejen příslušné regulační prvky, ale také zařízení registrující dodávku tepelné energie. To ale v některých případech není technicky možné, navíc chybí příslušné prováděcí předpisy.

Vytápění je jednou z hlavních položek provozních nákladů na bydlení v České republice. foto: Thinkstock.com
Vytápění je jednou z hlavních položek provozních nákladů na bydlení v České republice. foto: Thinkstock.com

Podle České energetické inspekce je nutné v souvislosti s povinností u všech vnitřních tepelných zařízení instalovat nejen příslušné regulační prvky, ale také zařízení registrující dodávku tepelné energie, počkat na aktualizaci prováděcích předpisů. Úřad zatím kontroluje pouze přítomnost zařízení registrujících dodávku tepelné energie.

Podle zákona o hospodaření energií (406/2000 Sb.) musí stavebník, vlastník budovy nebo společenství vlastníků jednotek vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku tepelné energie konečným uživatelům v rozsahu stanoveném prováděcím právním předpisem. Majitelé domů se však potýkají s legislativními nejasnostmi, zákon totiž odkazuje na příslušný prováděcí právní předpis, jehož znění zatím není jasné.

„Zákon o hospodaření energií zapracoval příslušné evropské předpisy a definuje také nutnost instalace přístrojů regulujících a registrujících dodávku tepelné energie na každý radiátor v domě. Lepší sledování spotřeby tepla a přesnější rozúčtování nákladů je i celoevropským trendem a logickou reakcí na rostoucí ceny energií,“ uvádí Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti Enbra, která se mimo jiné zabývá měřením spotřeby tepla.

„Bohužel příslušný prováděcí právní předpis dosud chybí. S trochou nadsázky jsme proto zatím v jakémsi právním vakuu,“ popisuje problémy majitelů a instalačních firem Karel Vlach.

Povinnost majitelů budov instalovat zařízení registrující dodávku tepelné energie a neaktuálnost příslušných prováděcích předpisů potvrzuje také Česká energetická inspekce. Česká republika je rovněž specifická velkým podílem panelových domů, v nichž je měření spotřeby tepla komplikovanější.

„Evropská unie ve svých předpisech požaduje, aby se dodávky energií měřily stanovenými – fakturačními – měřidly. V České republice se kvůli charakteristické panelové výstavbě budov provádí měření ve velké míře pouze prostřednictvím indikátorů. K tomuto bylo přihlédnuto i ve Směrnici 2012/27/EU ve článku 9. Protože současné provedení odběrných zařízení v objektech technicky neumožňuje přímé měření odebraného tepla a celá záležitost by byla velmi finančně nákladná, lze tedy instalovat i indikátory topných nákladů,“ popisuje současný stav měření Petr Holoubek ze Státní energetické inspekce.

„V rámci své činnosti kontrolujeme průběžně, zda jsou budovy vybaveny regulací tepla podle stávajících platných vyhlášek č. 194/2007 Sb. a 193/2007 Sb., které byly vydány k novele zákona o hospodaření energií č. 177/2006 Sb. V současné době jsme tedy ve stejném postavení jako vlastníci nebo stavebníci budov, čekáme na novou podobu výše uvedených vyhlášek,“ dodává Petr Holoubek.

Měřidla a indikátory spotřeby tepla mají podle vyjádření Státní energetické inspekce pozitivní vliv na úspory energií. Spotřeba tepla a teplé vody se díky jejich instalaci sníží až o 25 %.

Na znění příslušných prováděcích předpisů se ale podle úředníků pracuje. „Návrh vyhlášky stanovující pravidla mimo jiné pro vytápění, dodávku teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům byl 20. srpna vložen do mezirezortního připomínkového řízení, které bude probíhat do 10. září,“ sdělil Filip Matys, mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Následně pak budou do vyhlášky zapracovány připomínky a upravený materiál bude projednán v příslušných komisích Legislativní rady vlády.

tisková zpráva

8 komentářů: „Majitelé domů musí instalovat měřiče spotřeby tepla, vyhlášky ale chybí

 • 26. 1. 2015 (13.07)
  Trvalý odkaz

  v sousedním domě měření loni namontovali. Je to hrůza.
  Domovní kotelna byla dělaná před 10 lety a dimenzovaná na nějaký výkon a průtok.
  Teď lidi rapidně přiškrtili (bojí se nákladů), průtok v okruhu je mnohem nižší a méně větrají. Kotel vzhledem k parametrům topí nárazově – tedy naprosto neefektivně. Navíc dochází (občas) k tzv. „rozpadu topné soustavy“ (způsobuje ho rozdílná hmotnost teplé a studené vody spolu s kritickým minimálním průtokem). Díky všem těmto faktorům je tepelná pohoda pryč a navíc se jim místy objevují plísně.
  A to vše jen pro „spravedlivé“ rozúčtování 40-60% nákladů na vytápění.
  Kdyby se tolik snahy dalo např. do rekuperace tepla na odsávání z kuchyní, koupelen a toalet. Nebo na zpětný zisk tepla z odpadní vody (myčka 40-70°, vana 35-45°, pračka 30-70°). Asi by to mělo větší smysl.

  Reagovat
  • 26. 1. 2015 (16.40)
   Trvalý odkaz

   jj, každý nadává že lidé málo plýtvají, vodaři, energetici, plynárníci, ulobaroni a teď už i teplárníci. Nikdo nechce topit s otevřenými okny jak to bylo zvykem bez měření. To je k vzteku.

   Reagovat
  • 26. 1. 2015 (16.43)
   Trvalý odkaz

   Kotelna dělná před 10 lety a takové problémy? Kdo to dělal a projektovat? Už jsem zažil i státem dotovanou rekonstrukci otopné soustavy a kotelny která byla tak zprasená, že náklady na topení byly ještě vyšší než před rekonstrukcí.

   Reagovat
   • 10. 2. 2015 (17.22)
    Trvalý odkaz

    Projekt kotelny na nezaizolovaný barák, se staršími okny.
    Dnes je dům zaizolovaný, má novou střechu, nová okna. Jen otopnou soustavu mají původní a tak to nedělá dobrotu.

    Reagovat
    • 10. 2. 2015 (17.39)
     Trvalý odkaz

     Tak se to vzalo od špatného konce, asi spíš se to mělo udělat opačně, první zateplit a pak kotelnu.

     Reagovat
     • 12. 2. 2015 (16.18)
      Trvalý odkaz

      To jistě začít měli izolací, ale to by museli na družstvu být normální lidi.
      Jen jsem chtěl ukázat že ty měřáky mnohdy ničemu nepomohou když je rozpočítávání na paušál 50% na podlahovou plochu (teď na měřáky) druhých 50%.
      Když lidi začnou blbnout s šetřením je to horší. Když měřáky neměli tak neměli ani problémy.
      A asi by mnohem více ušetřili kdyby ty peníze dali třeba do naladění otopné soustavy.
      Přeci jen okolo 70 bytů a průměrně 4 měřáky na byt. Za ty prachy mohli mít skutečnou úsporu bez stresu a potíží.

 • 17. 9. 2014 (8.52)
  Trvalý odkaz

  Takové měření je naprostý nesmysl. V současnosti si 90% lidí hlídá veškeré finanční výdaje, tedy i spotřebu tepla, aniž by potřebovali nějaké měřidlo. A ten zbytek, který neví co s penězi bude plýtvat dál, navzdory jakýmkoliv aparátkům.Jde pouze o podporu výrobců měřicích zařízení, která stejně ale měří jen část spotřeby (40-60%).Zbytek platíme podle polohy bytu a nijak neovlivníme.I kdybych si v posledním patře nechal odříznout ústřední topení(což by nebyl technický problém), stejně bych platil těch 60%.Je to poněkud podivné,brzy budeme platit za vytápění a klimatizaci v obchodech,čekárnách atd.

  Reagovat
  • 17. 9. 2014 (12.10)
   Trvalý odkaz

   Jenomže problém je u budov, kde se měří jenom na přívodu do stavby, kde se nejvíce plýtvá, protože lidi raději větrají, případně ani němají ještě termohlavice. V akových stavbách se nevyplatí šetřit, protože stejně se doplácí na ty co nešetří a tak tedy topí všichni naplno.
   Jak je to přesně s rozpočítáváním nákladů nevím, ale už jenom to že lidi mají přímou vazbu na to kolik zaplatí vede ke změně chování, která vede ke snížení spotřeby tepla v celé budově.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *