Léto je v plném proudu. Jak doma udržet ideální teplotu?
Parných dnů má být letos opravdu hodně. Zpočátku je většinou snášíme dobře, ale po několika týdnech se vyhřejí i zdi domu a otravné vedro ne a ne vyvětrat. Pak oceníte naše tipy, které jsme pro vás připravili!
Jaká je ideální teplota v domácnosti?
V chladnějších obdobích je příjemná teplota kolem 20-21 stupňů. Nejnižší teplotu bychom měli mít v ložnici – například miminka nejlépe spí při teplotě kolem 19 stupňů. Naopak nejteplejší místností má být koupelna, kde by i zimě měla teplota začínat na 25 stupních.
V létě je ale situace jiná. Nesnažte se udržet doma takto nízké teploty za každou cenu. I když máte klimatizaci nebo tepelné čerpadlo, nikdy si nenastavujte větší rozdíl než 5 stupňů oproti venkovní teplotě.
Improvizované zvlhčovače
Pohled na teploměr neřekne vše, hlavní je pocitová teplota. Tu ovlivňuje i suchý vzduch, který především v městských panelových bytech dokáže hodně potrápit. Proto doporučujeme při větrání položit na parapet mokrý ručník a nechat dovnitř proudit zvlhčený vzduch. Namočené textilie můžete samozřejmě rozvěsit i jinde po bytě.
Okna – kdy otevírat, a jak stínit?
Jakmile venkovní teplota přesáhne 30 stupňů, mějte raději okna, do kterých se právě opírá slunce, zavřená. Nezapomeňte přitom zatáhnout. Pro tento účel oceníte spíše žaluzie nebo rolety – textilní závěsy totiž slunce pohlcují a místnost pocitově oteplují. Větrejte ideálně od západu do východu slunce. V noci se naopak nebojte otevřít všechna křídla oken.
Výhody a úskalí větráku
Různé druhy ventilátorů představují zdánlivě nejrychlejší a nejdostupnější řešení, jak snížit teplotu v interiéru. Má to však několik háčků. Už při nižších otáčkách víří v prostředí různé mikročástice od prachu, pylu až po viry nebo bakterie.
Navíc jejich působení zvyšuje odpařování potu, jímž se naše tělo přirozeně ochlazuje. Proto se nám snadno stane, že to s větrákem „přeženeme“ a nachladíme se. Pokud už se pro větrák rozhodnete, nikdy neseďte přímo před ním.
Uvažujete o klimatizaci? Jakou vybrat?
S klimatizací se vyhnete jak nezdravě suchému vzduchu v interiéru, tak i „rozdmýchávání“ nečistot. Naopak – moderní klimatizace obsahují filtry, které prach, pyl i většinu virů vychytají. Jsou proto ideálním řešení pro alergiky.
Jako nejsnazší se jeví pořízení mobilní klimatizace. Její instalace ale není tak jednoduchá, jak se zdá: i u ní musíte řešit, kam teplý vzduch vyvést. Doporučujeme proto poradit se s odborníkem, který nejlépe odhadne, jaký typ bude pro vaši domácnost nejvýhodnější.
Přečtěte si další tipy, jak udržet ideální teplotu v interiéru, přímo od odborníků. Přejeme příjemné léto!