Jak v domácnosti ušetřit energii pomocí stínění

Hledáte možnosti, jak šetřit energie v domácnosti, abyste ulevili nejen životnímu prostředí, ale také své kapse?

Nejčastěji se aplikují změny především v kuchyni. Výrazně může ale přispět také výběr vhodné stínící techniky a její správné používání. Poradíme vám, jak na to.

Typy stínění

Na trhu je v současné době velké množství různých typů stínění. Liší se designem, materiálem i fungováním. Je tedy opravdu z čeho vybírat, na druhou stranu se z toho tak také stává výzva. Pokud si ale ujasníte své požadavky, bude pro vás výběr správného stínění hračka.

Rolety a žaluzie se dělí na vnitřní a venkovní rolety neboli předokenní. Vnitřní jsou obvykle z určitého typu látky, vyrábějí se v mnoha různých barevných provedeních nebo se vzory a jejich instalace je poměrně snadná a rychlá. Předokenní žaluzie mají robustnější konstrukci. Tím zabraňují vloupání do domu, a především větší mírou přispívají k termoregulaci interiéru. Jejich designové provedení je omezenější a vzhled spíše moderní.

Kromě tohoto základního dělení se ještě rozlišují specifické typy stínění jako screenové rolety, které mají boční vodící lišty a umožňují tak úplně zatmění, rolety den a noc, které fungují na principu dvou překrývajících se látek, v nichž se střídá průsvitný a neprůsvitný pruh, a japonské stěny, které jsou ideální pro větší skleněné plochy.

Jak stínit, abyste ušetřili

Největší termoregulační efekt mají předokenní žaluzie či rolety. Můžete také stínění v různých částech domu kombinovat podle polohy místností. Na severní straně například není třeba tak důkladného stínění jako na jižní. Kombinací exteriérového stínění s interiérovým jemnějším stíněním dosáhnete ideálního poměru vpuštěného světla a vyvážené vnitřní teploty. Intenzitu světla budete v tomto případě moct také lépe upravovat podle ročních období.

Berte ohled na roční období

Při zatemňování se řiďte selským rozumem: V létě využívejte přes poledne a odpoledne venkovní žaluzie, které odrazí většinu žáru, ale vpustí dovnitř světlo, dopoledne, na večer a na noc využijte vnitřní rolety či žaluzie, které lehce zachytávají teplo, ale vpustí do interiéru příjemné světlo. Díky tomu se v domě či bytě udrží příjemný chlad a zároveň vás ráno přirozeně probudí tlumené světlo.

V zimě stínění přes den využívejte co nejméně, aby okny procházelo co nejvíce slunečního svitu, v noci ale využijte vnější stínění, které vám uvnitř pomůže udržet požadovanou teplotu.

Pamatujte, že správným ovládání žaluzií nebo rolet můžete výrazně přispět k tomu, abyste doma neplýtvali energiemi, stačí si jen uvědomit, že dnes už žaluzie neslouží pouze k odstínění světla, ale také k efektivní termoregulaci, a vybrat ty správné.

placená inzerce

Sdílet:

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.