Nová Dubaj jako udržitelné město

Když máte dostatek peněz, žádný projekt není dost nereálný. Stoprocentně to platí o Dubaji, která se bleskově rozrůstá o nové rezidenční čtvrtě. Ty jsou pochopitelně budovány s důrazem na futuristický koncept a okázalý luxus. Nová fáze výstavby však zařazuje i další stavební princip, na blízkém východě ne tak často pozorovatelný. Udržitelnost.

Dubaj se snaží maximálně vytěžit nabízený potenciál, ne jen ropu. Zdroj: constructionweekonline.com
Dubaj se snaží maximálně vytěžit nabízený potenciál, ne jen ropu. Zdroj: constructionweekonline.com

Na šestačtyřiceti hektarech má v Dubaji nově vyrůst 550 luxusních obytných domů, organické farmy, vzdělávací a výuková centra a také 55 700 čtverečních metrů solárních panelů, umístěných na střechách domů.

Celý projekt je rozčleněn do čtyř fází, ale právě druhá – klíčová – fáze, byla svěřena londýnským designérům z Barash Architecture. Právě oni mají totiž nové rezidenční čtvrti vdechnout čistotu a život v podobě levné a dostupné energie.

Tato „udržitelná“ Dubaj má z šedesáti procent zajistit soběstačné zásobování elektřinou pomocí zmíněných střešních solárních systémů. Součástí ambiciózního záměru má být i alternativní řešení různých způsobů dopravy. Poměrně kritickým prvkem honosných stavebních plánů v Dubaji je nehospodárné nakládání s pitnou vodou. Tentokrát to má být ale jinak.

Díky inteligentnímu systému rozvodu vody má mít tato čtvrť o 30 nižší spotřebu než jiná srovnatelná města v oblasti. I když bude centrum města hustě ozeleněno, k závlahám bude využívána jen přečištěná odpadní voda. Tato voda by také měla zásobovat dvě desítky organických farem, které budou město zásobovat čerstvými potravinami.

Probíhající druhá stavební fáze má přinést na 150 obytných domů, dvě „veřejné zóny smíšeného využití“, nezbytnou mešitu, planetárium, úřady administrativní správy, parkový eko-resort, zelenou školku, chovnou stanici koní a také budovu výzkumného Institutu pro ekologické inženýrství.

Na kompletním plánu nové Dubaje usilovně pracuje Stringa Planning Studio. Právě od ní zaznívají informace, že prvních sto luxusních domů pro „Dubai Sustainable City“ by mělo být dohotoveno na konci roku 2014. Velké finále v podobě osídlení celého města nedočkavými obyvateli, by pak mělo proběhnout nejpozději v polovině roku 2016.

Inhabitat.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *