Model ekologické usedlosti z Číny
Menší závislost na okolním světě, větší soběstačnost na poli energií. To je hlavní záměr návrhu „nezávislé zemědělské jednotky“ Johna Li, architekta z čínského Hong-Kongu. Vytvořil a podílel se na realizaci stavby farmářského domu, jehož hlavním zdrojem energie je kotel pracující na bioplyn.
Farmářská rezidence stojí ve vesnici Shijia, a je nazvána jako „Dům pro všechna roční období“. Jedná se o modelovou stavbu, která má sloučením inovativních a udržitelných postupů prakticky demonstrovat vesničanům výhody ekologického bydlení. Obydlí přitom vychází ze standardu venkovského prostředí.
Ústředním bodem celé cihlové budovy je prasečí chlév. Chov vepřů k čínskému venkovu neodlučitelně patří, tak proč nevyužít kromě masného potenciálu i jejich trus? John Li zapracoval do stavby kotel na bioplyn, ve kterém je jímaný trus vepřů přeměněn ve zdroj obnovitelné energie.
Není to ale jediný postřeh vycházející z praxe, se kterým se tu počítalo. Čínští zemědělci odměřují čas v pomalém tempu daném střídáním období dešťů s obdobím sucha. Střecha celého objektu slouží proto jako vodosběrné zařízení. Voda je odváděna do podzemní nádrže a může být využita po zbytek roku.
Stavba samotné budovy byla rovněž dílem okamžiku, neutrácelo se totiž zbytečně za drahý a vesničanům obtížně dostupný stavební materiál. Kromě kostry z betonových sloupů jsou zdi postaveny z domácích, „sušených“ cihel.
Takové cihly se nejen neprodraží, ale navíc jsou poměrně odolné vůči zemětřesením, a zajišťují i přírodní ventilaci celého objektu.
Zatímco řada architektů vychází z nejmodernějších materiálů a projektuje oblačné mrakodrapy, Li se držel při zemi a oslovil tím i porotu AR House, jež mu udělila ocenění za inovativní renovaci zemědělského objektu.