Plastová okna jako ochrana proti hluku

Máte stará okna na ulici, kde denně projede mnoho aut nebo slyšíte každou tramvaj či vlak? Hluk je rušivým a zdraví škodlivým faktorem. Ochrana proti hluku je tudíž nezbytným předpokladem pro kvalitní život a zdraví. Člověk potřebuje dostatečnou ochranu proti hluku. Rozhodující pro zvukovou izolaci plastových oken je zasklení, konstrukce rámu a propustnost spár. Základem pro stanovení ochrany proti nadměrnému hluku jsou příslušné normy a směrnice. pokračování…

plastová okna

A právě okna jsou z hlediska zvukové izolace velmi slabým článkem. Proto je čas na jejich výměnu za kvalitní plastová okna. Zásadní otázkou pak už jen zůstane, jaká plastová okna zvolit.

Typ použití skel – plastová okna jako ochrana proti hluku

Nejdůležitějším prvkem proti snížení hluku je při výměně oken typ použitých skel. Nejlevnější, ale přesto už velmi slušnou variantou je u oken použití izolačního dvojskla se zvětšenou tloušťkou vnější skleněné tabule (např. 6 mm nebo 8 mm místo standardních 4 mm). Není to tak velký zásah do vašeho rozpočtu na pořízení oken, ale snížení hladiny hluku u vás v bytě se rozhodně objeví.

Dalším důležitým prvkem proti útlumu hluku je počet těsnění. Hluk i teplo se nejlépe dostane do bytu, domu otevřenými otvory nebo spárami, proto je kvalitní utěsnění všech spár pro jejich snížení podstatným bodem při výběru vašich oken. U plastových oken jsou dvě těsnění povinností. Nicméně tři těsnění jsou pro byty a obytné domy nacházející se v blízkosti rušných ulic, železničních tratí atd…nutností, protože přidáním jednoho těsnění se podstatně sníží hluk v místnostech. A na co v poslední řadě nesmíme zapomenout je kvalitní montáž, která dokáže hodně pomoci.

Jen dobře namontovaná plastová okna jsou kvalitní okna. Nejde však jen o kvalitu provedených prací, ale též o správný návrh řešení připojovací spáry mezi oknem a zdivem. Pokud již investujeme do plastových oken se zvýšenou zvukovou izolací, požadujte zatěsnění spáry z interiéru též přelepením speciální páskou, folií nebo kompripáskou.

Plastová okna jako ochrana proti hluku

Jen plastová okna zcela zavřená dokážou zvukově těsnit. Pokud jsou plastová okna otevřená nebo pouze jen na mikroventilaci vyklopená, hluk nám to neutlumí. Při větrání otevírejte plastová okna pouze tam, kde není tak velký hluk ani prach. Pokud to nepůjde, snažte se větrat pouze minimálně, jinak hluk z místnosti nedostanete.

zdroj: reklamní článek

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

9 komentářů: „Plastová okna jako ochrana proti hluku

 • 12. 5. 2013 (18.20)
  Trvalý odkaz

  Tohle je spíš takový tah od výrobce plastových oken, i když je pravda, že pokud máte nějaká stará dřevěná okna s 5cm mezerou, tak to pak opravdu neodhlučňuje. Někdy ale nemusí být hluk způsoben špatným oknem, ale jinou příčinou. Proto je lepší zavolat si specializovan firmu jako Sai-tis (jestli ještě dělaj odhlučnění domů a bytů) nebo Šanc Akustika -> http://www.sanc-akustika.cz . Sice za to něco dáte, ale to měření někdy můžete vyjednat za směšné sumy a na základě toho se pak rozhodnete. Okna nejsou fakt alfou omegou.

  Reagovat
 • 3. 5. 2013 (19.48)
  Trvalý odkaz

  Uvažujeme, že před plastová okna dáme ještě jedny. Hluk z ulice je nesnesitelný. Dříve nebyl slyšet.

  Reagovat
 • 16. 9. 2011 (10.56)
  Trvalý odkaz

  RE Petr: Pořídil jsem byt se staršími plastovými okny do ulice, které propouští docela dost hluku. Zvažuji jejich výměnu za lepší plastová, protože kastlová v tomto rozsahu a v tomto případě (stejně jako u většiny dalších případů) použít nelze! Je proto dobré vědět, na co klást důraz při novém výběru a z tohoto důvodu hodnotím článek jako přínosný. Naopak Vaše reakce je pro mne nemístná, protože kastlová okna (bez ohledu zda jsou opravdu lepší nebo ne) můžete použít jen v relativně málo případech…

  Reagovat
  • 3. 5. 2013 (22.19)
   Trvalý odkaz

   Záleží na síle stěny, dřív se stavěly o něco silnější, než dneska, takže na starších domech problém není, v panelácích a domech s úzkými stěnami ja semozřejmě použít nepůjde.
   Jenom mne tak napadá, jestli někdo někdy udlal měření, jak je to s tepelnými ztrátymi v případě, že by v kastlovém okně bylo v obou rámech (jak z ulice, tak bytu) dvojsklo?

   Reagovat
 • 21. 3. 2011 (15.00)
  Trvalý odkaz

  Není to pravda nejlép těsní stará kastlíková okna kdy je mezi skly mezera asi 15-25 cm a samozrejme rámy musí těsnit. Taková okna těsní lépe než ty nejdražší plastová, vše jsem meřil při výněně oken tak neoblbujte lidi ze palstová jsou lepší.Plastová jen izolují tepelně po zvukové stránce jsou na nic

  Reagovat
  • 3. 5. 2013 (19.44)
   Trvalý odkaz

   Petře máte pravdu. Osvědčená stará kastlová okna proti hluku. Vlastní zkušenost.

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *