Elektronická dostaveníčka z Paříže
Paříž se může chlubit dalším prvenstvím. V ulicích evropské kulturní metropole se brzy začnou objevovat první „Escale Numérique“ (EN), nová odpočinková místa, která jednak nabízí relaxaci, ale i potřebnou konektivitu odpovídající modernímu životnímu stylu.
EN, neboli digitální kiosky, vypadají na první pohled jako autobusové zastávky, na které zapomněl sám čas. Jejich stříška je totiž pokrytá zelení, vesměs odolnými travinami, ale také pestrobarevnými trsy květin.
Londýnské odpadkové koše nabízejí i zpravodajství a wi-fi
Podoba s autobusovou zastávkou není náhodná. Návrh, pod který se podepsal Mathieu Lehanneur, byl vytvářen spolu s reklamní společností JCDecaux, která se realizuje převážně na místech, kde lidé čekají a mají čas reklamu sledovat. Známe ji i z našich zastávek a metra.
„Escale Numérique“ znamená v překladu „digitální pauza/přestávka“, a záměr plně odpovídá názvu. Kromě krytého posezení v blízkosti zeleně, zde můžete čerpat sílu aktivním způsobem. EN totiž nabízejí kvalitní wi-fi připojení zdarma i digitální informační panel.
Trendem uspěchané moderní doby je odpočívat aktivně. A vzhledem k tomu, že tištěné noviny už jsou z pohledu francouzského designéra za zenitem, můžete si tu číst zprávy připojeni na iPad či notebook.
Pochopitelně nechybí ani velký monitor na kterém si můžete „listovat“ ve zpravodajských aktualitách, případně se coby turista pomocí změny jazykového prostředí informovat, kde se nacházíte a kudy pokračovat v procházce.
První EN už stojí na Rond Point des Champs-Elysées a další mají brzy následovat. Lehanneur připouští, že jeho návrh byl hodně ovlivněn obdobně inovativním architektem z konce devatenáctého století.
„Wallaceovi fontánky nabídli v polovině devatenáctého století Pařížanům něco absolutně nového,“ povídá o zdroji své tvůrčí inspirace Lehanneur. „Lidé mohli při procházkách navštěvovat zdarma pítka, a vodovodní systém rozváděl vodu přímo pod chodníky, prakticky pod jejich nohama.“
Systém optických vláken, který bude propojovat jednotlivé EN, je prý jen pokračováním Wallaceovi myšlenky.