KontenerART: Solární festivalová vesnička z kontejnerů

Využití přepravních kontejnerů se už dávno nemusí omezovat jen na transport materiálu. Částečně upravené kontejnery se ve stále větší míře uplatňují i jako „tvůrčí“ materiál pro nejrůznější tipy alternativního bydlení. V Polsku jdou mladí designéři ještě o krok dál, a z kontejnerů vytvořili celou ukázkovou festivalovou vesničku.

„Kontejnery jsou jako skládačka. Postavíte si z nich i malý festivalový svět.“ Zdroj: Adam Wierciński Architekt
„Kontejnery jsou jako skládačka. Postavíte si z nich i malý festivalový svět.“ Zdroj: Adam Wierciński Architekt

Léto a hudební festivaly, to k sobě prostě patří. Jenže stanová městečka, doplněná o občerstvovací podniky a zázemí pro účinkující zrovna nevynikají komfortem a v případě nepříznivého počasí se o jejich účelnosti nedá vůbec hovořit.

Proto se architekti Agnieszka Owsiany, Adam Wiercinski a Borys Wrzeszcz pustili do řešení z trochu jiného konce. Navrhli koncept trvalého a současně mobilního zázemí konání kulturních akcí, které může putovat od jednoho koncertu pod širým nebem k druhému.

Co zajistí snadnou mobilitu „stavebních součástí“? To, že jsou samy přepravními kontejnery. Stačí je jen lehce upravit, a už je můžete s pomocí jeřábu naložit na nákladní auto a vyrazit s ním vstříc dalšímu festivalu.

Ve stejně krátkém čase je možné na místě znovu vytvořit celé dílo. Volný objem přepravních kontejnerů slouží k přepravě stanových dílců, zastiňujících markýz, vzduchotechniky, rozkládacích stolů a lavic, palet. Jinak je ale uzpůsoben k nejrůznějším funkcím.

Kontejnerové buňky mohou sloužit jako kompostovací toalety, koupelny se sprchou, chladnička baru i samotné občerstvovací zařízení, zkušebna, bydlení pro vystupující kapely nebo administrativní zázemí. A v tom je právě projekt polských architektů unikátní.

Celá sestava dvou desítek kontejnerů totiž dohromady tvoří komplexní festivalové zázemí. Je to funkčně rozvržený prostor na klíč, který hradbou kontejnerů vymezuje území konání akce. Obejdete se tak bez plotů, protože kontejnery prostor jasně člení.

Polští designéři zpracovali projekt kontejnerové vesničky v rámci kampaně Kontener ART, která se celý letošní rok soustředí na tvorbu dočasných výstavních prostor, workshopů a mobilních kulturních epicenter.

Festivalová vesnička z kontejnerů tomu z definice naprosto vyhovuje. Realizována byla jako ukázkový projekt v Poznani, a slouží jako expoziční prostor doplněný o pravidelnou hudební produkci a bar. Instalována ale může být kdekoliv. Jako vždy platí, že detaily tvoří celek.

Proto zde nechybí drobnosti v podobě vertikálních ozeleněných stěn s bylinkovou zahrádkou (pro potřeby baru), interaktivní prostor moderních technologií Aktywator a především střešní solární panely, které zajišťují komplexní energetickou soběstačnost celého kontejnerového teritoria.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *