Harvardský architekt si postavil dům v poušti
Údělem architektů je často navrhovat překrásné bydlení pro ostatní, ale málokdy se už podílejí na dalším životě svého projektu, natož aby v něm ještě mohli bydlet. Ne tak Aaron D´Incenzo, absolvent architektury a užitého designu na Harvardské univerzitě, který si uprostřed Mohavské pouště vystavěl dům svých snů.
Trvalo mu to osm let, ale takové bydlení za trochu práce opravdu stojí. Dům se stal vyhledávanou ukázkou konceptu udržitelné architektury, a současně poukazuje na rozvoj trendu stavitelství v „extrémních“ podmínkách.
Joshua Tree Park se řadí mezi kalifornské národní parky, které svým návštěvníkům kromě horka a suchomilné pouštní vegetace nemají moc co nabídnout. D´Incenzo ale na zdejší kraj nedá dopustit.
Když si zde, prakticky uprostřed ničeho, pořídil pozemek o rozloze 2500 metrů čtverečních, měli ho spíš za blázna. A okolí se v tomto dojmu ještě utvrdilo, když zde začal stavět obydlí, pojmenované Jackrabbit Wash.
Osmileté úsilí vyústilo v nevšední pojetí domu do „pouštní nepohody“. Autor projektu se stal stavitelem, a nevyužil při realizaci stavby žádné konstrukční či stavební firmy. I většina vnitřního vybavení, nábytku či obložení, je dílem rukou D´Incenza.
S rozlohou vnitřních obytných prostor 148 metrů čtverečních se nejedná o žádnou skromnou špeluňku. Uvnitř narazíte na jednu prostornou ložnici, dvě koupelny, pracovnu, a velkou „denní“ místnost, která v sobě kombinuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyni.
Navíc je celé obydlí vystaveno podle solárně pasivních standardů, vytápěno/klimatizováno HVAC systémem (celý rok systém běží na vlastní energii), a stěny i okna vynikají kreativní izolací. Dům jako by neustále sváděl boj s horkem a zimou, a v tomto boji zdá se díky architektonickým postřehům D´Incenza vítězí.
Částečně zazeměný dům, se sníženým horizontem, rozsáhlou zastíněnou terasou a optimální prostorovou orientací se díky využití přírodních obkladových materiálů v rozlehlé pustině „ztrácí“.
Autor ke svému dílu dodává: „Nebaví mě představa prefabrikovaných, ujednocených až uniformních prací. Líbí se mi, když můžu navrhnout dům, od základů až po židli, v každém detailu originální.“