Gigantická eko-pyramida pro pohádkový Dubaj

Dubajští šejkové ne že nevědí co s pěnězmi, oni naopak dobře vědí, kam je investovat. Projekty jsou to sice často pro nás Evropany téměř z říše fantazie, ale… když na to mají. Od 6. do 9. října 2008 se v Dubaji bude konat sedmý ročník akce Cityspace, obchodní akce pro podnikatele v oblasti realit. A právě tam má být oficiálně odhalen projekt Ziggurat. Jde o gigantickou ekologickou pyramidu navrženou dubajskou společností Timelinks.

Ziggurat - Dubaj

Ziggurat by se měl stát domovem až pro jeden milion obyvatel. Jedná se o zcela nezávislou budovu, karbonově neutrální, která využívá vlastních zdrojů pro produkci pitné vody, tepla a elektřiny. Má pokrývat plochu 2,3 km čtverečních. Dopravní systém uvnitř by měl fungovat horizontálně i vertikálně. Timelinks se fušuje tím, že dokáže obrovská města „smrsknout“ až na 10% jejich původní plochy, a tím výrazně šetřit půdu i životní prostředí. Není bez zajímavosti doplnit, že bezpečnost celého komplexu by zajišťoval biometrický systém doplněný o kamerový systém s rozpoznáváním obličejů. Fíha, to už zní opravdu jako z budoucnosti. Chtěl by tam někdo z vás vůbec žít?!

Ziggurat - Dubaj

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

7 komentářů: „Gigantická eko-pyramida pro pohádkový Dubaj

 • 15. 11. 2009 (23.48)
  Trvalý odkaz

  „bezpečnost celého komplexu by zajišťoval biometrický systém doplněný o kamerový systém s rozpoznáváním obličejů“ at zije svobada a soukromí!!

  Reagovat
 • 4. 10. 2008 (21.36)
  Trvalý odkaz

  no co se tyce staveni, myslim ze by se prve lide meli soustredit na to, ze je nas na planete moc a tudiz zacit regulovat nove prirustky na planete. Denni prirustek lidi na planete je 200.000 deti DENNE!!! ( udaj je po odecteni dennich umrti). Takze nechapu sejky v Dubaji, kteri se snazi jeste vic nakumulovat lidi do jednoho mista. Bude se jednat o totalni robotizaci lidi, prakticky zadne soukromi. Budou na svete jen lide kteri budou ovladani a lide kteri budou ovladat. Sejkove asi chteji byt temi druhymi….nelibi se mi ta idea a odsuzuji ji. Lide by spise nez na blbosti s bydlenim, meli myslet na to ze se lidstvo premnozuje a delat s tim neco. Zacit treba u sebe a myslet i na ostatni, byt vice empaticti.

  Reagovat
 • 2. 9. 2008 (15.08)
  Trvalý odkaz

  Víc než ty kamery mě děsí ten malý prostor a tak velká koncentrace lidí… Nejsem zrovna klaustrofobik, ale tohle by na mě bylo asi moc. Přesto tomuto projektu fandí, protože pokud se to nezkusí, nezjistíme jestli to funguje.
  Ještě k těm kamerám mě napadá, že nejsou od věci, protože taková budova by mohla být snadným terčem útoku teroristů. A kdo ví jak jsou na tom s požární ochranou.

  Reagovat
 • 31. 8. 2008 (9.41)
  Trvalý odkaz

  Kdyby se dávalo míň peněz těm líním kurvám co se nechce robit. A na armádu nešahej politika epismentu se opravdu osvěčila v letech před válkou jak nás Chamberlain prodal aby nezačala 2 W.W. tak to opravdu pomohlo. Neboli jak se říká kdo chce mír musí zbrojit. A to proč? Protože lidé jsou tupí a velice snadno ovlivnitelní. Pacifismus je nádherná idea, ale svět ve kterém funguje je pouze Utopie.
  Omlouvám se za menší vsuvku.
  Abych psal o tom městu v podstatě se s obyvatel stanou vězni neboť budou neustále pod dohledem což je dusledkem maximální bezpečnosti. Otázka je opravdu by jste chtěly někdo žít ve měste s takřka nulovou kriminalitou a je odpovídající cena za tuto výhodu naprostý nedostatek soukromí?

  Reagovat
 • 27. 8. 2008 (17.08)
  Trvalý odkaz

  Pokud lidé neačnou myslet podobným způsobem, a budou dál drancovat přírodu, tak budeme mít hrůzu z venkovního prostoru za chvíli všichni

  Reagovat
 • 27. 8. 2008 (12.54)
  Trvalý odkaz

  Četl jste někdo Ocelové jeskyně od I.Asimova??? Dost mi to připomíná města právě z tohoto románu. V budoucnosti lidé žili v takových to stavbách už tak dlouho, že nakonec měli hrůzu z venkovního prostoru.

  Reagovat
 • 27. 8. 2008 (5.50)
  Trvalý odkaz

  Myslim ze se asi prestehuji do Dubaje :-).. jen me sere česká politika která se ani nepokouší něco takového stavět…třeba zamítnutí chobotnice v Praze:(…všude se sice furt staví ,ale nikde se nestaví ekoligické domy atd které jsou soběstačné…a když jo tak jsou to vyjímky a navíc to nejsou opravdu 100% nezávislé domy. Nebo jak se staví kancelářské prosklenné budovy-určitě by se daly postavit tak aby byly 100% nezávisé :-)…místo peněz do armády to mají dávat do těchto projektů :-)

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *