Ekologická rezidence z tropického Thajska

Novostavby v srdci tropického ráje ne vždy vynikají svým ekologickým provedením. Architekti a stavitelé tu kladou důraz spíše na všudypřítomnost povrchního luxusu, pohodlí a maximálního zajištění servisu ubytovaným, než šetrností vůči životnímu prostředí. Thajská Aqualiana Residence je trochu jiná, už proto že v rámci překrásné přírodní scenérie překvapivě pracuje s prvky zelené architektury.

Aqualina Residence, další ukázka toho jak i tropický turistický luxus nemusí být nutně v kontrastu s přírodou. Zdroj: Inhabitat.com
Aqualina Residence, další ukázka toho jak i tropický turistický luxus nemusí být nutně v kontrastu s přírodou. Zdroj: Inhabitat.com

Bílá pláž Ko Samui, oddělená od „civilizace“ hradbou skalisek, palmy a výhled na protější malebný ostrov, romantická kulisa. Na thajském ostrově Koh Phangan mohlo klidně stát jen další typické letovisko, ale i movití turisté už začínají chápat, že kouzlo exotických míst tkví v mimořádnosti.

Snad právě proto se luxusní rezidence nekryje do hávu tuctového provedení čtyřhvězdičkového „all inclusive“ hotelu. I když tu nechybí sauna a bazén, je Aqualina Residence atypickým ubytováním.

Trojúhelníkovitá silueta stavby je kryta zelenou střechou pokrytou vegetací. Zelené střechy nejsou ve světě ničím novým, ale Aqualina díky ní nebije na pozadí zeleného pralesa do očí. K tomu napomáhá i obložení obvodových zdí lávovými kameny. Budova ve tvaru písmene „L“ obkružuje bazén, je rozdělena na tři samostatné apartmány.

Interiér je veden v minimalistickém duchu, s důrazem na použití „přírodních“ materiálů. Alespoň tedy pokud jde o dřevěné obložení stěn, rákosové rohože místo závěsů a ratanová křesla a pohovky.

Zelená střecha snižuje energetické náklady na provoz klimatizace, součástí objektu je i malá čistící jednotka odpadní vody a vodosběrný systém dešťové vody, ze kterého je odebírána zálivka pro vegetaci.

I když si jistě dokážeme představit více prvků inovačních technologií začleněných do budovy, například solární panely, zůstává Aqualina Residence inspirací pro další návrháře, kteří budou moci posunout laťku ekologického luxusu pro turisty dál.

Jeden myslel na “Ekologická rezidence z tropického Thajska

  • 11. 6. 2024 (13.29)
    Trvalý odkaz

    Tohle vypadá moc pěkně. Do Thajska jsme jezdili pravidelně a musím říct, že se nám taky více líbily tyhle dražší resorty, než nějaká chatrč za pár korun. Ale co jsme investovali do sauny na míru a máme pěknou zahradu, tak nás to do zahraničí moc neláká a naopak zvažujeme pořízení karavanu a toho, že budeme objíždět Českou republiku a Evropu. Člověk holt bere vždycky to, co doma nemá. :)

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *