Česko-vietnamští architekti navrhli unikátní rodinný dům v Hanoji
Architektonické studio ODDO architects představilo aktuálně návrh rodinného domu pro vietnamskou Hanoj. Jak se navrhují domy v subtropickém pásmu v tak daleké, exotické a hustě zalidněné zemi jako je Vietnam?
Specifikum projektu je jeho koncept, kdy prostory jsou vizuálně oddělené zelenými átrii a na střechách se nacházejí otevřené zahrady, kde si rodina bude moci pěstovat vlastní zeleninu a ovoce.
Element zeleně v architektuře je důležitou součástí navrhování v kontextu hustě zastavěného velkoměsta Hanoje, kde je nedostatek zeleně a veřejných prostor pro obyvatele. Parky jsou zde velmi cenným a ojedinělým jevem.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Airbnb pomáhá poznávat život místních
Parcela domu se nachází v hustě zastavěném městě Hanoji v severním Vietnamu. Součásti pozemku je zahrada s ovocnými stromy. Pozemek bude v blízké budoucnosti rozdělen na několik menších stavebních parcel, takže současná zahrada budu zastavěna.
Čtyřčlená rodina pro který je dům navržen, bydlí v současné době ve starém domě v blízkosti zahrady. Dům je komponován jako jednopodlažní lineární hmota, na které jsou nasazené tři kubusy o různých velikostech. Na střechy, do exteriových a interiových átriích jsou vysazeny stromy jako důležitá součást domu.
Parcela domu je relativně úzka a to jen čtyři metry. Základní myšlenkou je udržet otevřenost prostoru v přízemí, tak ať obyvatel domu má pocit velkorysosti prostoru, byť je to malý dům.
Vyčlenit funkce v takto lineárním prostoru nám napomáhají stromy, které plní funkcí vizuálního oddělení prostoru. Zároveň je obyvatel domu s těsným kontaktem se zelení, která přispívá k pozitvní atmosféře domu.
Horní podlaží je navrženo jako zeleninová zahrada, ovocná zahrada a prostor rodičovské ložnice. Zahrady jsou připomínkou původní zahrady na pozemku, kde si rodina může pěstovat sama zeleninu a ovoce v neskutečně zastavěném městě, jako je Hanoj.
Město Hanoj čelí velkým problémům s přelidněním, znečištěním, hlukem a nedostakem zeleně. Uzemní plánování je nefunkční, takže jednou s možností je se soustředit na kvalitu jednotlivých domů tzn. vytvořit komfortní prosředí s možností relaxovat ve vlastním mikrosvětě s trochou zeleně.
Pří procházením domem v přízemí máte zkušenost v této posloupnosti: zelené átrium – obývací pokoj – zelené átrium – kuchyň s jídelním stolem – zelené átrium – dětský pokoj – zelené átrium. Átria jsou jakýmsim meziprostorem obytných místností.
K výraznému snížení spotřeby elektřiny na provoz klimatizace, je dům možno otevřít na čtyř stranách a přirozeně provětrat. Z tohoto důvodu je taky prostor v přízemí na plné délce otevřen tak, ať přirozenému provětrání nic nebrání.
Vzhledem k velmi omezeným financím na výstavbu, přibližně 700 000 Kč, je dům navržen jako cihelná stavba. Cihly jsou velmi lokální levný stavební materiál.
Zajímavě pojaté, ale přijde mi to až jako moc velký střet kultur. Co se mi nelíbí vůbec, tak jsou podlahy. Podle mě by podlahy do dětského pokoje měly více vyzařovat nějakou hravost. Jasně, patnáctiletý puberťák pak asi řeší něco jiného. Ale víte jak… u šestiletého dítěte to je jinak. :)