Česko-vietnamští architekti navrhli unikátní rodinný dům v Hanoji

Architektonické studio ODDO architects představilo aktuálně návrh rodinného domu pro vietnamskou Hanoj. Jak se navrhují domy v subtropickém pásmu v tak daleké, exotické a hustě zalidněné zemi jako je Vietnam?

Levný rodinný dům v Hanoji. foto: ODDO architects
Levný rodinný dům v Hanoji. foto: ODDO architects

Specifikum projektu je jeho koncept, kdy prostory jsou vizuálně oddělené zelenými átrii a na střechách se nacházejí otevřené zahrady, kde si rodina bude moci pěstovat vlastní zeleninu a ovoce.

Element zeleně v architektuře je důležitou součástí navrhování v kontextu hustě zastavěného velkoměsta Hanoje, kde je nedostatek zeleně a veřejných prostor pro obyvatele. Parky jsou zde velmi cenným a ojedinělým jevem.

dum-v-hanoji-oddo-architects-7

Parcela domu se nachází v hustě zastavěném městě Hanoji v severním Vietnamu. Součásti pozemku je zahrada s ovocnými stromy. Pozemek bude v blízké budoucnosti rozdělen na několik menších stavebních parcel, takže současná zahrada budu zastavěna.

dum-v-hanoji-oddo-architects-8

Čtyřčlená rodina pro který je dům navržen, bydlí v současné době ve starém domě v blízkosti zahrady. Dům je komponován jako jednopodlažní lineární hmota, na které jsou nasazené tři kubusy o různých velikostech. Na střechy, do exteriových a interiových átriích jsou vysazeny stromy jako důležitá součást domu.

dum-v-hanoji-oddo-architects

Parcela domu je relativně úzka a to jen čtyři metry. Základní myšlenkou je udržet otevřenost prostoru v přízemí, tak ať obyvatel domu má pocit velkorysosti prostoru, byť je to malý dům.

Vyčlenit funkce v takto lineárním prostoru nám napomáhají stromy, které plní funkcí vizuálního oddělení prostoru. Zároveň je obyvatel domu s těsným kontaktem se zelení, která přispívá k pozitvní atmosféře domu.

dum-v-hanoji-oddo-architects-2

Horní podlaží je navrženo jako zeleninová zahrada, ovocná zahrada a prostor rodičovské ložnice. Zahrady jsou připomínkou původní zahrady na pozemku, kde si rodina může pěstovat sama zeleninu a ovoce v neskutečně zastavěném městě, jako je Hanoj.

dum-v-hanoji-oddo-architects-3

Město Hanoj čelí velkým problémům s přelidněním, znečištěním, hlukem a nedostakem zeleně. Uzemní plánování je nefunkční, takže jednou s možností je se soustředit na kvalitu jednotlivých domů tzn. vytvořit komfortní prosředí s možností relaxovat ve vlastním mikrosvětě s trochou zeleně.

Pří procházením domem v přízemí máte zkušenost v této posloupnosti: zelené átrium – obývací pokoj – zelené átrium – kuchyň s jídelním stolem – zelené átrium – dětský pokoj – zelené átrium. Átria jsou jakýmsim meziprostorem obytných místností.

dum-v-hanoji-oddo-architects-4

K výraznému snížení spotřeby elektřiny na provoz klimatizace, je dům možno otevřít na čtyř stranách a přirozeně provětrat. Z tohoto důvodu je taky prostor v přízemí na plné délce otevřen tak, ať přirozenému provětrání nic nebrání.

Vzhledem k velmi omezeným financím na výstavbu, přibližně 700 000 Kč, je dům navržen jako cihelná stavba. Cihly jsou velmi lokální levný stavební materiál.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *