Luxusní dovolená ve středomořské pevnosti

Jaderské moře je pro turisty z vnitrozemí stálicí. Při výběru destinace si však vybírají ze stále netradičnějších lokalit. Výletníkům už nestačí obyčejné písčité pobřeží, šumění vln a slaný vzduch. Chtějí něco víc. Příkladem lákavé, byť poněkud kontroverzní exotiky je nově připravovaný hotelový resort na ostrově Mamula.

„Ostrov Mamula působivou atmosférou disponuje. Jestli je to ale místo vhodné pro hotelový resort, zůstává otázkou.“ Zdroj: mamulaisland.com
„Ostrov Mamula působivou atmosférou disponuje. Jestli je to ale místo vhodné pro hotelový resort, zůstává otázkou.“ Zdroj: mamulaisland.com

Je bez diskuze, že ostrov Mamula za návštěvu rozhodně stojí. Zvlášť, pokud jste fascinováni fortifikacemi z dob benátské republiky, nebo pohnutou historií Středomoří. Ostrůvek, který v nejvzdálenějších bodech dosahuje délky 200 metrů, je totiž jednou velkou pevností.

Opevněné stanoviště s několika děly tu postavili už Benátčané, ale prakticky celý ostrov se změnil na jeden velký dělostřelecký fort až v roce 1853. Opevňovací práce se tu vedly na pokyn rakousko-uherského dvora, který Mamulu viděl jako jeden z prvků obrany přístavu v Boce Kotorské.

Přes 90 % rozlohy ostrova je tedy pokryto terasami, kasematy, baštami a věží, a je jen na dohled (6,3 kilometrů) od pobřeží Černé hory. Tedy po všech stránkách ideální místo pro rozvoj turistiky. Jenže je tu ještě jedna stinná stránka historie pevnosti Mamula.

V květnu roku 1942 tu zřídil italský diktátor Mussolini sběrný a koncentrační tábor. A vězni, kteří tu skončili, se rozhodně na místo nedívali jako na ráj ve Středomoří. Přesná čísla o tom, kolik nedobrovolných hostů tudy prošlo a kolik jich zde zahynulo, stále chybí. Nebyla to ale právě malá čísla (spekuluje se o zhruba 3000).

A proto lidem (a příbuzným zde držených) z Černé hory, Chorvatska ale i Itálie docela vadí, že by na ostrově měl vzniknout hotelový resort. Navzdory tomuto pochopitelnému odporu již uzavřela černohorská vláda kontrakt se švýcarsko-egyptskou společností Orascom Development Holding AG smlouvu na 49-letý pronájem ostrova.

A Švýcaři tu neplánují nic menšího, než luxusní hotelový resort, s kavárnami, marínou a mořskými lázněmi. Transformace a redevelopment, bazény a vířivky, centrum vodních sportů. A k tomu ještě pár palem, aby byla iluze tropického ráje u pobřeží Evropy dokonalá.

Dragana Becirovic,tisková mluvčí společnosti Magna (která zastupuje Orascom) se přitom snaží vysvětlit situaci i z jiného úhlu pohledu: „Černohorská vláda stála před volbou, zda definitivně konzervovat památku na ostrově, za cenu značných nevratných investic, nebo umožnit její zachování formou redevelopmentu.“

Skončilo to pronájmem (nominální hodnota 1,64 dolarů za metr čtvereční). Orascom přislíbil „kompletní zachování historické hodnoty ostrova“ a záchovné investice ve výši 16,3 milionů dolarů.

Jeden myslel na “Luxusní dovolená ve středomořské pevnosti

  • 22. 10. 2023 (22.21)
    Trvalý odkaz

    Letos jsem si užila nádhernou dovolenou v Itálii. Sebou jsem si pořídila novou deku, na které se mi příjemně leželo. A večer jsem si pod ní užívala na balkoně se sklenkou vína s výhledem na moře. Byla to jedna z nejhezčích dovolených za poslední roky a určitě se tam ještě někdy vrátím.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *