Airbnb pomáhá poznávat život místních

Jaký dojem si vlastně odnese turista z návštěvy měst zatížených na cestovní ruch? Shlédne jistě řadu zajímavých památek, dozví se cosi o historii, ale o stávající realitě daného místa dnes se vlastně nedozví téměř nic. Poznat do hloubi život místních komunit a přitom odrušit efekt turistických skanzenů se pokouší nový projekt Airbnb.

„Kombinované turistické a komunitní centrum může pomoci propojit dva nesourodé světy.“ Zdroj: Edward Caruso Photography
„Kombinované turistické a komunitní centrum může pomoci propojit dva nesourodé světy.“ Zdroj: Edward Caruso Photography

Airbnb se dosud proslavili jako vynikající zdroj nápadů, pokud jde o bydlení dočasného charakteru v netradičních lokacích. Bungalovy na izolovaných útesech, alternativní kempy v divočině, turistické eko-chaty v pustinách.

Tedy místa, kde doceníte nápaditou užitkovou architekturu, ale kde se přitom nezdržíte déle, než je nezbytně nutné. Přespíte tu den dva, a pak jdete dál. To chce nyní Airbnb ale změnit tím, že nabídne několika konkrétním lokacím nevšední zařízení, které by mohlo současně hostit jak výletníky, tak místní obyvatele.

Tento neotřelý koncept tvorby objektů s celoročním využitím hodlá nyní otestovat v Japonsku. Tato země je totiž už dávno jasně rozdělena na lokality zatížené turistickým ruchem až do extrémů, a místa, která sice mají co nabídnout, ale výletníky z principu nevšednosti nelákají.

„Představte si, že s rodinou na výletě zasednete k obědu v domu, kde na druhém konci stolu bude probíhat zrovna porada místní samosprávy, nebo probíhat zkouška pěveckého sboru,“ říká Go Hasegawa, šéf divize Samara, která pro Airbnb projekt komunitního víceúčelového objektu zpracovává.

„Lidem zvenčí je tímto zprostředkován skutečně bezprostřední zážitek ze současného života takového místa,“ dodává Hasegawa, když popisuje základní prvky plánované stavby.

Budova z mohutných dřevěných trámů působí zvenčí robustně až hrubě, uvnitř je však vyvedena do nejmenších a nejjemnějších detailů. Ubytovací prostory pro turisty jsou situovány do prvního patra, zatímco v přízemí se nachází zasedací společenská místnost, využitelná i jako jídelna. Podstatné je, že tato místa by byla využívána i místní komunitou.

„Chtěli byste si domluvit prohlídku továrny na saké, nebo se zajít podívat do výrobny svíček? Od prvního momentu, kdy otevřete dveře do centra, už interagujete přímo s místními a je jen na vás, jak se domluvíte.“

První stavba tohoto druhu má vzniknout v japonském „ospalém“ městečko Yoshino, v prefektuře Nara. Pokud bude mít projekt patřičný ohlas, mohly by začít taková sdílená centra vznikat i na řadě jiných míst na dalších kontinentech.

Projekt, který Airbnb tvoří v Japonsku, s sebou nese řadu limitujících prvků a omezení. Hasegawa v nich ale vidí výzvu. Každá taková stavba sdíleného turistického a komunitního centra totiž musí odrážet charakter daného místa, a být šita na míru konkrétní lokalitě.

„Do výstavby je ideální zapojit místní řemeslníky, protože díky nim získává celé zařízení osobní ráz.“ Výstavba by měla místním v dalších ospalých městech světa přinést kromě zajímavého prostoru ke společným aktivitám také nastartování ekonomiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *