V Austrálii vyrábí oxidu uhličitého cihly a dlaždice

Australané rozjeli svou první pokusnou fabriku na výrobu cihel z emisí oxidu uhličitého. Austrálie přitom v přepočtu na obyvatele patří mezi největší znečišťovatele ovzduší na světě.

Austrálie jako jedna z prvních zemí začne se zpracováním oxidu uhličitého na užitečné produkty. foto: Orica
Austrálie jako jedna z prvních zemí začne se zpracováním oxidu uhličitého na užitečné produkty. foto: Orica

Šest let usilovné práce odborníků z australské University of Newcastle, rozsáhlá spolupráce s předními chemiky společnosti Orica a také s technology ze skupiny GreenMag Group přinesla své první hranaté výsledky.

Představený model, jehož základem je proces minerální karbonatace (Mineral Carbonation), v zásadě kopíruje a urychluje jednu z cest, jakou se na Zemi přirozeně ukládají oxidy uhlíku.

Ve svém výsledku se pak jedná o technologicky unikátní způsob, jak z emisí unikajících z tepelných elektráren vyrábět pevný a odolný stavební materiál.

Ten by, podle slov Iana Smithe, inženýra ze společnosti Orica, měl jednou provždy změnit způsob, jakým je nakládáno s emisemi: „Jedná se o trvalou transformaci oxidu uhličitého do využitelné a praktické podoby, nikoliv nějaké jeho ukládání pod zemí.“

Společnost Orica potvrdila, že v současné době již dochází k zapojení technologie minerální karbonatace do běžného provozu, připojením linky k elektrárně v australském Kooragang Island.

Výsledkem jsou i první dlaždice a tvrdé cihly nízkého profilu, využitelné při dláždění chodníků a cest. Čtyři léta aplikovaného výzkumu (s rozpočtem devíti milionů dolarů) a dva roky pokusů tak přinesly nesporný úspěch, který může být zhodnocen u tepelných elektráren.

Výkonný prezident sdružení Mineral Carbonation International (MCi), Marcus J. Dawe, který výzkumný projekt zaštiťoval, tvrdí: „Už dnes máme potenciál k tomu, abychom vyráběli miliony cihel a dlaždic, které jsou skutečně zeleným produktem budoucnosti.“

„Chceme tuto technologii zpřístupnit celému světu, rozhodně na ní nechceme profitovat jen my,“ dodává Ian Smith. „Prakticky všechny uhelné elektrárny na světě mohou z našeho poznatku těžit.“

Sdílet: