Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
24. 10. 2014 v rubrice Životní prostředí

Australané rozjeli svou první pokusnou fabriku na výrobu cihel z emisí oxidu uhličitého. Austrálie přitom v přepočtu na obyvatele patří mezi největší znečišťovatele ovzduší na světě.

Austrálie jako jedna z prvních zemí začne se zpracováním oxidu uhličitého na užitečné produkty. foto: Orica

Austrálie jako jedna z prvních zemí začne se zpracováním oxidu uhličitého na užitečné produkty. foto: Orica

Šest let usilovné práce odborníků z australské University of Newcastle, rozsáhlá spolupráce s předními chemiky společnosti Orica a také s technology ze skupiny GreenMag Group přinesla své první hranaté výsledky.

Představený model, jehož základem je proces minerální karbonatace (Mineral Carbonation), v zásadě kopíruje a urychluje jednu z cest, jakou se na Zemi přirozeně ukládají oxidy uhlíku.

Ve svém výsledku se pak jedná o technologicky unikátní způsob, jak z emisí unikajících z tepelných elektráren vyrábět pevný a odolný stavební materiál.

Ten by, podle slov Iana Smithe, inženýra ze společnosti Orica, měl jednou provždy změnit způsob, jakým je nakládáno s emisemi: „Jedná se o trvalou transformaci oxidu uhličitého do využitelné a praktické podoby, nikoliv nějaké jeho ukládání pod zemí.“

Společnost Orica potvrdila, že v současné době již dochází k zapojení technologie minerální karbonatace do běžného provozu, připojením linky k elektrárně v australském Kooragang Island.

Výsledkem jsou i první dlaždice a tvrdé cihly nízkého profilu, využitelné při dláždění chodníků a cest. Čtyři léta aplikovaného výzkumu (s rozpočtem devíti milionů dolarů) a dva roky pokusů tak přinesly nesporný úspěch, který může být zhodnocen u tepelných elektráren.

Výkonný prezident sdružení Mineral Carbonation International (MCi), Marcus J. Dawe, který výzkumný projekt zaštiťoval, tvrdí: „Už dnes máme potenciál k tomu, abychom vyráběli miliony cihel a dlaždic, které jsou skutečně zeleným produktem budoucnosti.“

„Chceme tuto technologii zpřístupnit celému světu, rozhodně na ní nechceme profitovat jen my,“ dodává Ian Smith. „Prakticky všechny uhelné elektrárny na světě mohou z našeho poznatku těžit.“

 Radomír Dohnal
Diskuse
 1. C2H5OH:

  Jílu a cementu je víc než dost a nestojí skoro nic, zajímavější mi příjde spalinami (zchlazemi a zfiltrovanými) „krmit“ řasy či skleníky. V praxi se to testuje i u nás, například v Liberecké spalovně.

 2. Carlos:

  A co energietická náročnost výrobního procesu? Dokud to není váýrazně pod energií uvolněnou při produkci CO2, pak je to zbytečné a hodpilo by se spíše zaměřit se na to jak omezit jeho produkci, tedy jak snížit spotřebu fosilních paliv a to nejlépe tak že se začne s omezením spotřeby ropy.

  Možná že by se mohlo brzy podařit ale najít nové zdroje plynu, nebo by se mohlo podařit plyn levně vyrábět uměle z přebytků elektrické energie nebo odpoadního tepla, což by nemuselo být vůbec špatné.
  http://www.osel.cz/index.php?clanek=7829
  Kdyby to bylo možné ve velkém, pak bychom mohli třeba levně uzavřít uhlíkový cyklus a vyřešit problémy s nestabilitou dodávek energie z OZE.

 3. Yco:

  A čo tepelno-technické vlastnosti tých tehál? (Aj keď pri využití ako podklad pod cestu asi skôr zavážia pevnostné.)

 4. feistik:

  Dokud to bude dražší než výroba cihel z hlíny nebo betonu, nemá to šanci bez dotace.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz