Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
7. 5. 2009 v rubrice Větrná energie

dnes rostou především tam, kde je pro ně místo – ve volné krajině. Dlouhé listy vyžadují často obrovský prostor. Pomalu se proto začíná objevovat koncept malých větrných turbín do města. S jedním takovým přichází také společnost Optiwind. Její „kompaktní vítr-urychlující turbína“ je určena právě do hustě zastavěných oblastí, kde vítr fouká mnohem pomaleji. Celá elektrárna se skládá z několika menších větrných turbín s pěti listy. Průměr turbín je šest metrů, tedy výrazně méně než mají běžné turbíny, a navíc je vítr urychlován centrálním komínem.

větrné turbíny Optiwind

Větrné elektrárny Optiwind nejsou určeny ani tak pro domácnosti, jako spíš malé podniky, farmy, školy a podobně, kde jsou energetické nároky přeci jen o něco vyšší. Firma nabízí prozatím dva modely s výkonem 150 kW nebo 300 kW a výškou 61 m. Menší nepříjemnost představuje fakt, že zatímco klasické třílisté elektrárny rostoucí ve volné krajině jsou samy o sobě alespoň trochu oku lahodící, ocelové monstrum Optiwind skutečně příliš esteticky nepůsobí. Není se co divit, že když chtěla firma nedávno postavit jednu takovou elektrárnu v americkém městečku Goshen, tamní rada se jednohlasně shodla, že takovou ohyzdu na svém území nechce.

větrné turbíny Optiwind

inhabitat
 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz