Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
22. 8. 2012 v rubrice Větrná energie

Už jsme si tak nějak zvykli na solární panely na střechách větších budov i menších domů. Ale vertikální nebo dokonce horizontální větrné turbíny jsou v (na) budovách pořád ještě rarita. Možná ne na dlouho. Organizace Oklahoma Medical Research Foundation (OMRF) nechala na své budově vybudovat větrnou farmu o výkonu 81 kW, která má být největší v USA a možná i na světě.

Horizontální větrné turbíny na střeše OMRF, foto: Venger

Horizontální větrné turbíny na střeše OMRF, foto: Venger

Větrná farma se skládá z celkem 18 vertikálních větrných turbín V2. Každá z nich je vysoká 5,6 metru a má výkon 4,5 kW. Celkový výkon větrné farmy je tedy 81 kW. OMRF a společnost Venger tvrdí, že za rok dokážou turbíny vyrobit 85 500 kWh energie.

Bohužel z tiskové zprávy není jasné jakou část roční spotřeby samotné budovy to představuje – odhadujeme, že nemnoho, protože jinak by se s tím obě organizace pochlubily.

Větrné turbíny Venger začínají vyrábět elektřinu teprve při rychlostech větru kolem 4 m/s. To pro farmu umístěnou na 40 metrů vysoké budově nebude problém.

Větrné turbíny Venger V2 jsou založené na práci finského inženýra Sigurda Johannese Savonia, který vynalezl Savoniovu turbínu v roce 1922.

Podobné projekty jsou zatím ve světě ojedinělé. Dalším podobným projektem je londýnský mrakodrap Strata SE1, někdy přezdívaný jako „Holící strojek“ (The Razor), případně „Isengard“. V jeho vrcholu jsou integrovány tři horizontální větrné turbíny.

 Jan Horčík
Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz