Green Plug – univerzální napájecí adaptér

Spotřební elektronika je spotřební od toho, aby se spotřebovávala. Jsme jí zavaleni. Každý máme doma alespoň dva mobilní telefony, několik dálkových ovladačů, televize, DVD přehrávače, herní konzole, notebooky. Všechna tahle zařízení by nám byla k ničemu bez elektřiny, resp. bez napájecího adaptéru, který elektřinu „upravuje“ k obrazu konstruktérů zmíněných zařízení. Každý mobil, každý notebook má úplně jiný napájecí adaptér. No není to plýtvání? Proč nemůže existovat jeden univerzální, který by dokázal dodat proud každému právě potřebnému zařízení. Dokázal by dobíjet mobily, pohánět notebooky, případně handheldy.

Green Plug - univerzální napájecí adaptér

S něčím takovým přišla společnost Westinghouse Digital Electronics. Jejich novinka se jmenuje Green Plug. Umožňuje, aby každé připojené zařízení sdělilo své požadavky na napájení, Green Plug se tomu pak přizpůsobí a poskytne příslušně zkonvertovanou energii. To, zda elektronika dokáže využívat Green Plug, samozřejmě záleží na tom, zda s tím počítali samotní výrobci a zabudovali podporu Green Plugu do firmwaru jejich zařízení. První adaptéry Green Plug budou v prodeji v prvním čtvrtletí příštího roku za cenu kolem 100 dolarů s tím, že k jednomu takovém,u adaptéru bude možné připojit několik zařízení najednou. „Víme, že nejsme největší výrobce elektroniky, ale někdo musí být první,“ řekl v této souvislosti Darwin Chang ze společnosti Westinghouse. Pro firmy to bude znamenat snížení nákladů, pro uživatele o spoustu starostí méně, pro životní prostředí významné ulehčení od hromadícího se elektronického odpadu. Jen pro představu, letos má být vyrobeno na tři miliardy nápajecích adaptérů. Jakmile dnes váš MP3 přehrávač nebo mobil odejde do věčných lovišť, odejde s ním i adaptér. V budoucnosti, kdy bude fungovat GreenPlug jakožto jednotný, univerzální napájecí adaptér, by se mohla životnost napájecích adaptérů významně zvýšit. Například v Číně, kde bylo minulý rok vyrobeno přes půl miliardy mobilních telefonů, vláda vydala nařízení, podle kterého musí být všechny nabíječky, včetně těch dovezených, vybaveny standardním USB konektorem, tedy i standardní voltáží, aby spotřebitelé nemuseli své nabíječky měnit s každým novým telefonem. Jakmile se standardu Green Plug chytí takoví výrobci jako Sony, Nokia a další, nebude už jeho masové rozšíření nic bránit.

Green Plug - univerzální napájecí adaptér

Jan Horčík

Zakladatel a šéfredaktor magazínů Ekologické bydlení a Hybrid.cz.

2 komentáře: „Green Plug – univerzální napájecí adaptér

 • 24. 6. 2008 (23.31)
  Trvalý odkaz

  to tento přístroj má ty tisíce různých typů zástrček pro mobily atd

  Reagovat
 • 18. 6. 2008 (10.52)
  Trvalý odkaz

  Konečně rozumný nápad. Teď už jen jestli ho ostatní firmy budou akceptovat nebo jestli i nadále budou vyrábět další miliony adaptérů.
  V tomhle případě ale držím všechny palce, přeci jen by na tom firmy spíše vydělali.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *