Solární farmy budoucnosti obslouží droni
Moderní technologie dokáží ve vzájemné součinnosti mnohem více, než odděleně. Podle Toma Wernera, šéfmanažera společnosti SunPower, to dokazují stále častější případy provázanosti údržby solárních farem v podobě monitorujících dronů a robotických čističů.
SunPower chce ale v budoucnosti vytvořit mnohem víc, než jen automatický údržbový systém. Pracuje na vizi tzv. oázy (Oasis), tedy specificky vybavených solárních farmách na severu Ameriky a v Číně. A drony, by se měly postarat o to, aby pro každý solární panel bylo ještě před vlastní instalací vybráno co nejlepší místo.
Werner si část tohoto procesu představuje jako rozsáhlou operaci dronů vybavených senzory, kteří budou přelétávat nad potenciálně zajímavými lokalitami. Na nich budou díky své vyšší prostorové mobilitě vybírat taková umístění panelů, která by se jinak nedařilo odhalit.
Supertenké solární články budeme všude nosit s sebou
Konvenční postup výběru lokality se dnes soustředí na rovné plochy. Jenže minimální sklon lokality nemusí nutně znamenat ty nejlepší podmínky. „Oasis bude mimo jiné o tom, že dokážeme odhalit s pomocí dronů nejrůznější lokality nepravidelného tvaru, s geomorfologickými nepravidelnostmi a větším sklonem,“ říká Werner.
K čemu je to dobré? Když optimálně zasadíte solární panely do svahu desetistupňového sklonu, můžete na lokalitě, která by se jiným developerům nepozdávala, získat až o 60 % více energie.
Cena pozemků, které můžeme označit za ploché a přitom příhodné pro rozvoj solární energetiky, je již dnes značná a narůstá. Cena nepravidelných a svažitých pozemků, které se zdají být nevhodné, je přitom zásadní konkurenční výhodou pro celý systém Oasis.
„A každých deset dalších akrů rozlohy využitelné půdy pro nás znamená od dvou do čtyř megawatt, což je něco, na co by se nemělo při hledání vhodného místa zapomínat,“ dodává Werner.
SunPower by také rádo do budoucna rozetnulo zásadní dilema, které můžeme zjednodušeně popsat jako souboj mezi produkcí energie a produkcí potravin. Werner a jeho společnost dlouhodobě spolupracuje s Kalifornskou univerzitou v Davisu na tom, aby došlo k určitému vyrovnání.
Pokud by například netvořily solární panely na farmách téměř souvislou plochu (ale byla by zastavěna například jen každý třetí řada), byla by možná „pod a v okolí panelů“ normální zemědělská produkce. Pak by v kombinaci se závlahovými systémy a zastíněním vegetace panely mohly skutečně vznikat oázy.
Většina solárních panelů dnes funguje se zhruba 20% účinností konverze dopadajících slunečních parsků na elektřinu. Jenže různé nečistoty: pyl, prach nebo ptačí trus, mohou snižovat jejich výkon. SunPower společně s vývojáři z Greenbotics připravil automatizované čistící jednotky.
Ty by se – navigovány na kritická místa drony – postaraly o průběžné čištění takových míst. A výhoda? Robotické uklízečky spotřebovávají až o 75 % méně vody, než při ostřiku a čištění lidmi.
„Čistící jednotky z Greenbotics zvládnou tu samou práci dvakrát rychleji, než jiné automatické čističe, a desetkrát rychleji, než lidé,“ říká Werner. Podle něj tak už „umíme stavět solární farmy rychle, a teď je zapotřebí se je naučit stavět chytře a úsporně je provozovat.“