Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
29. 12. 2011 v rubrice Solární energie

Představa, že pouhá fasáda vašeho domu bude po nástřiku speciální barvou vyrábět elektrickou energii z dopadajících slunečních paprsků patřila donedávna mezi nesplněný sen fotovoltaických nadšenců. Nicméně vědeckou prací badatelů z univerzity v Notre Dame je tento sen o něco blíže ke svému naplnění. Podařilo se jim vytvořit fotocitlivou barvu z polovodičových nanočástic, která může být v budoucnu využita jako finančně nenáročný zdroj energie.

solární nátěr

Fotocitlivé nanočástice v barvě, vystavené slunečnímu záření, produkují elektřinu. Zdroj: ACS Nano

„Chtěli jsme překonat hranici solárních křemíkových technologií, klasických fotovoltaických materiálů, a přijít na něco přelomového,“ říká pyšně Prashant Kamat, který společně s kolegou chemikem Johnem A. Zahmem, bádal nad začleněním fotocitlivých nanočástic, takzvaných „vodivých teček“, do roztíratelné směsi. „Teď můžeme bez speciálního vybavení na jakémkoliv vodivém povrchu vytvořit potenciál k zisku solární energie.“

Nanočástice na bázi oxidu titaničitého, zafixované v roztoku sulfidu kadmia, nebo selenidu kademnatého, posléze rozpuštěné v alkoholovém roztoku vytváří tužší pastu. Ta, nanesena na vodivý materiál vystavený slunečnímu záření, vytváří elektrickou energii.

Důvod k velké oslavě to ale ještě stále není. Materiál není zcela stabilní a energetická účinnost systému se pohybuje kolem jednoho procenta, ve srovnání s 10-15 % u komerčně produkovaných křemíkových článků.

„Na druhé straně, můžeme tento solární nátěr produkovat ve velkém množství a poměrně levně,“ podotýká Kamat. „Pokud se nám podaří zlepšit účinnost, může to být skutečně přelom v solárních technologiích.“

Vědci s nepopiratelným badatelským humorem pojmenovali novou barvu „Sun-Believable“, jako slovní hříčku s „unbelievable – neuvěřitelný“ (pozn. autora). Nyní se profesoři Prashnat Kamat a John A. Zahm zabývají zvýšením účinnosti a stability nátěru.

 Radomír Dohnal
Diskuse
  1. Martin:

    Taky by mohli zařídit, aby nátěr neobsahoval jedovaté kovy a sloučeniny (sulfid ani selenid kadmia nepatří k mým oblíbeným).

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz