Izraelec si postavil luxusní obytný solární kamion

O řidičích kamionů se říká, že vlastně tráví celý život na kolech. Tři týdny na cestách, týden doma. Zda taková práce prospívá rodinnému životu, to přenecháme raději manželským poradnám. Pravdou je, že život „v pohybu“ své nezpochybnitelné kouzlo má. Izraelce Josefa Tayyara před lety televizní dokumentární pořád o „životě na cestách“ natolik oslovil, že začal přemýšlet o tom, jak sám sebe uvést do pohybu, a přitom nic netratit na vlastním standardu bydlení.

Dřevěné obložení stěn dodává celému bydlení příjemnou hřejivou atmosféru. Zdroj: TreeHugger/Ilan Nachum
Dřevěné obložení stěn dodává celému bydlení příjemnou hřejivou atmosféru. Zdroj: TreeHugger/Ilan Nachum

Josef Tayyar se neživí profesí řidiče z povolání (možná právě proto mu celá ta myšlenka přišla tolik romantická), ale pracuje jako animátor a návrhář. Jako profesionální kreslič bytových doplňků, designér nábytku a koberců musí často dojíždět za prací. Opouštět svůj domov a zase se do něj vracet.

Dokument o řidičích kamiónů, ale i německých důchodcích cestujících karavanem po světě, ho oslovil natolik, že se rozhodl si jeden takový náklaďák pořídit a přestavět ho na luxusní bydlení. Za zakázkami po celé zemi teď jezdí i se svým vlastním domem.

Pětapadesátiletý Izraelec už měl naspořeno, a navrhnout si bydlení podle vlastních představ mu také nečinilo problémy. Proto zainvestoval v přepočtu 225 000 dolarů do vybudování mobilního ekologického bydlení, které nemá v Izraeli, ale ani ve světě obdoby.

Zapomeňte na karavany a mobilhausy. Jedenáct a půl metrů dlouhý náklaďák Tayyara je strčí hravě do kapsy. Je to totiž úplný hotel na kolech. Vnitřní klima a teplota, to je první věc, kterou člověk pocítí na vlastní kůži.

V případě obytného náklaďáku ale rozdíl mezi konvenčním bytem nepoznáte, už kvůli 18centimetrové izolaci. S takovým „obložením“ může cestovat i do oblastí, které by chladným podnebím už běžným karavanům činily problémy.

Uvnitř nákladního prostoru narazíme na dvě prostorově/funkčně oddělené spací/obytné prostory. Ke „spacím“ patří dvě oddělené ložnice, k obytným pak jídelna křížená s obývákem a kuchyň. Chybět pochopitelně nesmí ani koupelna.

Vnitřní prostory jsou dekorovány dřevěným ostěním, široká okna poskytují dostatek přirozeného světla. Bydlení působí velmi útulným dojmem, a člověk vůbec nemá pocit, že by se celý byt mohl zničehonic rozjet.

Ale to nejlepší nakonec – „střecha“ celého obytného náklaďáku je pokryta solárními panely, které poskytují dostatek energie na provoz celého bytového zařízení. Když k tomu připočítáme i nezbytnou zásobní nádrž na vodu, máme před sebou ideální bydlení pro cestování po celém světě.

cdn.decoist.com

Jeden myslel na “Izraelec si postavil luxusní obytný solární kamion

  • 24. 12. 2023 (8.52)
    Trvalý odkaz

    Když jsem slyšela o tom izraelském solárním kamionu, byla jsem velice překvapená. My jsme byli s manželem letos na dovolené obytným autem a byla to nejlepší dovolená za posledních několik let. Využili jsme firmu, která nabízí pronájem obytných aut a byla to absolutní svoboda. Mohli jsme se zastavit kdekoli a užívat si každé místo, jak dlouho jsme chtěli.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *