Solární elektrárny se v ČR opět začínají připojovat!

Po téměř dvaadvaceti měsících stop stavu, který znemožnil zhruba čtyřiceti tisícům rodin postavit si na domě malou střešní elektrárnu a stovky instalačních firem připravil o práci, začaly od počátku letošního roku distribuční společnosti ČEZ Distribuce a E.ON znovu připojovat. Jen za první měsíc distributoři obdrželi více než 2 000 žádostí. Občané tak vyslali tak jasný vzkaz politikům, že o malé obnovitelné zdroje energie mají enormní zájem.

Přehledná mapa ČR týkající se možností opětovného připojování solárních elektráren na území České republiky, zdroj: CZEPHO
Přehledná mapa ČR týkající se možností opětovného připojování solárních elektráren na území České republiky, zdroj: CZEPHO

MODŘE je na mapě vyznačeno území pod správou společnosti PREdistribuce – zde se připojuje.

ORANŽOVĚ jsou na mapě označeny regiony pod správou společnosti E.ON Distribuce – zde je od 20. ledna 2012 opět zaveden stop-stav.

ČERVENĚ jsou vyznačeny oblasti pod správou společnosti ČEZ Distribuce – zde připojení nedovoluje kapacita sítě.

ZELENĚ jsou vyznačena místa pod správou ČEZ Distribuce, kde je v současné chvíli připojení fotovoltaických elektráren možné.

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) podle svých slov vítá rozhodnutí distribučních společností nadále posuzovat žádosti o připojení individuálně v souladu s platnou legislativou.

Pracovní tým tvořený zástupci distribučních společností, odborníky CZEPHO a dalšími experty na obnovitelné zdroje energie intenzivně pracoval více než rok na identifikaci problémů připojování obnovitelných zdrojů energie a nalezení řešení.

Výsledkem je znovuobnovení připojování solárních a větrných elektráren. CZEPHO přesto upozorňuje, že pro tento rok ČEPS vyhlásil, že je možné bezpečně připojit do sítě pouze 65 MWp. Asociace proto apeluje na občany, aby rezervovali pouze výkon, který chtějí skutečně využít.

Připojit se je možné na většině území České republiky

Připojení malých zdrojů OZE je v současné chvíli možné na většině území České republiky, bohužel minimálně v 11 okresech se distribuční společnosti potýkají s naplněním bilančního limitu sítě a přes veškerou snahu nemohou vyjít žadatelům vstříc.

Podle informací, které CZEPHO získalo od společností ČEZ Distribuce a PRE distribuce (informace společnosti E.ON Distribuce zatím nemáme k dispozici) se jedná o následující území:

Bilanční limit naplněn do roku 2020: celý Karlovarský kraj (okresy Cheb, Sokolov, Karlovy Vary), západní část Ústeckého kraje (okresy Chomutov a Louny), západ Středočeského kraje (okres Rakovník).

Bilanční limit naplněn do roku 2014: střední část Olomouckého kraje (okresy Šumperk, Olomouc, Přerov), severovýchod Zlínského kraje (okres Vsetín).

Bilanční limit naplněn, není jasné dokdy: jih Středočeského kraje (okres Příbram).

Velký zájem ze strany občanů

Podle údajů CZEPHO bylo za prvních čtrnáct dnů podáno více než dva tisíce žádostí o připojení malých obnovitelných zdrojů energie. „To jen potvrzuje, že lidé mají o solární elektrárnu opravdu zájem. V dnešní době, kdy rostou ceny prakticky všeho včetně energií, více a více lidí pochopilo, že se bez alespoň částečné soběstačnosti do budoucna neobejdou. Zájem o fotovoltaiku roste i přes radikální propad podpory na rok 2011 o 45% a na rok 2012 o 22%. Dnes tyto projekty dosahují patnáctileté doby návratnosti a přestaly být zajímavé pro velké investory, pro občany bude fotovoltaika ale zajímavá vždy, a to bez ohledu na výši podpory, je to totiž jeden z mála způsobů, jak se bránit stále rostoucím nákladům na elektrickou energii,“ uvedla Ing. Zuzana Musilová, generální sekretář CEPHO.

E.ON: stop-stav znovu zaveden?

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) věří, že informace o opětovném zavedení stop-stavu ze strany společnosti E.ON Distribuce publikované médii v posledních dnech, se ukážou jako neopodstatněné. Věří, že nadále bude distribuční společnost E.ON posuzovat žádosti na připojení individuálně v souladu s platnou legislativou.

Pokud se prokáže, že společnost postupuje v rozporu se zákonem, podnikne odpovídající právní kroky. „V prvním kroku se Asociace rozhodla s distribuční společností jednat, požádat ji o zveřejnění důvodů pro stopstav, aby tyto důvody mohli prověřit nezávislí odborníci.“

Letos 65 MWp, pak 50 MWp ročně

Podle údajů společnosti ČEPS, a. s. je v roce 2012 pro připojení malých obnovitelných zdrojů energie možné uvolnit 65 MWp výkonu. V dalších letech CZEPHO předpokládá, že bude vytvořen prostor pro připojení minimálně dalších 50 MWp pro fotovoltaiku, což představuje zhruba 5000 elektráren ročně.

S nabytím účinnosti právě schvalovaného Zákona o podporovaných zdrojích energie by měl být aktualizován Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů a mělo by dojít ke zrušení dosud platných rezervací výkonu v rozsahu 600 MWp.

Tento výkon by měl být podle slov předsedy Podvýboru pro energetiku Senátu Parlamentu České republiky, senátora Jiřího Bise uvolněn právě pro malé decentrální výrobny elektrické energie typu střešní solární systémy.

Budoucnost fotovoltaiky: domácnost spotřebuje vše, co fotovoltaika vyrobí, elektrizační síť nezatěžuje

Fotovoltaika už není, co bývala. Do praxe přicházejí fotovoltaické systémy s akumulací, které oproti dosavadním instalacím neposílají nespotřebovanou elektřinu do sítě, ale ukládají ji do baterií, domácnost pak může elektřinu využít v noci nebo další den.

Fotovoltaická elektrárna s akumulací je schopná zajistit veškerou energetickou spotřebu domácnosti zhruba v období duben až říjen. Ve zbývajících měsících případný nedostatek elektřiny z fotovoltaiky řeší domácnost odběrem ze sítě.

Domácnost vše co vyrobí, spotřebuje. Do elektrizační sítě elektřinu nedodává, proto nijak nezatěžuje elektrizační soustavu. Systém s akumulací může účinně přispět ke zvýšení stability soustavy.

Síť může podpořit, na straně spotřeby, tj. zvyšovat spotřebu v době, kdy je přebytek energie např. v noci, nebo na straně výroby tj. dodávat energii v době špiček spotřeby.

tisková zpráva

12 komentářů: „Solární elektrárny se v ČR opět začínají připojovat!

 • 2. 5. 2012 (15.00)
  Trvalý odkaz

  nepripojovat ale spotrebovat. Cim vice pripojeni tim vice buzerace. Zdravotni, socialni, dan z prijmu, vykazy, financaky, urednici, to by se z toho jeden pos*al. Do bojleru, do bazenu, sousedovi do bojleru / televize / pocitace / radia / sporaku / mikrovlnky barterem, treba za brambory, za benzin / opravu auta, za posekani zahrady, cez s eonem at si n***re do svych uhelnych a jadernych elektraren.

  Reagovat
 • 2. 5. 2012 (14.11)
  Trvalý odkaz

  Vlastni zkusenost ze „zelene“ oblasti – odklad s poukazem na rekonstrukci rozvodny VVN Praha-Reporyje. Nepripoji ani kWp s poukazem na moznou diskriminaci ostatnich zadatelu.

  Reagovat
 • 29. 1. 2012 (13.30)
  Trvalý odkaz

  Moc díky za informaci.
  S pozdravem ČEZu zmar
  Jiří Tylš

  Reagovat
 • 29. 1. 2012 (7.46)
  Trvalý odkaz

  Tylš
  jdi na http://www.google.cz tam napiš „regulátor přebytků“ a dej vyhledat. ;-)
  Jen ještě dodám že existují „spojité“ (WATTrouter, GreenBonO) které dokáží zužitkovat 99% přebytků a nespojité které jsou méně přesné.

  Reagovat
 • 29. 1. 2012 (1.55)
  Trvalý odkaz

  Prosím o informaci jak ukládat přebytky el proudu např do bojleru.Jaké zařízení to umí ?Kolik stojí? Kde se dá sehnat?
  Děkuji za odpověď

  Reagovat
 • 28. 1. 2012 (7.58)
  Trvalý odkaz

  hariprasad
  Přebytky z FVE používáme pro ohřev vody v akumulačních nádržích a když už jsou i ty plné, tak to peru do bazénu. Někteří to dávají sousedům, i když se s elektřinou bez licence obchodovat nesmí, ale Barterový obchod to řeší ;-), nebo jen v rámci dobrých sousedských vztahů ;-)

  Reagovat
 • 27. 1. 2012 (19.20)
  Trvalý odkaz

  Nejlevnější energie je a hlavně bude samozřejmě ta, kterou si vyrobíte doma. Nemusí to být jenom rodinné domy, i bytové jednotky, pokud jsou nezastíněné a mají například plochou střechu mohou pokrývat značnou část spotřeby energie. Začínají se objevovat hybridní systémy v podstatě jde o FVE plus gelové stacionární Pb baterie za docela slušnou cenu. Počítal jsem to, a mohlo by to být tak 3-4 Kč/kWh po celou dobu životnosti systému. Přitom celý systém lze galvanicky oddělit od přenosové soustavy, takže pokud máte nedostatek, tak normálně odebíráte z distribuční sítě, pokud máte dostatek tak neodebíráte. Výsledkem by měl být velmi malý (nebo nulový) účet za elektřinu. Přebytky se bohužel takto nedají nějak rozumně zužitkovat. Další otázka je, jak zajistit, aby taková hybridní FVE byla řádně povolená.

  Reagovat
 • 26. 1. 2012 (21.09)
  Trvalý odkaz

  Posledni prispevek je fakt srandovni. :-)))
  Jeste jsem nevidel, ze by cena elktriny, nebo jakakoli energie klesla. A kdyz uz tak o procento a za mesic se znovu vyhoupla o vic nez klesla predtim.

  A na zdrazovani nema jakekoli oze vliv, to je jen fama tehle lidi a novinaru blesku, kteri neco vypusti a lidi jako tenhle se toho chyti a nic jineho neslysi a uz vubec o tom nic nevedi, ale plyvou spinu kde muzou na neco o cem nemaji ani paru.

  Tyhle lidi, kteri veri kazdemu zblebu v blesku me fakt uz stvou pritom kdyby o tom neco vedeli, tak by tohle nerikali.
  Za prve, lidi co si stavi fve na strechu nejsou zadni tulenari, tem nejde o zisk a za druhe to jaka je situace s fve v CR za to muze podekovat Topolankum, Paroubkum, Kalouskum a jim podobnym, protoze ty vcas nesnizli vykupni ceny, i kdyz to vedeli nekolik mesicu do predu a kazdy kdo se jen podival na vyvoj fve vedel, ze to tak bude.

  a tuhle lidi nadavaji lidem, co si takovouto fve naplanovali ze jsou tunelari? Ha kam se hravou na vondru, na grose na OSu to jsou tunelari, kteri kradou s posvecenim zakona miliardy ale to mu nevadi, on zase pujde k volbam a bude je volit znovu.

  Pak at se nedivi, ze to takhle v Cesku vypada.

  normalni clovek si podidi fve da na strechu a fve vyuziva hlavne na vlastni spotrebu a jen prebytky dava do site, nebo naopak v zime dobira, co mu neda.

  Tak to ma byt a nechapu proc zakazuji male stresni elektrarny. Kdyz ty na system jako takovy nemaji vubec zadny vliv.

  Navic dnes uz je lepsi akumulace do baterii, coz driv neslo protoze nebily baterie tak kvalitni ze se to nevyplatilo. Dnes zaplat panbu uz jo a uz vlovek konecne muze byt samostatny a tem eonum, a cezu nic neplatit.

  Bohuzel clovek vyse mu presto zavidi, ze si postavil neco co on nema a mysli si, ze vsechno nove je spatny. Jen proto, ze si to precetl v blesku. Fakt hnuj, at tyhle lidi zalezou pred sve plazmove televize se spotrebou 400W a zvoli paroubka on jim tu elektrinu a plyn jeste zdrazi at budou platit jako umourovaty. Na proti tomu clovek co si poridi fve odrizen se od cezu bude vysmaty, protoze bude samostatny a nezavysli na rustu cen elektriny. Jen at ten clovek pukne zavisti, kdyz je blbej.

  Reagovat
 • 26. 1. 2012 (16.43)
  Trvalý odkaz

  Investovat miliardy do sítě aby si stále více a více zelených tunelářů mohlo mastit kapsy na spotřebitelých el. proudu je zločin.
  Pokles ceny elektřiny je způsoben krizí s německými JE to nemá mic společného. Kdyby ti němečtí magoři nezpůsobili, že je na trhu nedostatek proudu tak mohla cena klesat ještě víc a kdyby nebyl přijat ten zločinný zákon o podpoře tzv. oze nemuseli jsme platit zelený raketýring bandě tunelářů a normální spotřebitel se konečně mohl dočkat levného proudu.

  Reagovat
 • 26. 1. 2012 (7.20)
  Trvalý odkaz

  Vím o cca 20 žádostí o připojení výroben podaných v zeleném prostoru (Frýdek-Místek) vše zamítnuto kvůli zastaralé rozvodně v Albrechticích. Přitom jsou žadatelé napojeni do Nošovic. Jenže to nijak nedokážete a ČEZ se může vymluvit na cokoliv.
  Ono je to hlavně o tom, že po odstavení jaderek v Německu cena silové elektřiny na burze klesla o 15% a ČEZ přichází o zisk, protože je nadbytek elektřiny. Takže jakékoliv další výrobny nebo snižování spotřeby el. energie spotřebitelům je nežádoucí:
  http://byznys.lidovky.cz/energetika.asp?c=A120117_171054_energetika_nev

  Reagovat
 • 25. 1. 2012 (19.05)
  Trvalý odkaz

  Zrovna dnes jsem mluvil s jedním člověkem od E.ON. Potvrdil mi, že stop stav byl opět obnoven a to už 12.1. Na můj dotaz, zda je možné připojit střešní instalaci 5kWp se záložním zdrojem do sítě s tím, že pokud budou přebytky, tak bych chtěl ze strany E.ON nulovou výkupní cenu a standardní nákupní cenu, mi odpověděl záporně. Ona se jim ta síť začíná chovat úplně jinak, než na co byla projektovaná, například toky energie jdou někdy opačným směrem, tj. z NN do VN a dokonce občas i do VVN. Takže my máme najednou veliké přebytky, ale i nevyrovnaný odběr. Oni si s tím moc nevědí rady. Říkám to, co tvrdím od začátku. Síť musí obsahovat kompenzační prvky, které jsou schopné tyto výkyvy kompenzovat a nedělat nějaké škrty na papíře. To nikam nepovede. Investovat jsme měli už dávno, jenomže oni zatím ani nemají jasno, jak to správně regulovat a co bude potřeba pro stabilizaci sítě udělat. O tom to je.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *