V Česku se testuje chytrá síť smart grid

“Smartphone” všichni známe, ale “smart grids”, tedy inteligentní či chytrá síť, mnoha lidem zatím nic neříká. Tato chytrá síť vede dvousměrně energii, kterou čerpá z obnovitelných zdrojů. Stává se tak zajímavou investicí pro spořivé domácnosti. Testuje se už i v Česku!

Smart-grid - virtuální elektrárna podle představy Electric Power Research Institute, foto: Electric Power Research Institute
Smart-grid – virtuální elektrárna podle představy Electric Power Research Institute, foto: Electric Power Research Institute

Chytrá síť se pomalu, ale jistě dostává i do České republiky. Její chytrost spočívá v regulaci výroby a spotřeby dodávek elektrické energie v reálném čase.

Zároveň v případě výpadku elektrického proudu dokáže, díky svým senzorům, rychle diagnostikovat a obnovit dodávku elektřiny. Inteligentní síť tak umí efektivně a šetrně pracovat s přebytkem i nedostatkem elektrické energie v síti.

Je tak určitou nadějí pro ekologicky smýšlející majitele energeticky nenáročných domácností, kteří preferují ohleduplnost k životnímu prostředí. V současné době se přebytečná energie vrací zpátky do sítě. Dvousměrný proud, který v síti proudí,​ má své výhody, mezi které patří:

Výhody Smart Grids:

  • energie se získává z obnovitelných zdrojů,
  • rychlá obnova při výpadku dodávek energie (předchází black-outu),
  • řeší problémy energetického zásobování v méně přístupných regionech,
  • do sítě je snazší integrovat sluneční nebo větrnou energii,
  • domácnosti mohou být nezávislé na klasické síti,
  • minimalizuje náklady na dodávku energie,
  • podporuje samostatnost zákazníka v plánování vlastní spotřeby energie.

Největší obavy panují v případně domácností, které se musí vybavit “chytrými” spotřebiči. Na první pohled se to může zdát finančně náročné. Do jisté míry také je, ale následná úspora energie a financí je zaručena.

V dnešní době se tento fakt potvrzuje v automobilovém průmyslu. Tesla Motors dostává zaplaceno za využití přebytečné energie z obnovitelných zdrojů. Pro majitele jejích automobilů je tak nabíjení zdarma.

Mezi skeptiky smart grids panují obavy z následujících rizik:

  • současné sítě nejsou připraveny na příjem energie z alternativních zdrojů,
  • finanční náročnost pro domácnosti je ve fázi přípravy,
  • zvýšení sazeb pro ostatní uživatele sítě,
  • připojení sítě na počítač zvyšuje riziko kybernetických útoků,
  • sledování soukromí domácností.

Rizika ochrany osobních údajů jsou v tomto případě podle expertů značně nadhodnocena. V České republice se inteligentní síť testuje v posledních pěti letech ve Vrchlabí.

Celý projekt pod názvem Smart Region byl vybrán na základě blízkosti k Národnímu parku a zároveň v reálně možnosti zapojení do zdrojů obnovitelné energie. Výsledky by měly být známy už během letošního roku.

tisková zpráva

2 komentáře: „V Česku se testuje chytrá síť smart grid

  • 25. 5. 2016 (18.44)
    Trvalý odkaz

    Jde jen o získání dotaci pro jednu vyvolenou firmu, která tu už od dob Romana, dělá s elektřinou jen bordel pro občany.

    Jinak co je popisováno jako výhoda smart grids – je přesně nevýhoda pro atomové elektrárny !

    Co je popisováno jako riziko – je něco co vlastně neexistuje a proto je jím strašeno. Snad až na to zvýšení ceny těm nicnedělačům.

    Už dnes mámě 200 volných signálů HDO, které se dají použít.
    Problém je v tom, že někteří by měli elektřinu ze sítě zdarma a to se nesmí dopustit !

    Reagovat
  • 19. 5. 2016 (20.10)
    Trvalý odkaz

    Nesmysl a tunel na dotace pro distributory. Žádné “chytré” spotřebiče neexistují vše se řeší nadřazeným systémem. Nebo snad existuje lednice která si umí zjistit kolik máme doma nadbytečné energie a dle toho reguluje otáčky kompresoru? Ne že by to nebylo technicky možné vyrobit, ale kdo to vyrábí? Jediné co je potřeba je, aby elektroměr účtoval skutečnou (hodinovou) cenu na burze a o zbytek se postará trh a každý dle svých potřeb a priorit. Každý se svobodně sám rozhodne kolik energie v dané hodině koupí (spotřebuje), prodá (vyrobí), nebo akumuluje.

    Mezi chytré spotřebiče lze snad zařadit pouze některé nabíječky elektroaut které umí regulovat nabíjecí výkon a tepelná čerpala (klimatizace) s regulací výkonu. Ale chytrost těchto spotřebičů řeší až nadřazený regulační systém který měří výrobu a spotřebu v domě a zjišťuje aktuální cenu energie a dle toho zapíná, vypíná a nastavuje výkon spotřebičů.

    Smart grid je jako yetti, nikdo jej neviděl, ale HDO je k dispozici a má více než 200 volných povelů. Mohlo by být denně 200 operativních tarifů, přesto se těch i těch pár současných tarifů řídí časovými spínači bez ohledu na stav sítě. Proč? Protože není dokončena liberalizace a provozovatel HDO má větší peníze za podpůrné služby které jsou větší díky špatně fungujícímu HDO.

    http://energetika.tzb-info.cz/energeticka-politika/14220-smart-grid-je-jako-yetti-nikdo-jej-nevidel-ale-hdo-je-k-dispozici

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *