Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
2. 7. 2014 v rubrice energie

Představte si, že přijdete večer z práce domů. Vstoupíte do obývacího pokoje a místo abyste sahali po vypínači světla, pokoj bude přirozeně ozářený svítícími rostlinami. Zní to jako sci-fi, ale už za pár let to může být skutečnost.

Svítící rostlina Starlight Avatar společnosti Bioglow

Svítící rostlina Starlight Avatar společnosti Bioglow

Světlušky jsou příkladem živočichů, kteří disponují tzv. bioluminiscencí. To znamená, že v noci svítí. Vědcům z americké biotechnologické společnosti Bioglow se aktuálně podařilo s pomocí genetických modifikací vyvinout svítící rostliny.

Společnost Bioglow založil vědec Alex Krichevsky. Ten už v roce 2010 publikoval v prestižním vědeckém časopise PLoS One své poznatky týkající se nových možností bioluminiscence rostlin. Následně se je rozhodl prakticky zužitkovat právě v komerční sféře a založil vlastní firmu.

>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<

 redakce
Diskuse
 1. pidalin:

  Ani mi to jako sci-fi nezní. Před 10 lety zase lidem připadalo jako sci-fi že ruční svítilna s jednou 3W ledkou na 3 AAA baterie dosvítí 150 metrů a ejhle, dneska je to běžný.

  • Carlos:

   3W na tři AAA baterie se mi nezdá, ty baterie to výkonově neutáhnou, jsou menší než tužkové, normální LED v těch baterkách na AAA bere tak 20-30mA, napětí je tam cca 4,5V, celkem tedy, když zanedbáme předřadné odpory, 3x135mW, tedy celkem 0,4W. Ale tím nepopírám existenci výkonných LED diod.

   Stejně se ale obávám, že v EU to zatrhnou jako nebezpečné, za to považovaly dokonce i svítící neonky (rybičky), toto asi dopadne stejně.

Přidat komentář

 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz