Rostliny místo žárovek! Vědci vyrobili svítící květinu
Představte si, že přijdete večer z práce domů. Vstoupíte do obývacího pokoje a místo abyste sahali po vypínači světla, pokoj bude přirozeně ozářený svítícími rostlinami. Zní to jako sci-fi, ale už za pár let to může být skutečnost.
Světlušky jsou příkladem živočichů, kteří disponují tzv. bioluminiscencí. To znamená, že v noci svítí. Vědcům z americké biotechnologické společnosti Bioglow se aktuálně podařilo s pomocí genetických modifikací vyvinout svítící rostliny.
Společnost Bioglow založil vědec Alex Krichevsky. Ten už v roce 2010 publikoval v prestižním vědeckém časopise PLoS One své poznatky týkající se nových možností bioluminiscence rostlin. Následně se je rozhodl prakticky zužitkovat právě v komerční sféře a založil vlastní firmu.
>>> ČÍST CELÝ ČLÁNEK <<<
Ani mi to jako sci-fi nezní. Před 10 lety zase lidem připadalo jako sci-fi že ruční svítilna s jednou 3W ledkou na 3 AAA baterie dosvítí 150 metrů a ejhle, dneska je to běžný.
3W na tři AAA baterie se mi nezdá, ty baterie to výkonově neutáhnou, jsou menší než tužkové, normální LED v těch baterkách na AAA bere tak 20-30mA, napětí je tam cca 4,5V, celkem tedy, když zanedbáme předřadné odpory, 3x135mW, tedy celkem 0,4W. Ale tím nepopírám existenci výkonných LED diod.
Stejně se ale obávám, že v EU to zatrhnou jako nebezpečné, za to považovaly dokonce i svítící neonky (rybičky), toto asi dopadne stejně.