Úsporou energií pomůžete planetě i své peněžence

Úspory energií je pro ekologicky naladěné jedince samozřejmostí. Téma úspory se postupně se však stávají tématem číslo jedna pro každého, kdo chce dobře bydlet.

Investice do vlastního bydlení znamená pro rodinný rozpočet nemalý výdaj, foto: Ayla87/sxc.hu
Investice do vlastního bydlení znamená pro rodinný rozpočet nemalý výdaj, foto: Ayla87/sxc.hu

Na samém počátku stojí jednoduchá myšlenka. Proč si pořizovat energeticky náročné spotřebiče nebo volit řešení, které zbytečně prodražuje topení, když již dnes jsou na trhu příslušné technologie.

Snazší volbu mají ti, kteří si vybavují svou první domácnost anebo teprve plánují vlastní bydlení. Stačí uvést dva příklady. Při přemýšlení nad podobou novostavby už můžete do projektu zahrnout požadavky na nízkou energetickou náročnost domu, případně ho postavit jako pasivní stavbu.

Ve druhém případě jde o nákup nových případně obnovu domácích spotřebičů. Mezi největší „žrouty“ energie a tím pádem i peněz jako takových, bez kterých se neobejdeme, jsou ledničky, mrazničky, pračky, sušičky. Vlastní kapitolou jsou úspory pocházející z tepelných úniků a nevhodného vytápění.

Okamžitá úspora – snížení teploty

Úsporou peněz, kterou můžete provést okamžitě, aniž byste museli investovat do vybavení vaší domácnosti, je snížení teploty topení. Podle různých propočtů již snížení pokojové teploty o jeden stupeň přinese úsporu pěti až deseti procent nákladů na energii.

Toto snižování však nejde do nekonečna. Dalším krokem je výměna oken, zateplení fasády a změna ve způsobu vytápění.

Aby úspora energií dávala smysl, měla by se investiční akce zaměřit na všechny složky. Tj. kromě výměny oken by se měl zateplit dům, případně pořídit nový kotel.

Úvěr na bydlení

Až dosud jde o hezkou pohádku, která má jeden zásadní zádrhel. Tím jsou peníze. Financování bydlení je náročná záležitost. Jedno zda investujete do výměny nových oken, zateplení či kotle nebo se rozhodujete postavit si domek snů.

Nemáte-li volné peníze k dispozici, třeba na nějakém spořicím účtu či jiném typu spoření, je jediným zbývajícím řešením úvěr na bydlení.

Na financování bydlení, jako je modernizace, rekonstrukce anebo vybavení se hodí úvěry ze stavebního spoření. Na trhu působí pět stavebních spořitelen, přičemž abecedně první v pořadí – Českomoravská stavební spořitelna slangově někdy nazývaná „Liška“ – dokáže vyřešit nejeden problém s vaším bydlením.

Při rozhodování o financování bydlení navštivte pobočku vybrané stavební spořitelny a nechte si od zkušených finančních poradců poradit, jaký typ financování je ve vašem případě nejvhodnější.

Kromě již zmíněné úvěru ze stavebního spoření můžete využít i překlenovací úvěr, který má odlišné podmínky a je přístupnější pro každého.

placená inzerce

2 komentáře: „Úsporou energií pomůžete planetě i své peněžence

 • 12. 2. 2013 (11.49)
  Trvalý odkaz

  Zrovna v prosinci jsme v našem cihlovém domě z padesátých let počítali jak se nám vyplatí zateplení a nevyplatí. Dle ideálních výpočtů vycházela návratnost různých variant zateplení minimálně na 11 až 15 let. Při započítání zvyšování cen energií na 8 let. Jenže to jsou výpočty firem, které se tím živí. Sousední dům zateplil před třemi lety. A skutečnost je taková, že jsme počítali návratnost za 24 let. Stejně tak je to u spotřebičů, měli jsme 10 let starou ledničku (fungovala bezporuchově), pořídili za 25000 novou super úspornou a reálný rozdíl ve spotřebě? V současných cenách elektřiny cca 800kč ročně. Nová lednička pravda má větší kapacitu, takže při hodně nadšeném přístupu dejme tomu 1200 ročně. Takže se investice vrátí za 20 let, což se obávám nová lednička možná ani nedožije. Tedy podobné věci má smysl dělat jen když stará věc doslouží a stejně by se muselo v rámci výměny či opravy investovat. Pak ano má smysl zainvestovat třeba o něco málo více a něco zase uspořit. Ale jinak opět jsou tyto ekoakce k ničemu, bez dotací nemají ekonomického smyslu a jejich ekologický přínos (představte si kolik energie a zdrojů se spotřebuje na výrobu, dopravu a prodej nové ledničky a na likvidaci té staré) je také diskutabilní.

  Reagovat
 • 30. 1. 2013 (13.25)
  Trvalý odkaz

  Podle informací z praxe je tou teplotou, pod kterou by se nemělo jít 16°C. Samozřejmě, že asi těžko někdo doma bude chtít mít takovouto teplotu, jedná se spíš o temperování v případě nepřítomnosti (např. zimní dovolená).

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *