Úsporou energií pomůžete planetě i své peněžence

Úspory energií je pro ekologicky naladěné jedince samozřejmostí. Téma úspory se postupně se však stávají tématem číslo jedna pro každého, kdo chce dobře bydlet.

Investice do vlastního bydlení znamená pro rodinný rozpočet nemalý výdaj, foto: Ayla87/sxc.hu
Investice do vlastního bydlení znamená pro rodinný rozpočet nemalý výdaj, foto: Ayla87/sxc.hu

Na samém počátku stojí jednoduchá myšlenka. Proč si pořizovat energeticky náročné spotřebiče nebo volit řešení, které zbytečně prodražuje topení, když již dnes jsou na trhu příslušné technologie.

Snazší volbu mají ti, kteří si vybavují svou první domácnost anebo teprve plánují vlastní bydlení. Stačí uvést dva příklady. Při přemýšlení nad podobou novostavby už můžete do projektu zahrnout požadavky na nízkou energetickou náročnost domu, případně ho postavit jako pasivní stavbu.

Ve druhém případě jde o nákup nových případně obnovu domácích spotřebičů. Mezi největší „žrouty“ energie a tím pádem i peněz jako takových, bez kterých se neobejdeme, jsou ledničky, mrazničky, pračky, sušičky. Vlastní kapitolou jsou úspory pocházející z tepelných úniků a nevhodného vytápění.

Okamžitá úspora – snížení teploty

Úsporou peněz, kterou můžete provést okamžitě, aniž byste museli investovat do vybavení vaší domácnosti, je snížení teploty topení. Podle různých propočtů již snížení pokojové teploty o jeden stupeň přinese úsporu pěti až deseti procent nákladů na energii.

Toto snižování však nejde do nekonečna. Dalším krokem je výměna oken, zateplení fasády a změna ve způsobu vytápění.

Aby úspora energií dávala smysl, měla by se investiční akce zaměřit na všechny složky. Tj. kromě výměny oken by se měl zateplit dům, případně pořídit nový kotel.

Úvěr na bydlení

Až dosud jde o hezkou pohádku, která má jeden zásadní zádrhel. Tím jsou peníze. Financování bydlení je náročná záležitost. Jedno zda investujete do výměny nových oken, zateplení či kotle nebo se rozhodujete postavit si domek snů.

Nemáte-li volné peníze k dispozici, třeba na nějakém spořicím účtu či jiném typu spoření, je jediným zbývajícím řešením úvěr na bydlení.

Na financování bydlení, jako je modernizace, rekonstrukce anebo vybavení se hodí úvěry ze stavebního spoření. Na trhu působí pět stavebních spořitelen, přičemž abecedně první v pořadí – Českomoravská stavební spořitelna slangově někdy nazývaná „Liška“ – dokáže vyřešit nejeden problém s vaším bydlením.

Při rozhodování o financování bydlení navštivte pobočku vybrané stavební spořitelny a nechte si od zkušených finančních poradců poradit, jaký typ financování je ve vašem případě nejvhodnější.

Kromě již zmíněné úvěru ze stavebního spoření můžete využít i překlenovací úvěr, který má odlišné podmínky a je přístupnější pro každého.

placená inzerce
Sdílet: