Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
30.
Pro

Projekt Slaměnka, pohádková dřevostavba uprostřed přírody stavitele Lukáše Čejny, se stal vítězem ekologických oskarůE.ON Energy Globe Awards 2011. Nemohli jsme proto jinak a Lukáše Čejnu vyzpovídali. Jak se takový dům staví a jak se v něm bydlí se dozvíte v následujícím rozhovoru.

Slaměnka - vítězná dřevostavba Lukáše Čejny, foto: E.On

Slaměnka - vítězná dřevostavba Lukáše Čejny, foto: E.On30.
Pro

Za poslední měsíce došlo na celém světě k řadě útoků na větrné elektrárny, trafostanice i potrubní rozvody paliv. Část ataků lze přičíst na vinu vandalismu, přesto začíná narůstající počet podobných událostí dělat vrásky na čele nejen společnostem, které zařízení provozují. Škody za rok 2011 se jen v Kalifornii odhadují na 500 000 dolarů.

Větrná elektrárna v Krušných horách - ty naštěstí zatím nikdo neničí. Foto: Monika Kolářová/Ekobydlení.eu

Větrná elektrárna v Krušných horách - ty naštěstí zatím nikdo neničí. Foto: Monika Kolářová/Ekobydlení.eu29.
Pro

Představa, že pouhá fasáda vašeho domu bude po nástřiku speciální barvou vyrábět elektrickou energii z dopadajících slunečních paprsků patřila donedávna mezi nesplněný sen fotovoltaických nadšenců. Nicméně vědeckou prací badatelů z univerzity v Notre Dame je tento sen o něco blíže ke svému naplnění. Podařilo se jim vytvořit fotocitlivou barvu z polovodičových nanočástic, která může být v budoucnu využita jako finančně nenáročný zdroj energie.

solární nátěr

Fotocitlivé nanočástice v barvě, vystavené slunečnímu záření, produkují elektřinu. Zdroj: ACS Nano28.
Pro

Zvyšující se poptávka po si žádá stále nové a nové prostory pro kultivaci, a nejlevnější úrodná půda se nachází v rozvojových zemích. Tím je dána osa celého narůstajícího problému. Podle nové zprávy organizace International Land Coalition (ILC) bylo mezi lety 2000-2010 na celém světě převedeno na zemědělskou půdu neuvěřitelných 200 milionů hektarů. Jen poměrně malá část této však půdy však slouží k produkci potravin.

V rozvojových zemích je od nejmenších farmářů pokoutně vykupována půda a proměňována v obrovské plantáže pro pěstování biopaliv, foto. chirnoaga, sxc.hu

V rozvojových zemích je od nejmenších farmářů pokoutně vykupována půda a proměňována v obrovské plantáže pro pěstování biopaliv, foto. chirnoaga, sxc.hu27.
Pro

Zemědělci ze státu Iowa, který se nachází na geograficky příznivém místě větrné mapy Spojených států, pronajímají malé pozemky na okrajích svých rozsáhlých lánů k budování větrných elektráren. Kromě míry finančního přínosu je ale nejčastěji zajímala odpověď na otázku, zda může konstrukce elektráren nějak negativně ovlivnit úrodu pěstované kukuřice.

Kukuřičné pole ve státě Iowa, foto: sxc.hu

Kukuřičné pole ve státě Iowa, foto: sxc.hu23.
Pro

Jak přiblížit moderní výuku žákům v rozvojových zemích? Donedávna ještě neřešitelný problém, protože počítačové učebny, chemické laboratoře a praktické technické dílny představovaly z hlediska vydání organizací podporujících vzdělávání v Africe příliš velkou položku. Teprve nyní, kdy se profesor Tony Rest z univerzity v Southamptonu pokusil realizovat inovativní projekt, se odborné předměty přiblížily studentům takřka na dosah ruky. Klíčem se staly počítače poháněné solárními generátory.

Vybavení škol v Africe bohužel nedává prostor pro navazující vzdělání. Zdroj: WP, kiell & daniel

Vybavení škol v Africe bohužel nedává prostor pro navazující vzdělání. Zdroj: WP, kiell & daniel22.
Pro

Vánoční svátky nutí každoročně k zamyšlení nad vztahem jedince vůči okolí a blížící se Nový rok je mimo veselí i časem bilancování. Příkladem realizace jednoho takového „zamyšlení“ a trochy ekologického účtování je i jeden skutečně originální vánoční stromek v litevském Kaunasu. Exemplář, který si postavili na náměstí, určitě nebude největší v celé Litvě, natož pak v Evropě. Rozhodně ale upoutá svou podezřele světlou barvou. Teprve při bližším pohledu si všimnete, že třináct metrů vysoký nazdobený vánoční stromek je vyroben z plastových lahví.

Vánoční stromek z PET lahví můžete vidět na náměstí v Kaunasu v Litvě, foto: Jolanta Šmidtienė

Vánoční stromek z PET lahví můžete vidět na náměstí v Kaunasu v Litvě, foto: Jolanta Šmidtienė21.
Pro

StudioInvisible je francouzsko-libanonská společnost zaměřená na architekturu a urbanismus. Protože někteří jeho členové pocházejí z libanonského hlavního města a přístavu Bejrútu, rozhodli se navrhnout projekt, který by pomohl zlepšit tamní životní prostředí.

Zelenající se Bejrút je snem některých jeho obyvatel, foto: StudioInvisible

Zelenající se Bejrút je snem některých jeho obyvatel, foto: StudioInvisible
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz