Ekologické bydlení

Rodinný dům, nízkoenergetické bydlení, zelená úsporám
   hledat:
27.
Říj

U.S. Green Building CouncilŠetrné budovy se staly tématem prakticky po celém světě. Jedním ze standardů, podle kterých se určuje stupeň šetrnosti úsporných budov je LEED neboli „Leadership in Energy and Environmental Design“. Tento systém vytvořila americká nezisková organizace U.S. Green Building Council (USGBC) v roce 1998. Centrála této neziskové obchodní organizace je ve Washingtonu a magazín Ekologické bydlení měl aktuálně možnost ji navštívit.

USGBC obývá dvě patra jedné z mnoha kancelářských budov ve Washingtonu. Jakmile vstoupíte do dveří organizace, dýchne na vás příjemně otevřená atmosféra, kterou vytváří jak rozměrný prostor, tak i přírodní materiály kterými jsou kanceláře vybaveny. USGBC je sice nezisková organizace, nicméně díky popularitě LEED se podle slov Nicolette Muellerové, naší průvodkyně, snaží v poslední době získat více „corporate feeling“ – tedy vypadat jako skutečná firma.

U.S. Green Building Council
Cory Enck v popředí, ředitel vývoje LEED, hovoří o nové verzi 4, foto: Michal Bartoš, ředitel centra Sluňákov

Kanceláře USGBC jsou navrženy podle standardů LEED Platinum, šetří světlem, energií, vodou a vlastně vším, čím se v budovách běžně plýtvá. Zdaleka ale nešetří na lidech. Zaměstnanci jsou především mladí zapálení profesionálové, kteří mají v rámci kanceláří USGBC možnost odpočinku i zábavy. Také samotné pracovní prostředí působí příjemně – radost tam chodit pracovat.

Dostali jsme možnost krátce pohovořit s Cory Enckem, ředitelem vývoje samotného hodnotícího systému LEED. V zajímavé prezentaci nám mimo jiné nastínil, že podle jejich propočtů bude mít trh se zelenými budovami v roce 2010 hodnotu 60 mld. dolarů (jen ve Spojených státech). Prozradil nám také, že nová verze LEED (aktuální je 3, chystá se 4 na rok 2012) se bude daleko více zaměřovat také na napojení budovy do dopravního systému – hodnocení tohoto prvku zůstává prozatím ve třetí revizi pravidel relativně nedotčeno. Dále se zaměří také na recyklaci pevného odpadu a další, dosud opomíjená hlediska. Například skutečnost, že spotřeba energie nebude udávána cenami (protože ty se napříč státy liší), ale jednotkami spotřeby.

Není bez zajímavosti, že v České republice nedávno vznikl taktéž Green Building Council. Americká centrála totiž postupně ve světě zakládá své sesterské organizace. Problém je, že zatímco pokud se chcete stát certifikovaným profesionálem nebo třeba členem té americké, zaplatíte relativně malý poplatek podle velikosti firmy. Chcete-li se stát členem českého GBC, musíte si připravit poměrně horentní sumy. Americká USGBC proti tomu nabízí velmi snadno (i přes web) přístupné vzdělávací programy, které stavařům či architektům, případně i dalším zájemcům umožňují získat různé úrovně certifikace vztahující se k LEED a případně i možné práci auditora.

Další informace o LEED můžete najít v podobném článku na serveru Biom.cz.26.
Říj

Švédský je severský průmyslový gigant, který se zdaleka nezajímá pouze o . Kromě toho vyrábí také vybavení pro a zajímá se i o . Tamní inženýři dostali před časem za úkol vyrobit draka (kite) pro , který by zvýšil jejich účinnost. Co ale chytré chladné hlavy ze severu nenapadlo… přesunuli kite i turbínu ze vzduchu do .
Minesto - Deep Green Underwater Turbine
Díky tomu mohou využít obrovské síly , tedy a přílivu či odlivu. V zásadě jde o to, že turbína s „ploutvemi“ a kormidlem nazvaná „Deep Green Underwater Turbine“ je napevno uchycena na dlouhém laně k mořskému dnu. Celý systém je přesně nastaven tak, aby se turbína pohybovala v dokonalé osmičce, poháněna samotným oceánem.

Podle šéfa firmy Minesto, společnosti založené inženýry ze Saabu, dokáže čtrnáctitunová turbína generovat až 1 MW energie. Přitom cena se má pohybovat mezi $0,09 a $0,20 za kWh. Jakkoliv zní nápad švédských inženýrů neortodoxně, dokázali sehnat poměrně značný kapitál jak od mateřské společnosti Saab, tak i dalších vážných investorských skupin.

Výhodou tohoto řešení je především snadnost instalace, údržby, ale i samotné výroby zařízení. Další do sbírky! Testování prototypu v poměrně velikosti 1:10 už probíhá a chystá se větší v poměru 1:4, který poběží od roku 2011 v pilotním režimu na pobřeží Severního Irska.20.
Říj

V roce 2002 se ve Washingtonu na prostranství zvaném National Mall uskutečnil první ročník tzv. „solárního desetiboje“ neboli „Solar Decathlon„. Jedná se o soutěž, ve které několik týmů soutěží o to, komu se podaří postavit architektonicky zajímavější, ale zároveň stavbařsky dobře promyšlenou a především úsporný (nebo ještě lépe energii vyrábějící) obytný domek. Soutěž se pak od roku 2005 konala každé dva roky a čtvrtý ročník skončil právě tuto neděli 18. října.
šetrné budovy - Solar Decathlon - Washington16.
Říj

LG Display - solární elektronická čtečka e-knihElektronické knihy začínají být čím dál tím populárnější. Jejich největším přínosem je samozřejmě šetření papírem a skladnost. Bohužel, pořád ještě jsou příliš drahé. Amazon aktuálně ve Spojených státech i ve zbytku světa začala nabízet svou e-čtečku Kindle 2 za 259 dolarů, která se mimo jiné může pochlubit bezdrátovým 3G připojením. Jenže konkurence nelení. LG Display uvádí vlastní čtečku elektronických knih Solar e-book.

Výjimečná je zejména tím, že její součástí je tenkovrstvý solární článek, takže si knihy můžete číst ve vyprahlé poušti třeba do alelujá. Výhodou čteček je právě i jejich online konektivita, díky které si můžete knihy stahovat online – odpadá tím nákladná doprava obrovských balíků a jejich skladování v knihkupectvích, ze kterých se nejspíš v budoucnu stanou superluxusní historické svatostánky, ne-li památky.

Solární článek u elektronické čtečky LG je tenký jako kreditní karta, široký 10 cm a má účinnost 9,6%. Když ho necháte čtyři až pět hodin na přímém slunci, budete mít ve čtečce šťávu na celodenní čtení. LG má s tenkovrstvými solárními články velké plány, v roce 2010 chce mít jejich účinnost na 12%, v roce 2014 už 14% a začít je masově komerčně nabízet. Společnost Dow Chemical z nich například vyrábí solární střešní šindele.15.
Říj

George SorosPřed několika dny oznámil v známý miliardář George Soros, že investuje jednu miliardu dolarů do . Navíc přispěje 100 miliony dolarů skupině zabývající se poradenstvím v oblasti se sídlem v .

Je zajímavé, že Soros nahlíží na problém jako na „politický“. „Budu na tyto investice aplikovat velmi přísná kritéria,“ řekl doslova Soros. „Měly by být ziskové a zároveň přispět k řešení problému,“ dodal podle magazínu Bloomberg.

Soros zároveň komentoval systém prodeje v . Nezdá se mu vhodný, protože cena povolenek může být zmanipulována investory. Proto upřednostňuje přímé zdanění . Přitom on sám je takovým investorem a mohl by z takového schématu profitovat.14.
Říj

Sportovní svatostánky se těší neutuchající oblibě jak architektů, tak jejích konzumentů. Italský návrhář Gino Zavanelia aktuálně odhalil své nové dílo v podobě pro Řím. Franco Sensi je celý obalen . Uvnitř stadionu pak najdeme muzeum římského fotbalového klubu, lóže, restaurace i bar.
sportovní stadiony - Řím - Franco Sensi - Gino Zavanelia
Vnější zinko-titanová membrána stadionu je v jedné vrstvě pokryta . Druhá vrstva je průhledná a umožňuje přirozené osvětlení propouštěním až 80% světla, zabraňuje přitom tomu aby návštěvníci stadionu zmokli. poslouží minimálně jako zdroj energie pro obrovské informační panely táhnoucí se jako prstenec kolem celého stadionu.
sportovní stadiony - Řím - Franco Sensi - Gino Zavanelia
sportovní stadiony - Řím - Franco Sensi - Gino Zavanelia13.
Říj

elektroodpad - ecoATM aneb ekoBankomat na staré mobilyDnes už každý z nás má doma určitě alespoň jeden nepoužívaný , elektrický zubní kartáček nebo . Zbavovat se staré představuje obrovský problém. Originálně se rozhodli tento problém řešit v americkém městě Omaha v místním obchodním domě.

Přístroj funguje tak, že přinesete nějaký nepotřebný elektronický výrobek, vhodíte jej do něj, ten automaticky zjistí o co se jedná a vydá vám za něj poukázku na nákup zboží v obchodě takové hodnoty, za jak hodnotný považuje váš „odpadek“. O instalaci těchto zařízení se stará mladý start-up ze EcoATM.

Aktuálně jde o pilotní fázi projektu, který by se brzy měl rozšířit do všech koutů země nebo státu. Časem by měla být zařízení schopna rozpoznat také jiné druhý „gadgetů jako jsou , foťáky, , dokonce i tiskárny nebo úložná zařízení.

Otázka samozřejmě zní, zda automatický přístroj dokáže odhadnout hodnotu vyřazené elektroniky lépe než člověk. Nicméně v konečném důsledku je využití stroje mnohem levnější. Vždyť jen ve se každý rok vyhodí 100 mil. nepoužívaných . Elektroodpad zde předstvuje zásadní problém, který USA „exportují“ do zámoří, zejména rozvíjejících se zemí jihovýchodní Asie.13.
Říj

Poslední dobou se nám s těmi roztrhl pytel. Ten olympijský pro v sice nevyšel – poněvadž bude nakonec v Rio de Janeiru, ale co naplat. Jsou tu i jiné sportovní události, třeba Asijské hry. Ty se mají konat v roce 2014 v Incheonu v .
sportovní stadiony - Incheon - Asijské hry 2014
Studio Populous, které se odštěpilo od mateřské společnosti HOK, už má se stadiony zkušenosti. Navrhlo unikátní zimní stadion pro Zimní Olympijské hry v Soči v 2014. Sedmnácté Asijské hry se nyní budou pyšnit také unikátem. Adaptabilní stadion totiž vytvoří záplavu zeleně a v době kdy nebude využit má posloužit jako veřejný park.
sportovní stadiony - Incheon - Asijské hry 2014
sportovní stadiony - Incheon - Asijské hry 2014
Vejde se do něj až 70 000 lidí při sportovních akcích. Pokud žádné nebudou, prostě se „složí“ na kapacitu 30 000 sedících a kolem se utvoří prostor veřejné zeleně – čili prostě park. Elegantní, oblými křivkami protkaný stadion má odrážet tradiční buddhistický přístup. Zároveň se počítá i s tím, že stavba proběhne v co možná „nejudržitelnějším“ duchu. Podrobnosti týkající se minimalizace dopadu stavby na ale zatím studio nezveřejnilo.

sportovní stadiony - Incheon - Asijské hry 2014
 

Ekologické bydleníMagazín Ekologické bydlení vydává Chamanne s.r.o. ISSN 1803-0211. RSS Mediálně zastupuje Impression Media. Naše další projekty Hybrid.cz